Како третирати уједа клопа домашнего и колико су опасни

Јули 2019

Видео: Grashoper - Let 666 (video) (Јули 2019).

Anonim

Кревет бубачки хранат само со човечка крв креветот грешки се хранат само со човечка крв. За да се заштитите, паразитот се храни само ноќе. Тој е во потрага по незаштитен дел од телото, го пробива својот усните, влегува во крвните садови, и да пијат крв. Во овој случај, посебна супстанција се ослободува од устата, која делува како анестетик и ги блокира нервните завршетоци. Затоа, луѓето не чувствуваат каснувања, и затоа не се будат.

Знаци на каснувања

Присуството на грешки во креветот е сигнализирано со редовното појавување на каснувања. Откако паразитот пие крв, се движи малку подалеку и го извршува следниот залак. Како резултат на тоа, постојат оригинални песни.

Бубачки обично ги избегнуваат закрпите на кожата со коса. Тие бараат мазна кожа која може брзо да ја изгори. Црвена точка се формира на местото на пункција. Ова предизвикува горење и чешање, оток.

Каснувања на багреми се наоѓаат само наутро. Како резултат на тоа, едно лице може да ги земе за алергии. Но, употребата на лекови не дава олеснување. И бројот на точки се зголемува од ден на ден.

По паразит пиеле крв, тој се пресели малку понатаму и спроведување на следниот залак

Каснувања од креветот грешки се почести кај жените и децата. Работата е во тоа што нивната кожа е потенка и, следствено, полесно е да ја залакнете. Бројот на каснувања зависи од бројот на паразити, во некои случаи се забележани до 300 пункции на човечкото тело.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од грешки, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Повеќе овде …

Каснувања се карактеристичен знак на креветот. Главната работа е да ги разликуваме од алергиски реакции.

Традиционални методи на лекување

Третмајте со каснувања може да бидат различни методи. Мастата главно се користи, но постојат ефективни начини измислени од луѓето:

 • компреси направени од црн или зелен чај;
 • применуваат замрзнато месо или мраз во погодената област;
 • кутреното место е избришано со раствор на оцет и сапун;
 • третман на оштетување на алкохол.

Лекот е ефикасен начин за лекување на каснувања од залак

Покрај тоа, за лекување на каснување на ектопаразит, се користат следниве методи:

 • Однесувајте се кон каснувањата со разни билки. Најефективен е кантарион. За една чаша врела вода се приготвува една лажица суво тло. Инфузијата се користи како лосион.
 • Каснувања на креветите грешки можат да се навлажват со урина. Уринотерапија добро го ублажува воспалението.
 • Исто така се користи алое или хлеб од сок. Тие ги подмачкуваат раните и местата на поразот. Сокот од презентираните билки има анти-воспалителни и антисептички својства. Тој исто така ја ублажува болката, отокот и иритацијата. Можете да го користите сокот од лук.
 • Каснувањата од креветите грешки можат да се излечат со безжичен јаглен. Дневно е потребно да пиете од 5 таблети.
 • Третман на пруритус и едем може да се направи со конвенционален раствор на сода.
 • Одлична опција - употребата на сијалица. Прикачете ја за ноќта со намалена страна на лезијата.Можете да го користите и лисја од магдонос. Прелиминарно е неопходно да ги смачкаме, така што сокот ќе излезе.

Традиционалните методи на лекување дава добри резултати, и компонентите за подготовка на лекови не треба да се бараат долго.

