За третирање стана од бубашваба?

Јули 2019

Видео: Covenant and Controversy Part III: The Great Trouble (Јули 2019).

Anonim

Кога на објекот се наоѓа лебарки, првата желба - да брзо да се ослободи од непријатни штетници и да се заштитат од нивното навлегување во иднина. Третман на лебарки може да се врши од страна на страна, со користење на спрејови, прав, гелови - тоа бара одредени одземаат многу време, како и недостатокот на прекумерна гадење и силна алергија на хемикалии. Ако целосно ги почитувате барањата на упатствата и правилно го спроведете лекувањето, овие средства ќе дадат добар долгорочен резултат.

Кога нема способност и желба да се плеткаме со отрови, може да се поврзани со предметот на експерти, со повикување на крунисувале куќа екипажот. Овој метод е добар бидејќи приватните канцеларии обезбедуваат гаранција за нивните услуги и користат дезинфициенси за професионален квалитет. Минусот на професионална обработка е релативно висока цена.

Процесот на лебарки стан

До денес, хемиската индустрија произведува различни отрови од различни групи, кои се достапни во повеќе удобен форми на медиумите: аеросол, прав, течност, паста, гел, креда. Можете да ја одберете токму опцијата, чија употреба изгледа најзгодно.

Најпознатиот помош на лебарки се како што следува:

 • gett - производ произведен од страна на технологија microencapsulation. Не мириса, е безбедно за луѓето и животните, може да се примени на било која површина во куќата. Принципот на делување е како што следува: тавтабичата тече низ заразената површина и се држи до нозете на микрокапсула со отров.Ја доведува на едно затскриено место, каде што живеат други лебарки, каде што на крајот, исто така, доаѓаат во допир со донесениот отров. По некое време започнуваат парализа и смрт на инсекти.

 • Раид - аеросол, има мрсна структура која се смести на мазни површини, има прилично тежок и остар мирис. Ефикасно се справува со мали популации на инсекти, тоа е погодно во примената. Овој лек е контраиндициран кај алергиски лица, потребен е вентилација по употреба.

 • Раптор е аеросол, со помош на кој стан се третира од лебарки во раните фази. Лекот работи доста ефикасно, но има посебен мирис на дихлорвос, бара употреба на лична заштитна опрема, е контраиндициран кај астматичари и алергии. Исто така постојат и замки и гел Raptor.

 • Штурм Паста е подготвен за употреба инсектициден гел, ставен во шприц. Смрт на инсекти се јавува 12 часа по контакт со отровот. Во ова време, тавтабита најчесто успева да отруе и неколку негови роднини, со кои контактирал. Производот се произведува за професионална употреба, има широк спектар на акции: убива не само црвени, туку и црни, американски лебарки, мравки и скали.

 • Фасгел од лебарки врз основа на две активни супстанции со различен механизам на дејство. Тоа е погодно во примена, економично, има ниска класа на опасност за луѓето и животните. По апликацијата, гел Fas е активен на површината за 1, 5 -2 месеци. Ефикасно дури и со силна инфекција на станот со инсекти.

 • пусти е инсектициден гел со интестинален контакт на инсектите. Погодно се применува, смртта на инсектите се случува за еден ден или два.Производот е многу економичен, ги задржува своите својства до 2 месеци по аплицирањето. Gel Domovoi - ова е ефтин решение за проблемот со лебарки на просечно ниво на инфекција.

 • Глобол - германски гел од долготрајно лебарки. Многу ефикасен дури и со силна инфекција на станот со инсекти. Кога купувате, треба да имате предвид дека на пазарот има многу фалсификувани производи, треба да барате алатка со натписите на пакувањето целосно на германски јазик и специјална холограмска налепница.

 • Пиретрум е прашок од безбедна бела кавкаска или далматинска камилица. Се однесува на природни методи на борба, природен инсектицид. Прашок од прашок во прав се распрскува на места на акумулација на инсекти со гумена крушка. Погоден за уништување на мала популација на лебарки или за спречување на нивното продирање во собата.

 • Машенка е евтин начин во вид на креда, удобен во примена. Мелочка Машенка е совршена за спречување на пенетрацијата на лебарките, како и уништување на нивните мали популации. Не може да биде доволно ефикасен за силна инфекција на станот со лебарки.

