Бубе у душека: наћи и уништити

Новембар 2018

Видео: The Great Gildersleeve: Birthday Tea for Marjorie / A Job for Bronco / Jolly Boys Band (Новембар 2018).

Anonim

bedbugs во душекот се јавува најчесто во душекот bedbugs исполнат повеќе и повеќе. И ако мислите дека има штетници во креветот, неопходно е да се преземат мерки за да се уништат.

Методи за откривање на

Се ослободи од креветот грешки не е лесно, тие можат да бидат во внатрешноста на душекот, добивање таму преку рабовите. Но, постојат знаци кои ќе ги идентификуваат проблемот:

 • Посетете душек рабовите. Неопходно е да го видите производот од сите страни. Ако видите трошки или ѓубре - пред да бидете производи на витална активност на паразити. На светло душек можете да видите жолти дамки.
 • Мирисот. Арома од бедрата е непријатна. Ако е присутна, ова укажува на присуство на паразити.
 • Каснувања. Ако се чувствувате каснувањето на ноќта и во утринските часови има дамки по телото, тоа укажува на присуство на крв-цицање.

Бубачки се паразити кои припаѓаат на тимот на полу-крилја. Тие се хранат со крв и имаат цицање писка.

производи отпад тафтабити - кафеава или црни дамки

bedbugs се хранат со крвта на животните и луѓето. Најголемата активност на паразити се забележува во текот на ноќта. Во попладневните часови тие се обидуваат да се сокријат. Залак е болен. По некое време на своето место, се забележува црвенило и чешање.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од грешки, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови!Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Повеќе тука …

Најголемиот број инсекти се забележуваат во текот на летото. Ако собата е топла, тогаш во зима. Бедбиците претпочитаат да бидат во меки ткива. Паразитите не летаат, но совршено лази по било која површина, тие скокаат добро.

Традиционални начини да се ослободите

Можете да се ослободите од паразити само откако ќе бидат откриени. Внимателно проверете го душекот и, ако ги видите следните симптоми, треба да преземете мерки:

 • има празни хитинозни капсули;
 • има кафени или црни точки - производи од витална активност на паразити.

Булчињата се хранат со крвта на животните и луѓето

Најлесен начин да се ослободите од непоканети гости е со детонација на собата. Паразитите не толерираат ниски температури, во зима, отворете ги сите прозорци и врати за да ги замрзне.

Уште еден од ефективните методи што вреди да се забележи е употребата на керозин, стрмни врела вода и терпентин. Со помош на нив едноставно го обработуваат душекот и локацијата на инсектите. Креветите можат едноставно да се варат и да се галат со жешко железо. По 7 дена, третманот се повторува.

Популарни начини

Народни методи помагаат да се ослободат од паразити. Тие не се толку опасни како хемикалии. Ќе ви бидат потребни:

 • мерни точки;
 • четка; Јаглерод дисулфид;
 • сапун за перење;
 • атомизатор;
 • керозин.
 • Се ослободи од паразити и народни методи

Земете 20 делови од керозин, 10 делови од вода, ги мешате, разредете сапун во мешавина. Решението може да се испрска на сите површини на станот. По 7 дена, третманот треба да се повтори.

 1. Сапун за домаќинството е нанесуваат на ренде. Се меша со керозин и јаглерод дисулфид, растворот треба да се меша.Додадете вода во мешавината. Презентираната подготовка ја обработува локацијата на бедрата. По 7 дена, третманот се повторува.
 2. Може да се мешаат 3 грама на салицилна киселина, 40 милилитри терпентин и 20 грама фенол. Обработката се врши како погоре.
 3. Ако паразитите не поминат по овие дејства, треба да се користат хемиски методи. Тие даваат добри резултати. Запомни! Паразитите се најактивни во текот на ноќта, ако немате доволно време за лекување, спиете со вклучено светло.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

Постојат само три ефикасни опции за брзо отстранување на бедра:

Повикување на службата за дезинсекција (скапи);

 • Набавка на евтин електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Повеќе тука …

  Исто така, учат како да ги исфрлате бубачките и крлежите од перницата со читање на напис објавен порано на нашата веб страница.

  Борба против бубачки во станот (видео)

  Превенција

  Целосно е невозможно да се заштити засолништето од паразити. Но, можно е да се намали веројатноста за решавање на инсекти и да се влошат условите за репродукција.

  Основните принципи на заштита се специјални приклучоци, чистота и навремени поправки.

  Исто така, треба да ги следите овие упатства:

  Периодично проверете го душекот за паразити. Не внесувајте стари книги во куќата или внимателно проверете ги за ларви.

  • Ако одите во посета, а постои голема веројатност да имате бубачки, ставете чевли на чевлите директно на чевлите.
  • Не земајте мебел во куќата ако е фрлена на улица.
  • Доколку често ги посетувате просториите заразени со багреми, преправајте се себеси, а потоа ставете ја облеката во запечатени кеси.
  • За да ги спречите паразитите да се движат од соседите, заменете ги штекерите со нови со затворање на приклучокот.
  • Внимавајте на состојбата на позадината во станот, тие не треба да имаат дефекти во кои грешките можат да се сокријат.
  • При изборот на кат покривање, исклучете паркетот.
  • Ако има пукнатини во первази, поправете ги.
  • Честопати паразитите во куќата носат деца.
  • Едно од живеалиштата на булчињата се движат
  • Совети од специјалисти

  Експертите веруваат дека најлесно е да се ослободат од паразити со инсектицид. Само тие ќе дозволат засекогаш да ги отстранат бедрата од душекот. Сепак, треба да ги следите мерките на претпазливост и строго да ги следите упатствата за употреба.

  Пред да се спроведе третманот, неопходно е да се изврши влажно чистење на просторијата. Мебелот треба да се оддалечи од ѕидовите. За квалитетна обработка мека мебел, ако постои таква можност, е расклопување.

  Ставете го сувиот пелин во душекот.

  За време на третманот со инсектициди, вратите и прозорците не треба да се отвораат, и паразитите треба да им се дозволат да се полнат со отрови.

  • Работете заедно со соседите - обработката треба да се изврши и кај вас, и кај нив истовремено.
  • Не чистете веднаш. Доколку е потребно, можете да ги избришете најчесто користените предмети со вода и сода.
  • Ако има многу паразити, третманот треба да се повтори по 14 дена.
  • Извадете ги сите објекти заразени од ларвите од просториите.
  • Пелин е ефикасен лек за лежалки
  • Инсектициди може да бидат претставени од различни видови - аеросоли, концентрирани или суви. Вториот мора да се разреди со вода и да се користи во атомизатор за економична употреба.Тие ќе се ослободат од проблемот за кратко време.

  Carbofos е најефективниот лек. Но внимателно треба да работите со него. Бидете сигурни да користите респиратор и ракавици.

  Алатката е различна:

  ниска цена; долг спектар на дејства;

  • Можност за употреба заедно со други фунгициди;
  • импресивен опсег на дејствување - не ги убива само бедрата.
  • Во прилог на "Carbophos" постојат голем број подеднакво ефикасни средства. Се препорачува да се користи нешто ново во секое време за обработка, така што инсектите не се користат.
  • Како да се репродуцираат грешки (видео)

  Прилично е тешко да се најдат кревети во душекот, бидејќи тие сакаат да се кријат внатре, да се скршат во пукнатини. Можете да ги детектирате само ноќе. Отстранувањето на паразитите може да се случи со разни методи: замрзнување соби, со користење на керозин или инсектициди. Но, најдобро е да не се дозволи појава на инсекти. За да го направите ова, мора да ги следите превентивните мерки.