Карактеристике лице ник и начин њеног коришћења

Јули 2019

Видео: Week 0, continued (Јули 2019).

Anonim

"Никс" - е модерна дрога protivopedikulezny "Никс" - е модерна protivopedikulezny лек кој има и позитивни и негативни особини. Резултатот во голема мера зависи од тоа кој ја врши обработката и како.

Опис на подготовка

алатка е достапен како крем и е погодна само за надворешна употреба. Доаѓа со чешел, кој е потребен за да ги чеша паразитите. Но, неговите квалитети не се исти, па затоа е подобро да се добијат професионални чешли. За какви видови чешли постојат за чешлање на вошки и како да ги користите правилно, можете да дознаете овде.

Активната супстанца на лекот "Никс" е перметрин. Тоа доведува до парализа и смрт на вошки. Смртта на инсекти се јавува во текот на неколку часа.

Контраиндикации се:

 • бременост и период на доење;
 • хиперсензитивност на компонентите на агенсот;
 • во присуство на акутен дерматитис на главата.

алергиската реакција е претставена со оток, црвенило на кожата, чешање. Ако забележите презентираните симптоми, веднаш треба да престанете да го земате лекот. Пред да го користите "Никс", проверете ги упатствата.

Формулација

крем вошки 1% се состои од перметрин. Влегувајќи во телото на паразитот, оваа супстанца влијае на нејзиниот нервен систем.

Како резултат на тоа, постои инсекти парализа на мускулите, вклучувајќи дишењето и циркулацијата на крвта.Паразитот ги губи во рок од неколку минути. Поради присуството на перметрин, кремот делува многу брзо.

Откако во телото на паразитот, перметрин влијае на неговиот нервен систем

Во прилог pirmetrina во "Никс" е

 • метил парахидроксибензоат;
 • балзам од канадска елка;
 • пропил парахидроксибензоат;
 • жолта боја "зајдисонце зајдисонце";
 • прочистена вода;
 • изопропанол;
 • макрогол стеарат;
 • цетил алкохол;
 • Хиетелоза;
 • желатин;
 • арома;
 • лимонска киселина;
 • стеаралканиум хлорид.

Овозможено компоненти овозможи да се постигне отсуство на мирис pyrethroid потребни конзистентност и леснотија на примена. Наспроти гнездата, лекот е немоќен, бидејќи не е во можност да навлезе во внатрешноста на јајцето и да ја убие ларвата.

Затоа, подобро е да го користите кремот 2 пати. Меѓутоа, ако строго ги следите упатствата и ги искористите сртот, можете да ги повлечете паразитите од прв пат.

Методи за третман на pediculosis (видео)

Услови на употреба

 1. Прво, треба да се користи еден обичен шампон. Измијте со главата, сува, чешел коса чешел.
 2. Протресете го садот со крем. Екструдирај во дланка со толку многу супстанции колку што треба да го обработиш целиот скалпот.
 3. Еднакво дистрибуирајте го "Nyx" за коса.
 4. Чекај 10 минути.
 5. Измијте ја главата по 10 минути, користете нормален шампон.
 6. Користење на чешел, чешајте ги вошките.
 7. Ако има многу паразити, по 10 дена, повторно се обработи. Покрај тоа, за ова време ќе се отворат нови јајца од јајцата.

Ако следете ги инструкциите внимателно и користете чешел, да се донесе паразити и да биде прв пат

Предностите и недостатоците на

Овозможено дрога вошки има следниве предности:

 • навистина протера паразити;
 • многу ретко предизвикува алергија.

Сепак, постојат некои недостатоци:

 • високи трошоци; Остар мирис;
 • непријатно шише;
 • прв пат лек не може да помогне.
 • Тежок мирис - еден од недостатоците на користењето на "Nyx"

Мерки на претпазливост

"Никс" е речиси безопасен, за разлика од конкурентите.

Не доведува до изгореници или труење, не влијае на вашето здравје. Понекогаш може да има алергиски реакции, но слаби. Сепак, немојте да го употребувате лекот во бременост, лактација и кај деца кои се помалку од половина година. Исто така, кремот не треба да се користи за индивидуална нетолеранција и дерматитис на главата. Несакани ефекти може да се појават само во случај на предозирање, ако имате премногу супстанции на косата. Во овој случај, има чешање, гадење, егзема, понекогаш оток.

Изопропил алкохол е содржан во формулацијата. Со оглед на тоа, кога се проголта, може да се јави труење.

Nyx не може да се користи за главен дерматитис

Кориснички Осврти

Лекот на лекот, кој се користи само за надворешна употреба, му помагаат 90% од пациентите.

Сепак, треба да се користи само кога се откриени возрасни паразити. За превентивни цели, кремот не е соодветен. Ако има вошки во едно лице, се препорачува да се третираат сите членови на семејството кои имаат гниди. Пететрин не ги иритира очите, но други супстанции може да предизвикаат непријатни симптоми, па затоа е важно да не се остави окото на ирисот. Ако кремот влегува во твоите очи, треба да ги исплакнете темелно. Не заборавајте да носите ракавици пред третман со рацете, по миењето, измијте ги рацете со сапун. Ако кожата има непријатни симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар.Лекот не влијае на управувањето со возилата.

Вие исто така може да бидат заинтересирани во една статија на нашиот сајт каде што зборуваме за изборот на видот и правилата за користење на шампон со вошки.

Крем "Никс" е неефикасна во кои се занимаваат со гниди, но успешно го уништува ларви и возрасни

Евалуација на ефикасноста на средствата

крем е неефикасна во кои се занимаваат со гниди

, но успешно го уништува ларви и возрасни. За да се ослободи од целата популација на паразити, ќе бидат потребни 2 третмани. Врз основа на прегледите, дрогата за вошки работи добро во околу половина од случаите. Ако дејствувате строго на упатствата, веројатноста за успех се зголемува. Бидејќи во кремот постои перметрин, лекот совршено дејствува на паразитите.

Ефектот од употреба на крем за паразити зависи од тоа колку правилно ги следите упатствата. Лекот е погоден само за надворешна употреба, за спречување на неговата употреба е забрането. Активната супстанца на кремот е перметрин.

Лекот е контраиндициран за употреба за луѓе со акутна егзема, доење и бремени жени, деца, чија старост е помалку од шест месеци. Во случај на предозирање, супстанцијата може да развие алергиска реакција. Покрај pirmetrina во крем и други супстанции кои го прават формулација саканиот конзистентност и го елиминира од malodor.

Блесок чешла (видео)

Начинот на апликација е многу едноставен. Прво, главата се мие со вообичаениот шампон, потоа се нанесува кремот и чешел паразити. Ако има многу инсекти, ќе биде неопходно да се спроведе третман 2 или 3 пати. Лекот е речиси безопасен, но откако ќе го употребите, темелно треба да ги миете рацете.