Шта ако хрчак су буве

Јули 2019

Видео: Dr Marivo Openboxuje ? Barbie Lecznica dla zwierząt Narodziny szczeniaczków Openbox Lalki Mattel 4K (Јули 2019).

Anonim

Постојат различни причини за симптомите глодар слични на симптомите кои се јавуваат како резултат на присуството на болви хрчаци - мали крзнени глодари, кои привлекуваат човеково внимание. Но, и болвите се заинтересирани за нив. Се чини дека има паразити на телото на хрчаци никаде, бидејќи животните се многу чиста. И, како што покажува практиката, сопствениците на хрчаци често ги збунуваат крлежите со болви.

Како да се утврди дека вашето домашно милениче болвата

за да се одреди што точно хрчак има болви е многу тешко. Но, постојат некои знаци на основа на кои може да се види дека пред вас само споменати паразити:

 • присуство на првут;
 • чешлање;
 • Во некои делови од телото нема волна;
 • гледате болви (знаете како изгледаат).

Show болви не треба само да имаат хрчак, но исто така и во сите животни кои се во вашиот дом. Исто така, треба да го обработи кафезот и просториите низ куќата.

Ако се консултира со ветеринар, и тој вели дека на телото на вашето домашно милениче во живо болви, треба да преземе чекори

Се болви особена загриженост глодари не се нарекува. Но, тоа не значи дека паразитите се безбедни. Тие можат да предизвикаат миксоматоза, не му штетат хрчаци или луѓето, но кој предизвикува смрт на зајаци.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од болви, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови!Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

Можете да дознаете како да се ослободите од болви на еден зајак.

Често хрчаци инфицирани болви од други домашни миленици, остава стан - мачки и кучиња. Затоа е потребно да се спречи појавата на паразити во овие животни

Која е опасноста од болви

 • Ако хрчак има болви, тој е во опасност да се здобијат со такви страшни болести како тифус или чума.
 • Паразитите се размножуваат многу брзо и во потрага по ново место да се живее - теписи, мебел во вашиот дом. Потоа сигурно се населуваат таму и може да почнат да се хранат со човечка крв.
 • крвопијци се способни не само да го расипе изгледот на меки, но исто така и на штета на неговата психа.

Таквата фабрика како пелин го возбудува паразитот. тоа се шири низ соби и во глодар кафезот

средство против болви

Ако болви од хрчак, мора да ги купите специјални подготовки за да се справи со нив. Во овој случај, средства за мачки или кучиња нема да работи!

Во глодари домашно милениче имаат специјални понуди:

 • le-уметник
 • invermektin
 • Упориште
 • Front Line

Начинот на користење на средства може да бидат различни - на инјектирање, капки на гребенот, спрејови. Изберете најдобра опција за вашето домашно милениче е само ветеринар. Но, ако одлучат да се справат сами на себе, има добри осврти за домашните подготовки "BioVaks". Може да се купи и "Botfo" - специјален прав на сите кожата паразити или универзална прав "celandine", кој ќе биде спасението не само на глодари, но исто така и за птиците, кучињата и мачките. Многу ветеринари ја препорачуваат употребата на "Canina PETVITAL Verminex" капки.

Повремено, лекувајте ги просториите со инсектициди, дури и ако немаат болви и други паразити

Важно! Не може да се капеш и влажни хрчаци.

Методи на лекување

 • Капки се применуваат на различни делови од телото на глодар попречно. Треба да се примени од 2 до 5 капки - износот се одредува во зависност од големината на животното.
 • Правот се дистрибуира низ телото на животното во тенок слој (се случува опрашување), главната работа не е да се влезе во устата и носот.
 • Спреј е уредно испрскан врз крзно од хрчак. Важно е да се исклучи ингестијата на лекот во носот или устата. Ако се плашите дека не можете да се справите со задачата, навлажнете ја памучната волна со спреј и избришете го телото на животното.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

За брзо отстранување на болви, постојат само три ефективни опции:

 • Повикување на службата за дезинсекција (скапи);
 • Набавка на електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитајте повеќе тука …

  Може да ве интересираат статијата за употреба на целадин во борбата со болви.

  Како да го изберете вистинскиот хрчак (видео)

  Задолжително

  Без оглед на избраниот третман, тоа ќе треба да се повтори 8 дена по првиот третман. Ова ќе ги спречи повторно да се појави болви.

  • Чистење на ќелиите треба да се врши со користење на раствор на метифонат и бромоциклен. После тоа, немојте веднаш да го стартувате хрчакот во кафезот. Прво, неопходно е добро да се вентилира и суши. Второ, се препорачува да го поставите хрчакот во друго привремено живеалиште и да го вратите во кафезот само по 14 дена, инаку болките може повторно да се појават.
  • Не заборавајте да го земете домашно милениче на ветеринарот. Тој мора да потврди дека паразитите биле отстранети.
  • Бидете сигурни да го исчистите целиот стан. Потребно е да се мијат сите површини и вакуум на теписи и мебел. Сите текстилни производи - килими, покривки, постелнина, пешкири - треба да се мијат и потоа се суши на воздух.
  • Тоа е можно да се третираат простории во стан специјален спреј, но по тоа што не може да се мијат на baseboards и подови за 7 дена. Ако третманот не го донесе посакуваниот резултат, повторете ја постапката по неколку недели.
  • Пред вашиот хрчак podselyat меки сосед треба да се спроведе превентивен третман неодамна стекнати животните

  Спречување

  Често хрчаци инфицирани болви од други домашни миленици, остава стан - мачки и кучиња. Затоа е неопходно да се спречи појава на паразити кај овие животни. Како да го направите ова? Капете ги со специјални шампони, ставајте ги во рака со болви.

  • Таквата фабрика како пелин го возбудува паразитот. Распоредете ги низ просториите и во кафезот на глодарот.
  • Друга важна точка - да се излезе во кафезот хрчак и да потрошат таму треба да се дезинфицираат редовно. Чистење треба да се случи со миење на тавата во топла вода, користејќи детергенти и замена на филер.
  • Спречување на појава на диви глодари во просторијата во која се наоѓа хрчакот. Се работи за глувци и стаорци. Ако тие се појавија, обидете се да се ослободите од нив што е можно поскоро. Изведете терапија со аеросол од болви.
  • повремено поминуваат обработка инсектицид простории, дури и ако болви и други паразити се отсутни.
  • Пред вашиот хрчак podselyat меки сосед треба да се спроведе превентивен третман неодамна стекнати на животните.
  • Ако имате болвански хрчак, треба да купите специјални лекови за да ги борите

  Постојат различни причини за појава на симптоми на глодар, слични на знаците кои се јавуваат поради присуството на болви. Хрчакот тепа и се однесува неспокојно? Можеби тој не се зарази со паразити, и вината за погрешна исхрана или недоволно темелно чистење на ќелијата. Но, ако се консултирате со ветеринар и вели дека болките живеат на телото на вашето милениче, вреди да се преземе акција. За навивачите на заморчиња оваа статија ќе биде корисна.