Како изгледају као ланене буве и како да их се отараси

Јануар 2019

Видео: очищение кишечника семенами льна с кефиром в домашних условиях: шокирующий видео отзыв! (Јануар 2019).

Anonim

Соба болви живеат во станови или по лице лен Затворен болвата живеат во станови или по лице лен. Често тие се збунети со такви паразити како ленени вошки. Сепак, овие инсекти имаат разлики кои треба да бидат познати.

Опис и изгледот на

Постелнина паразити - крв-цицање инсекти кои живеат на луѓето. Младите поединци имаат црвенкаст корпус, и во сексуално зрела возраст, болви ја менуваат својата боја во црно. Големината на паразитите може да достигне должина од 2 милиметри. На фотографијата и во животот на ленените болви може да се препознаат според наведените надворешни знаци.

Животот на болвата е околу 4 месеци. Но понекогаш паразитите живеат до една година и половина. Инсектите се карактеризираат со активност и издржливост. Постелнини мали болви, се ослободи од кои е многу тешко, преферираат памучна ткаенина и живеат добро во нехигиенски услови. Поттик за раст и развој на инсекти се човечка топлина и достапноста на облека која во прилог јајца паразитот.

инсекти различни активности и издржливост

Причини за болви можат да бидат различни. Првиот - употреба на туѓо постелнина, заразени со паразити. Инсектите можат да се донесат во станот преку нечија облека и со контакт со контаминирани нешта. Дома, болви репродуцира брзо, и да ги идентификуваат не е лесно, бидејќи по овие паразити се опијам човечка крв, тие се кријат во пералната.

Од една жена може да се појави цела група болви. Често, за да се ослободите од паразитите, треба да исфрлите облека, инаку колонијата постепено ќе се надополнува.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од болви, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

Последици од каснување од

каснување на болвата се опасни? Паразитите оставаат непријатни црвени дамки на телото, кои чешаат ужасно и можат да толерираат разни инфекции. Каснувањата на болвата можат да предизвикаат алергии.

поттик за раст и развој на инсекти се човечка топлина и достапноста на облека која во прилог јајца паразитот

Листа на болести кои носат болви, е импресивен:

 • епидемија на тифус;
 • салмонела;
 • клеточен енцефалит;
 • хепатитис;
 • бруцела.

болвата каснувања на фотографијата и во животот се појавуваат како црвени дамки со црвениот ореол, кои исчезнува за неколку часа. Во прво време, паразит каса преку кожата и потоа се вбризгува под неа плунката, која содржи голем број на ензими кои не даваат згрутчувањето на крвта.

Каснувања може да издувам и да предизвикаат шуга и алергии. Лекува раните предизвикани од паразити, за долго време, тие се постојано се нервозни и може да се продлабочуваат.

Можете да се ослободите од непријатни чувства кога каснувате со антисептик сапун - само лекувајте ги со рани. Коцка мраз ќе помогне да се отстрани туморот дома. Елиминирање на чешање со примена на стероидна крема, на пример, "хидрокортизон". Можете да го купите во редовна аптека.

Како да се донесе болви во станот на народни лекови (видео)

Знаци на

Проверете дека креветот нападнати болви, не е лесно.Паразитите тешко се разликуваат дури и во дланката на твојата рака. Блох прави сѐ што не е на повидок. Поради моќните задни нозе, брзо и брзо скока, и не е можно да се следат болвата скокови на човечките очи. Се чини дека паразитот едноставно се раствори во воздухот.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

За брзо отстранување на болви, постојат само три ефективни опции:

 • Повикување на службата за дезинсекција (скапи);
 • Набавка на електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитај повеќе тука …

  Не е можно да се открие болви на креветот. Ќе морам да ги испитам сите внатрешни шуплини на мебелот, бидејќи паразитите се кријат во темни агли. На креветот инсектот се движи само кога доживува глад.

  Дознајте дека имате дома од дома, можете да ги гризете нозете. Многу луѓе мислат дека ова е активност на комарците, но, всушност, паразит исто така може да ги гризне.

  Каснувања може да издувам и да предизвикаат шуга и алергии

  Како инаку можете да знаете за присуството на болви?

  Миленичиња почнуваат да се чувствуваат немирни. Нивната болва гризе многу почесто од маж.

  • Изметот на паразити е видлив на постелнина. На фотографијата и во животот тие изгледаат како црни точки и се особено забележливи ако ткаенината на која тие се е светлина.
  • Сè уште сте нашле неколку паразити во креветот.
  • Начини на ослободување

  Сега знаете како изгледаат паразитите, останува да научат како да се справат со нив. Уништувањето на инсекти е одговорен бизнис кој не бара одложување.

  За да ги повлечете болвите, треба да употребите цел арсенал на средства. Прво на сите, сите влакнести и ткаенини површини во станот треба да се третираат со правосмукалка.Во нив, паразити лежат јајца. По обработката неопходно е да се дезинфицира правосмукалката, инаку инсектите ќе бидат постојано избрани од него.

  За да дознаеш дека има болви во креветот не е лесно. Паразити се тешко да се разликува дури и во дланката на

  За понатамошно борба против болви бараат едноставни алатки:

  партали;

  • четка;
  • вода;
  • кофа;
  • Дезинфекција.
  • Не заборавајте да се постави на лична заштитна опрема - гумени ракавици, респиратор. Како дезинфициенс, "Диклофос" може да дејствува.

  Потрошувачка многу аеросоли е 1 вијала од 10 m

  2 претходно мора да се пресмета потребниот износ на агент. Најефективната акција е прикажана со дрога за купување, но тие ќе чинат повеќе. Од овој тип на фондови, следниве се популарни: "Chlorpyrimarck";

  • "Биорин";
  • "Ефективна Ултра";
  • Синузан.
  • На прво место треба да се третира со правосмукалка и сите рунтав ткаенината во станот

  Пред да поминат третман на болви, треба да се изврши некои превентивни мерки:

  Изведување на влажно чистење.

  • Затворете го аквариумот, исклучете го компресорот.
  • Стави ги животните огради против болви.
  • По 2 часа по дезинфекција, просторијата треба да се вентилира и чистење нема да биде можно уште 2 дена.

  Можете исто така да научите како да ги идентификувате и отстраните болките од тепихот.

  Превентивни мерки

  Многу лекови за болви се навистина ефикасни, но по некое време може да донесе и да се зголеми на следната генерација на паразити. За да се спречи таква неволја, подобро е да не се измие инсектицидот од ѕидовите. Ако ова е незгодно, 2 недели по првиот третман на стан е во вредност повторно, а потоа на паразити не ќе биде веројатно да се одгледуваат повторно.За спречување, можете да поставите гранчиња од пелин под креветот. Мирисот на ова растение е непријатен за болви.

  Методи за борба против болви (видео)

  Одредување на болките за перење по нивната локализација. Паразитите претпочитаат дупки во креветот, и ако се гладни, тие се избираат од нив за постелнина. Поради малата големина и способноста за брзо движење за да ги видите инсектите е тешко. Полесно е да се утврди присуството на паразити со измет на креветот и каснување на нозете. Ако постои сомневање дека инсектите се раскинале во куќата, тие веднаш треба да се борат, бидејќи болвата брзо раса и може да го окупира станот.

  Последиците од каснување од инсекти може да бидат тажни: паразитот носи многу опасни болести. Борбата со болви се изведува со помош на инсектициди. На паразити по третманот не се појави повторно, треба внимателно да го вакуутирате станот и не користете постелнина на другите луѓе.