Постељина стенице и њихови угризи

Фебруар 2019

Видео: Boris Milivojevic Posteljina (Фебруар 2019).

Anonim

Од сите паразити на човечка крв-цицање инсекти - некои од најзабележителните и предизвикување на најголемата количина на проблеми. И грешки се двојно фрустрирачки дека сакаат да се населат главно во човековото живеење, што е можно поблиску до своите примарен извор на енергија. Не е изненадувачки, во многу напредни случаи тие можат да се свртат удобен дом во целосно несоодветни за дневна соба.

bedbugs лен - тие се креветот грешки, или дома (лат Cimex lectularius .) - многу заеднички тип на почеток крв-цицање инсекти.

Во зависност од степенот на заситеност на крвта на bedbug постелнина може да се разликуваат во големина и боја нијанси. Со изгледот и карактеристиките на овој инсект, да се запознаеме подетално.

Како да се погледне како лен грешки

Се во телото се прилагодува на бубачки цицање крв од човечкото тело. Во исто време, кај другите цицачи, бубачките практично не се паразитски.

На широк и рамен стомак, мала глава, од предниот дел кој се протега пробосцис, тенки нозе - детали за структурата на телото на грешки покажуваат висок нивната специјализација и адаптација е да паразитизам.

Благодарение на рамниот стомак на бубачката, многу е тешко да се уништат дури и специјално. Малку поранлива станува кога ќе се истури крвта. Во текот на милиони години еволуција на грешки сме ја изгубиле крилја, што уште повеќе ги штити од оштетување се превртував и претворање во сон жртва.

Инсектот, кој е на гладната исхрана, обично не надминува 3-4 мм во големина и има светло-црвена или жолто-кафеава боја на телото. По срдечна ручек, големината на телото на бубачката достигнува 9-10 mm, а неговата боја станува крваво-кафеава со темно одлив.

Челустите на грешки се пирсинг-цицање апарат и формираат два канали: широк еден, преку кој тече крв, и тесен - за плунка секреција со залак за да се направи апсорбираната крв повеќе течност.

Долна облека за нокти. За една ноќ инсекти успева да пумпа крв колку што се тежи. Крв и возрасни грешки цица, и нивните ларви.

Методот на репродукција на ленените бубачки е целосно прилагоден не само на паразитскиот начин на живот, туку и на максималното брзо заземање на териториите.

Во телото на жената по парењето дневно се формираат до 5 јајца, а за време на животот еден наследник на родот генерира до 500 јајца. Речиси секој ден ги става во затворени места. Развојот од јајце до возрасни се одвива во просек за 4-6 недели.

Вообичаено, креветите грешки живеат во цели колонии, меѓу жителите на кои можете да ги сретнете и возрасните и ларвите, кои изгледаат како мали копии од возрасни инсекти со посветли бои и ново поставување јајца. Најчесто ваквата акумулација на бедра под поволни услови за нивниот развој изгледа како постојано мешање на светло-кафеава боја со сива боја на боја.

Како да се разликуваат ленените бубачки од други инсекти: вошки, крлежи, лебарки

Меѓу инсектите бедра не се единствените жители на домот на една личност. Тие се среќаваат тука со лебарки, болви, мравки, повремено со грини.Но, од сите овие соседи, грешките се сосема различни.