Најефективен медицински билки од каснување на тафтабити - кантарион

Традиционалните третмани за

 • За да се спречи инфекција залак избрише хидроген пероксид и применети хидрокортизон маст. Можете да ја користите "Виетнамската ѕвезда".
 • Добар резултат е маст "Ofloderm" . Тоа е дозволено да се користи со антиалергиски лек "Тавенгил".
 • Маст "Акридерм" вклучува антибиотик. Ова го олеснува воспалението.
 • За лекување на воспаление на креветот грешки помага да се подмачкува погодените прополис област, која инсистираше на алкохол. Ако одговорот од бубрезите е силен, помагање на Tavegil во инјекции и калциум глуконат.
 • Дерматолозите препорачуваат третман со болт "Tsindol". Можно е да се отстрани јадежот и да се исушат раните.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

Постојат само три ефикасни опции за брзо отстранување на бедра:

 • Повикување на службата за дезинсекција (скапи);
 • Набавка на евтин електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитајте повеќе тука …

  Причини за креветот грешки (видео)

  Последиците од каснување

  Во прилог на стандардните симптоми на каснување од паразитот може да предизвика други заболувања, маст не се случува да им помогне. Значи, кога чешла, веројатноста за инфекција е висока.

  Сè уште вреди да се забележат следните симптоми: општо влошување на благосостојбата;

  • зголемување на температурата.
  • Во овој случај, веднаш треба да се консултирате со доктор.

  Многумина мислат дека од грешки може да се пренесе ХИВ инфекција или хепатитис. Но, тоа не е така, сите инсекти не можат да ги толерираат презентираните болести. Се мешаат со плунката на бубачката, вирусите не се зачувани. Во паразитот, вирусот умира, бидејќи не може да се репродуцира во своето тело. Дури и ако вирусот е активен, не би можел да влезе во крвта на човекот, бидејќи паразитот има 2 канали во пробосцисот - по еден плука, а преку другата крв се всадува. Меѓутоа, меѓу нив нема врска. Затоа, пенетрацијата на вирусот во крвта е целосно исклучена. Според истражувањето, следи дека дури и во областите на ХИВ инфекција, каде што била присутна крупна инфекција со бубачки, немало ХИВ инфекции.

  Покрај стандардните симптоми, залак од паразитот може да предизвика зголемување на температурата

  Ви препорачуваме да научите како да ги уништите грешките со борна киселина.

  Стресот како последица на

  Бубачки, дури и ако угризот не се третира, сами по себе не се толку опасни. Но, тие влијаат врз менталната состојба. Зошто излегува на овој начин?

  Децата реагираат на паразити на различни начини. Некој е мирен, но некој се плаши да спие. Убод од инсекти во некои случаи предизвикува кошмари. Повеќето од нив, со слики од инсекти.

  Лечење на оток од паразити за префинети луѓе е вистински шок. Тие сметаат дека е тешко да се прифати фактот дека нивниот кревет е инфициран. Таа им се чини "валкана".

  • Третман и немирен сон доведуваат до депресија. Човек може да мисли дека инсектите му лебдат, не може да заспие.
  • Каснувања за каснувања во некои случаи предизвикуваат кошмари
  • Понекогаш третманот не завршува со инсектициди и луѓето земаат дрога за стрес и несоница.Ништо добро не завршува таму. Во принцип, оток не е потребен, но ако не сте задоволни со нивниот изглед, треба да користите маст за лекување. Во секој лек кабинет треба да биде дрога против залак на инсект. Ова е особено важно за оние кои патуваат по долги патувања. Најдобра одбрана е превенција и целосно отсуство на паразити во куќата. Важно е да се избере вистинскиот лек и правилно да се процесира просторијата.

  Често излегува дека сопствениците вршат третман на просториите и инсектите престануваат да "ловат" за нив. Но јајцата преживуваат, а потоа и ларви, кои исто така предизвикуваат значителна штета. Внимателно проучување на инструкциите и јасна придржувањето до него ви овозможува да се ослободите од проблемите.

  Акции за откривање на гребнатинки (видео)

  Закатувањето на грешка може да се препознае по карактеристичните карактеристики. Во овој случај, можете да се ослободите од него и со народни и медицински средства. Всушност, појавувањето на отекување не претставува опасност, освен ако не се чешлаат. Но, тие изгледаат крајно неестестични. Важно е да се спроведат превентивни мерки за да се спречи оштетување на кожата преку инсекти.