Мало црвених мрава у кући како се решити и како се појавити?

Јули 2019

Видео: George Bush, Skull and Bones, the CIA and Illicit Drug Operations (Јули 2019).

Anonim

Во зима или лето, север и југ, дома или на отворено може да се исполнат различни видови на мравки (портокал, транспарентен црвена, црна). Некои се мали, други се релативно големи, некои се незаменливи помошници, а многумина треба да се отстранат. Мравките може да влезе во домот, по случаен избор (црна често паѓаат во куќата на облека) или напротив - конкретно (на пример, црвена) живеат во куќата, со цел да биде поблиску до храната.

И тогаш ќе зборуваме за црвени мравки (исто така познати како фараони), бидејќи ова е најчестиот паразит на овој вид. Ова се мали топлински инсекти кои не можат да преживеат надвор од добро загреана просторија и многу храна. Но, нека не бидат измамени од нивната надворешна фрагилност, да се ослободи од нив дома не е толку лесно, со оглед на неколку карактеристики:

НАШИТЕ читачи РЕКОМЕНДУВААТ! Во борбата против мравките, нашите читатели се препорачува од страна на отпуштачот од отпад. Електромагнетна и ултразвучна технологија со 100% ефикасност се соочува со мравки, лебарки, бубачки и други инсекти. Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња. Повеќе тука …

 • мравки брзо се размножуваат;
 • без претерување на храната;
 • се населени од големи гнезда во мала област.

Мали црвени мравки создаваат проблеми со расипување храна и може да бидат носители на болести.

од нивните роднини инсекти, кои живеат дома, се одликува со мали димензии - не повеќе од 2 мм во должина. Црвениот мравка изгледа вака:

 • тело со светло-кафеава или 'рѓа;
 • мала глава;
 • три пара шепи на секоја страна.

Дома дома, малите портокалови мравки се движат полека, но секогаш во бројни одделенија.

На мали црвени мравки во станот причини за

број на мали мравки од една колонија, кои се населиле во вашиот дом, може да достигне 350 илјади. Ако тие се завртени во станот, тогаш најверојатно има неколку гнезда со повеќе од десет матки.

Овие инсекти можат да влезат во куќата на таков начин:

 • се движат од соседните апартмани;
 • добивање од предните и ѓубрето;
 • од подрумите;
 • мигрирање од сместените простории, каде што се наоѓаат угостителските објекти.

Како да се ослободите од црвените мравки

Можете да се ослободите од мали црвени мравки на различни начини. Наједноставниот, но и најскап метод е повикот на бригадата за контрола на штетници. Специјално обучени луѓе ќе дојдат во советуваат третирани со инсектицид професионални простории и да даде препораки за понатамошно делување и спречување на појава на инсекти во станот.

Каде поефтина опција - свој процес живеалишта на мали црвени мравки инсектицидни аеросоли, како што се: Off, борба, Raptor, Рид, итн Тоа е важно да се почитуваат препораките од упатството за употреба …

Користете прашина куќата, инсектицидни гелови и боички да се ослободи од инсекти, како и што е можно. нивната предност е тоа што тие се необични стапици. Значи, според идејата, мравката ќе го испорача затруеното мамка во гнездото и со тоа ќе зарази друг вид.Боровата киселина сè уште може да се бори. Правата треба да бидат исклучително внимателни, користејќи го овој народен рецепт во кујната. исто така е важно да се осигура дека миленичињата и децата нема да имаат пристап до мамка.

Лекови од црвени мравки се најефективни

Малите портокалишта мртви многу брзо од таква алатка како "Раптор од притаен инсект". Широко познат и употребен во луѓето значи содржи:

Циперметрин;

 • Делтаметрин;
 • Пиперонил бутоксид.
 • Таков комплекс на инсектициди ќе помогне да се постигне посакуваниот резултат брзо и без многу напор. Но, кога ја користите оваа алатка, треба строго да ги следите инструкциите и мерките за безбедност.

Дали залак е опасен?

Портокал мравки се дома и шума. Тие се разликуваат по големина (шума во 2-4 пати помасивна - 7-8 мм дома) и фактот дека поединците кои живеат во становите практично не залакнуваат. Наспроти шумскиот тип има таква непријатна сопственост како залак. Симптоми на залак: чешање и црвенило во зафатената област. Еден залак не е опасен ако нема алергија.

Лек за залак на црвени мравки

Со каснувања, добри алатки се како што се:

Финистил-гел,

 • Кларитин,
 • Зиртек.
 • Симптоми на залак - чешање и црвенило, треба да помине најдоцна 4 дена по нанесувањето на маста или гел. Ако ова не се случи, треба да се обратите за лекар.

Како да се ослободите од црвените мравки во куќата засекогаш со народни лекови?

Најпопуларниот и безбеден народен лек е употребата на слатко решение. Шеќерот или медот треба да се раствори во вода, да се истури во стаклена тегла и да се стави на местото на застојот на инсектите. Мравките ќе ползаат зад вкусен и мијалник.

Кои растенија не ги сакаат мравките? Најважната фабрика на домашни животни е дрогата дрога. Со истурање на суви лисја и цвеќиња во близина на гнездото, можете да се ослободите од досадни инсекти за неколку дена.