  • Прво на сите, bedbug лен - flightless инсекти е многу мал (дефинитивно помали отколку возрасните лебарки) големини. Неговите крилја се речиси неразвиени, така што гревовите не летаат, што исто така ги разликува од лебарките.
  • Од ларви на лебарки, исто така, немаат крила, грешки лесно доволно различни монохроматски бои: сива ларви тавтабита имаат значителни светло кафена дамка на цефалоторакс и црни ларви тавтабита речиси секогаш се поголеми грешки.
  • Постелнина со бели ленти не формираат посебни "гнезда", како што се мравки. Сепак, нивната ѕидарски најчесто се наоѓаат во близина на извори на храна, на скришни места (софи, кревети, зглобовите позадина, baseboards).
  • Лов на овие инсекти се случува во текот на ноќта, што значи дека за разлика од вошки, bedbugs каса лен започне да се чеша и се наоѓаат во утринските часови, по спиење ноќе. Исто така, ако вошки се паразитски е на влакнестите делови на телото - во главата, препоните и пазувите, грешки, напротив, само еден залак на грбот, рацете и нозете - каде косата е помалку веројатно.
  • карактеристика "разлика" долна облека грешки е чудна миризба, се излачува со посебни жлезди на овие инсекти за да се одвратат непријатели. Во собата каде што има барем едно гнездо грешки колонија постелнина кревет, дефинитивно таму е прилично лош мирис, потсетува на сладок мирис на кисело грозје.

долна облека каснувања од bedbugs и нивните карактеристики

Ефекти на контакт со перење бубачка човек секогаш е многу видлива. Сепак, не е секогаш можно да се разликува залак од грешка од залак на друг инсект.

Главната разлика помеѓу каснувања од bedbugs долна облека од било кој други инсекти е нивната специфична локација - оригиналната патека од 4-7 убоди, најчесто на изложената кожа.

Овие паразити не се особено селективни, гризе мажи, жени и деца. Сепак, генерално, поради послабата кожа и како резултат на тоа, мирисот на крвта кај жените и децата, тие почесто напаѓаат. Во текот на ноќта во телото на возрасен кој беше во соба заразена со ленени бубачки може да се појави и до 300 каснувања!

Прво на сите, на местото на залак, бубата почнува да чеша и се појавува чувство на палење. Едно лице многу често ги збунува овие манифестации со алергиски реакции, но земањето антихистаминици (антиалергични) лекови не носи олеснување.

Тогаш розовата оток се појавува со мало оток. Ако повреденото лице се склони на алергиски реакции, а потоа постепено оток големина ќе се зголеми, и чешање и печење долго ќе се мачи. Покрај тоа, секоја ноќ бројот на каснувања ќе се зголеми, и соодветно на тоа, острината на сензации од нив ќе се зголеми.

Досега, не е јасно утврдено дали бедрата носат заразни болести, како што се грините и комарците. Меѓутоа, со можност на 100% да се зборува за неможноста за пренос на болести како што се хепатитис Б, тифус, па дури и ХИВ, не е возможно денес.

Каде живеат постелнина и како да ги бараат?

грешки Постелнина кревет се активни ноќе, така што тие се откриени, пред се како резултат на виталните активност: каснување на кожата и појавата на мали дамки од крв и измет од инсекти на постелнина и облека.

Ако се спроведе пребарување на долна облека грешки во текот на денот, прво на сите тоа е потребно да се погледне во скришни места: во внатрешноста на софи, кревети, и позадина шевовите под неа, родовиот јаз и ѕидови, како и на полиците.Разновидноста на места за засолниште за колонијата на овие паразити ќе доведе до фактот дека ќе треба да го испитате речиси целиот стан - од облека до електроника (на пример, колумни со дрвен труп). Оправдувајќи го своето име, тие можат да се сокријат во наборите на постелнина и облека. Меѓутоа, овде почесто се наоѓаат осамени примероци, а гнездата се наоѓа на посигурни и затскриено места (така што практично е невозможно да се ослободат од креветот едноставно со притискање од време на време).

Важно е дека дури и вчерашното отсуство на багреми во станот не значи заштита на сопствениците од нив денес. Бадемите се доволно мобилни и лесно се движат од соседите. Покрај тоа, тие со еднаква леснотија ги заземаат просториите, кои се во лоша санитарна состојба и апартмани со свежо модерно реновирање и редовно повлекува. Затоа, тој не е осигуран од никого.

Кои се дома грешки и како да го препознаат нивниот изглед во станот

Корисно видео за откривање на креветите