Комфортис: нова реч у борби против бува

Јули 2019

Видео: Коригиращ колан за правилна стойка Comfortisse Posture (Комфортис Постчър) (Јули 2019).

Anonim

Таблети "Comfortis" & минус; удобен и едноставен начин за заштита на животните од болви. Болките можат многу да го комплицираат животот на животното, предизвикувајќи чешање, болка и разни болести. Неопходно е да се бориме против нив - за тоа се развиени многу средства. Една од нив е пилулата "Comfortis".

Методи за борба против болви

Во ветеринарните аптеки можете да најдете разни начини:

 • спрејови;
 • капки; Шампони;
 • јаки.
 • Ниту еден од нив не дава 100% гаранција и сите ги имаат нивните недостатоци. Шампоните имаат исклучително слаби ефекти и се посоодветни за превентивна нега. Јаката е незгодна, бидејќи е неопходно постојано да се носи без да се отстранува. Практично сите овие алатки се користат исклучиво однадвор. И само неодамна имаше лек кој може да се користи внатре. Нови таблети "Comfortis" од болви, како и сите лекови, имаат свои добрите и лошите страни.

Нова пилула "на Comfortis" од болви, како и сите лекови, имаат добрите и лошите страни

Формулација

таблети "Komfortis" се сметаат за нови за третман на животните. Активната супстанција од нив - spinosad, спаѓа во групата на spinosides. Spinosad - нерв отров кој делува директно на нервниот систем на болви, блокирање на ширењето на пулс по должината на нервните влакна и предизвикува парализа. По ова, сите системи на телото одбиваат и смртта се поставува внатре

Спинозад е прилично силна супстанција. Таблетите "Удобност", според рецензиите, дејствуваат брзо: половина час по нивното мокрење на животното почнуваат да умираат.Исто така, страда и репродуктивниот систем - преживеаните болви повеќе не лежат јајца.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од болви, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

Во прилог на spinosad во форма на таблети вклучуваат полначи и разни адитиви.

Болви донесе непријатности на вашето домашно милениче

spinosad брзо се апсорбира, минува низ гастроинтестиналниот тракт. По 2, најмногу 4 часа, концентрацијата на лекот во крвта станува максимална кај кучињата. Кај мачките, максималната концентрација се појавува многу подоцна - по 4-12 часа. Тогаш супстанцијата почнува да дејствува активно, што доведува до масовна смрт на паразити. 'Рбетниот мозок се излачува од телото со урина. По два дена 75% од супстанцијата се екскретира, а за една недела е речиси целосно.

Акција "Komfortis"

"Komfortis" убива болви и помага во заштитата на кучиња и мачки од нив за уште еден месец. За сето ова време, животните се сигурно заштитени од болви кои не можат да живеат на нив.

spinosad делува прилично мека и речиси не е штетен за здравјето на животните. Затоа лекот станува толку популарен кај сопствениците на животните.

spinosad делува прилично мека и речиси не е штетен за здравјето на животните

Дозирање

"Komfortis" да се стави во храната или се дава орално после јадење. Дрога Суд одредува потребната доза врз основа на возраста и тежината на куче или мачка. Во просек, 1 кг тежина на куче треба да изнесува 50-70 мг. Мачката е ставена само 50-100 мг.За мали кучиња дозата е намалена и може да се споредува со дозата за мачки.

Комфорни таблети може да им се дадат на кученца почнувајќи од 14 недели.

За да може животното полесно да јаде таблети, лекот е зачинет со говедско месо.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

За брзо отстранување на болви, постојат само три ефективни опции:

Повикување на службата за дезинсекција (скапи);

 • Набавка на електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитај повеќе тука …

  "Comfortis" се става во храна или е даден усно по јадење

  Несакани ефекти

  Судејќи според прегледите, таблетите добро се поднесуваат. Во ретки случаи, може да се појави индивидуална нетолеранција.

  Откако животното ја изеде пилулата, треба внимателно да се набљудува. Најчестите несакани ефекти се летаргија, намален апетит или повраќање.

  Контраиндикации

  Не треба да го земате "Comfortis" кај бремени и доилки, како и кај оние кои страдаат од епилептични напади. Исто така, не давајте апчиња за животни кои не се на возраст од три месеци.

  Не земајте "Comfortis" кај бремени и доилки

  Дозирање

  Во зависност од видот на таблетите може да содржи 270-1040 mg spinosal.

  Комфорни таблети и мин. удобен и лесен начин да се заштитат животните од болви. Но, пред да ги користите, треба да се консултирате со ветеринар кој, врз основа на индивидуалните карактеристики на животното, ќе одлучи за можноста за нивно користење.

  Удобни таблети (видео)