Секој од горенаведените лекови има различен трошок, неговите добрите и лошите страни. Како препорака, едно нешто може да се каже: додека има неколку лебарки, можете да се справите со нив со народни лекови, замки или инсектицидни боички.

Но борбата со зголемената популација бара употреба на инсектицидни аеросоли или гелови.

Инструкции за третман на аеросоли за аеросоли

Аеросолите имаат својство да се населат на површини, па затоа пред да го користите потребно е:

 • Скријте ги сите храна и лични предмети.
 • Носете лична заштитна опрема за мукозните мембрани на очите и респираторниот тракт: очила, маска.
 • подаваат аеросол може и потоа попрскајте средства во места каде инсекти (1-2 секунди во еден момент), како и можните начини на нивното движење.

Обработката обично се прави двапати со интервал од неколку дена.

Преглед

"Добив лебарки од своите соседи во комуналната, тие ги ловат. I, по совет на соседите купи Рид и прска во собата за нив. Мирисот потоа се одржа многу силна, но лебарки ги снема веднаш."

Ала, Dnipropetrovsk

Обработка на стан гелови

Процес стан на лебарки со помош на гел е кине. Како по правило, тие се продаваат во специјална цевка или шприц, што во голема мера го олеснува процесот на апликација.

Гелот се применува во насока во интервали од неколку сантиметри. Користете го тоа треба да биде во близина на baseboards, под мијалници и во кујната шкафове, во близина на корпата за ѓубре. Накратко, треба да ги покриете сите омилени места на лебарки.

Зависно од активната супстанца во основата, гелот ги задржува своите својства на површината од една до две месеци.

прашоци и боички се против, лебарки

прав со добра форма, не само што дејствува како отров, но, исто така, механички постигнувајќи на респираторниот тракт на една од инсекти. Сепак, оваа иста фина прашина лесно се крева во воздухот и може да влезе во човечкото или животинското тело, предизвикувајќи труење.

Кога се работи со прав, мора да се користи респираторна заштитна опрема.

Преглед

"Ryazan, Владимир авенија. Живееме во една стара куќа, лебарки имаше и веројатно секогаш ќе биде. Мојата жена еднаш месечно постојано ги доловува сите baseboards, ѕидови и апарати во некои кинески мали и лебарки речиси никогаш не го посетуваме нашиот стан.Откако отруен нивните соседи некои смрдлива секрети, така што тие избегале во толкаво мнозинство за нас, но без било каква акција себе и потоа истрча назад. Во принцип, јас сум молив. "

Вадим, Ryazan

Како по правило, прав се применуваат тенок слој на места каде инсекти, пожелно е да се става една континуирана линија. За спреј погодност, можете да го користите гума сијалица.

Ако третманот е против лебарки врши инсектицид креда (молив), тогаш тоа е уште полесно да се применуваат карактеристики на континуирана линија, кои нужно мора да се премине на тавтабита е направено во места каде лебарки, како и во места на движење

повик disinfestation бригада … подготви и донесе кварта Рај во редот на

Професионална обработка на куќата на лебарки - најлесен начин трајно да се стави крај на овие инсекти Тоа може да биде скапо, но речиси секоја компанија налози Типично, "борци" се работи сигурно и брзо -.. тоа е нивниот леб.> со цел да се подготви стан за преработка, мора да:

за чистење на садовите, кријат храна

 • за затворање на резервоарот со исклучување на доводот на воздух
 • отстранети од луѓето станот и домашни миленици.
 • По постдипломски специјалисти работа, мора да:

вентилација областа, се фаќа за површината и миење на садови;

 • неколку дена внимателно вшмукани станот и веднаш да се фрлаат на содржината на торбата;
 • да се направи влажно чистење во собата, но не порано од што е наведено од страна на експерти.
 • Целосна истребување на паразити по професионална обработка на станови од лебарки обично се случува во рок од неколку часа или дена.

Изберете метод за контрола на инсекти може само сопственикот на станот, со оглед на обемот на катастрофата и да се пресмета нивните финансиски можности.Самоконтролата на инсектите ќе биде буџетска, но долга и, можеби, неефикасна. Професионалната помош чини пари, но сигурно и долго ќе ги зачува инсектите. Како и во други случаи, уништувањето на инсекти ќе мора да избере: време или пари.

Успешна борба со лебарки!

5 Важни правила за избор на службено уништување од бубашва

Споредба на ефективноста на аеросоли, боички, разни стапици и гелови од лебарки