Употреба уље аниса ваши

Фебруар 2019

Видео: Upotreba KOKOSOVOG ULJA | 10 načina (Фебруар 2019).

Anonim

Суштински анасон нафта е одличен дополнителна алатка во борбата против вошки, поради остар acrid мирис. Таа се користи како средство за спречување на основно или реинфекција, како и за елиминирање на неколку возрасни, случајно фатен во косата. За жал, лекот не може целосно да излечи педикулоза, за жал. Затоа, често се користи по третман со посериозни средства.

На етерично масло од анасон делува на паразити, како и други инсектицидни нафта решенија, што е, забави природен процес на нивните вообичаени живот активност, со што се нарушува процесот на размножување. Аниса влијае на нервниот систем на инсектот, забавувајќи го своето движење некое време. Затоа, по третманот на косата со оваа супстанца, има доволно време за механичко уништување на паразитите со внимателно чешлање со дебел сртот.

Методи на нафта вошки употреба анасон

Од античките времиња до денес се користи анасон масло за коса вошки како превенција вошки. Препорачливо е да се справи со коса на дете кое оди на спортски клубови или игри, каде што постои висок ризик од инфекција преку заеднички душеци или други работи. Во овој случај, случајно заробениот паразит брзо ќе ја остави третираната коса.

За спречување на педикулоза, може да се користи со додавање на неколку капки во нормален шампон и редовно да се користи. Друг метод на примена е прскање на косата со само-подготвен спреј. За да го направите ова, додадете неколку капки од лекот во водата и ставете го во спреј. Пред да заминете на јавно место, прскајте по главата.

Благодарение на активните состојки во составот, анис етер има корисен ефект врз скалпот, има антиинфламаторно дејство. Затоа, често се користи по негативното влијание на агресивните инсектициди.

Анишко масло од вошки - употреба дома

За правилно користење на масло од анасон, потребно е да се примени во комбинација со други лекови кои имаат изразен инсектициден ефект. Целосно да ги повлечеш вошките и нозете само еден етер анис нема да работи, бидејќи неговите постапки не се доволни за да ги уништат.

Дома, лесно се користат билни естери против вошки. За да го направите ова, само додадете неколку капки за производи за нега на коса, како што се шампоните, balms, гелови и спрејови. Со редовна употреба на лекот, веројатноста за инфекција со паразити е значително намалена, дури и при близок контакт.

Етеричното масло од анасон не е само педикулозен лек, туку и одличен народен исцелител по многу поволна цена. Тоа помага со бронхитис, главоболки, стомачни заболувања и настинки. За третман на болести, неопходно е да се испуштат неколку капки анасон во ароматична светилка или овлажнител и да се остави во текот на ноќта.

Народни лекови за вошки

постојат и други народни лекови во борбата со паразити коса Покрај етерични масла, поефикасно и насочени:

  • hellebore вода;
  • керозин, разредена со маслиново или кокосово масло;
  • свежо исцеден сок од брусница;
  • мешавина од сок од лук и лук, разредена со вода;
  • сапун од прав.

При користење на популарни методи на лекување вошки треба да се запомни и контраиндикации, како што некои од нив се екстремно агресивни кон скалпот и здравјето на луѓето во целина. На пример, анасонското масло од вошки, за разлика од другите народни материи, има корисен ефект врз косата. По неговата систематска употреба, косата добива свилен сјај и еластичност. Она што не може да се каже за керозин, кој ја расипува косата по првата апликација. Ова е потврдено од страна на бројни прегледи на луѓе кои се обиделе на себе различни средства против вошки и гнили.

Осврти на анасон нафта вошки

Луѓето кои се тестираат на себе акција анасон етер, забележа значително подобрување на состојбата на косата по првата апликација. Во овој случај, дејствува на вошки со помалку сила. По третманот со суштината на главата не е да се намали бројот на паразити, но во голема мера намалена брзина на движење, што им овозможува ефикасно да чешел фестонирам. Покрај тоа, анизниот етер брзо ја отстранува иритацијата по каснување од инсекти и чешлање. Одговорите на родителите кои ги третираат главите на нивните деца пред да заминат на јавни места со овој лек, сведочат за високиот степен на заштита од случајно ингестирање на индивидуални лица.