Опасне уједа мрава и како их лечити

Јули 2019

Видео: Calling All Cars: Body on the Promenade Deck / The Missing Guns / The Man with Iron Pipes (Јули 2019).

Anonim

Насловна мравки припаѓаат можеби најтврдоглавите и штетни инсекти. Тие ја расипам храна и мебел, се шири инфекцијата низ целиот стан, нивните гризнувања предизвикуваат чешање и иритација. Каснувањето на мравката може да предизвика анафилактичен шок кај луѓе кои се склони кон алергии. Каснувањата на домашни инсекти се прилично болни и ретко се прават без последици.

Факт! Пред напад куќата мравка отвора вилиците за 180 степени, држејќи ги во неизвесност. Мравка каснувања од релаксирачки на мускулите на делови на устата, а потоа неговата вилица веднаш се распарчи на принципот на стапица.

НАШИТЕ читачи РЕКОМЕНДУВААТ! Во борбата против мравките, нашите читатели се препорачува од страна на отпуштачот од отпад. Електромагнетна и ултразвучна технологија со 100% ефикасност се соочува со мравки, лебарки, бубачки и други инсекти. Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња. Прочитајте повеќе тука …

Симптоми на залак

Изглед залак мравка

Насловна инсекти на човечкото тело се движат брзо, па место мравка каснувања може да се наоѓа далеку едни од други. Најчесто плускавци од инсекти може да се најде на потколениците, лактите и карлицата. Кога мравка каснувања, жртвата се чувствува болка, како убод од комарец. Малиот оток и црвенило брзо се појавуваат на оштетеното место.

На осилото жлезда домаќинство мравки лачат мравја киселина, која, всушност, е најсилниот отров. Залак на еден инсект не му наштетува на лице, здравствената состојба се менува нагло со повеќе каснувања. Не можете самостојно да извлечете заклучоци за состојбата на жртвата. Особено е опасно да се одложи со медицинска помош ако детето претрпело. Пред сè, треба внимателно да ја испитате.

Кога се измазнуваат мравките, се појавуваат следниве симптоми:

 • црвенило на кожата;
 • оток; Болни сензации;
 • чешање; Вртоглавица; Мачнина;
 • Вознемиреност.
 • Алергиската реакција преку каснување од
 • Во случај на алергиска реакција се забележани изречена срцеви симптоми аритмија. Крвниот притисок се зголемува, говорот на жртвата станува збунет и неопределен. Можно е краткорочна губење на свеста. Ако во оваа фаза, не преземај дејство, едно лице може да падне во кома. Главните знаци на алергиска реакција се:
 • срцева палпитации; Тешкотии со дишењето; Бледило;

несвесност.

Видливи знаци на алергиска реакција може да се дијагностицира со голо око. Ако се заканува симптоми на лицето, треба веднаш да се консултирате со лекар. Кога се пријавувате во здравствена установа, прво нешто што треба да направите е да откриете кога жртвата била каснат. Ова ќе помогне да се елиминираат основните знаци на развивање на токсични реакции.

 • Тоа е доволно тешко да се дијагностицира каснувања на мравки кај деца од предучилишна возраст. За време на залак, има многу болка, на која бебето реагира со плачење. Кожата на детето е тенка и тендерска, така што брзо се појавуваат црвени плускавци.Не можете да му дозволите на детето да ја чешел погодената област, не е препорачливо да се прават компреси на вода, ова ќе предизвика уште поголема иритација на кожата. Неопходно е веднаш да се дезинфицира местото на залак, по што е неопходно детето да му се покаже на лекар.
 • Факт! Мравја киселина, произведена од жлездите на инсектот, всушност е нејзиното единствено оружје. Мравка може да го пука на растојание од 30 см. Опасно е кога ќе влезе во очите, бидејќи може да предизвика тежок излив на мрежницата.
 • Последици од каснувања
 • Во мали количини, мравја киселина не е способна да му наштети на човечкото тело. Кога висока концентрација во крвта може да развие акутна алергиска реакција, опасни тешки компликации. Понекогаш, наспроти позадината на алергиска реакција, се развива едем на Quincke, придружен со силен оток на мукозната мембрана. Особено опасно е отекувањето на ларинксот, што може да предизвика смрт од задушување.

Друга опасна компликација е алергиска уртикарија, чии знаци се појава на големи црвени плускавци во местата на каснување. Иссеци на кожата, телото реагира на мравја киселина. Пликовите на телото можат да имаат различни големини и форми. Жртвата почнува да ги чешел местата на каснување, што не може да се направи во секој случај, затоа што е можно да се донесе инфекцијата. Изгребаните места стануваат воспалени, формирајќи гневни рани.

Третман на каснувања

Прво, треба да го напуштите местото на собирање на инсекти за да избегнете повторни каснувања. Тогаш е неопходно да се отстранат мравките од телото. Понекогаш тоа е тешко да се направи, затоа што мравките мртви, ја стиснуваат кожата со масивни вилици. Откако ќе се ослободите од инсекти, телото треба да се провери за експлозија.

По убод од инсекти, погодената област треба да се дезинфицира со водороден пероксид или со течност која содржи алкохол. Ова ќе спречи случајна инфекција. Делумно се намали едемот и смири кожата ќе им помогне на антихистаминици. Тие треба да се земаат усно неколку дена.

Факт! Местото на залак боли бидејќи мравја киселина влегува во раната, која делува како иритант. За да ја олесните болката, треба да ја подмачкувате раната со амонијак, кој е алкално неутрализирачка киселина.

Народни лекови помагаат да се справат со чешање и иритација. Ефикасно го отстранува отокот и болката на сода за печење. Мешавина на сода и вода треба да се направи во сооднос од 1 лажичка до неколку капки вода. Смесата треба да се размачка на погодената област и да го остави тоа 6 до 7 минути.

Сок од свежи листови од алое има лековити својства. Свежо сечените гранки на фабриката треба да се меваат со вилушка. Така добиената смеса се нанесува со парче газа во погодената област. Ако производот не помогне, можете да се обидете да нанесете лимон на нервозни места.

При првите знаци на развој на алергии, не треба да се потпирате на само-лек. Токсиколошката реакција на телото кон каснувањата на мравките е опасна состојба. Ако ништо не се направи, компликации се можни до смртоносен исход. Затоа, во овој случај, веднаш треба да побарате медицинска помош.