Уједи од клопа домашнего и њихов третман

Јун 2019

Видео: Мирољуб Петровић смртни непријатељ Православног Хришћанства ! (Јун 2019).

Anonim

Каснувањата на креветите не се само непријатни и неестестични, туку и доста болни. Покрај тоа, кај некои луѓе може да предизвика алергија или уште потешки патолошки состојби. Тоа е причината зошто во домашен или туристички комплет за прва помош секогаш вреди да се има соодветен лек за каснување од инсекти. Исто така е корисно да се знае што точно и како да се третираат грешки за угризување.

Третман и третман на каснувања на грешки

По правило, каснувањата на креветите не предизвикуваат сериозна штета. Обично максималната штета од нив е краток јадеж и исцелување црвени точки насекаде низ телото. Сликата покажува прилично сериозна лезија на кожата кога ќе се касне од голем број лешници:

Како да ги третирате? Со цел да се отстрани чешање и непријатност, можете да користите едноставни средства кои лесно може да се најдат дома или да се купат во најблиската аптека.

Главните методи на третман по каснување на грешки се следните:

  1. Исплакнете го залак со вода со обичен сапун или исплакнете со сода.
  2. Применувајте мраз или третирајте го местото на залак со сок од магдонос или свеж компир.
  3. За третман на тежок чешање, афлодерма маст или долго познати виетнамски ѕвездички ќе ви помогнат. Вториот, патем, не е само добар лек за каснување од грешки, туку и начин да се избегне инфекција на раната.
  4. Прополис алкохол тинктура добро дезинфицира и го отстранува воспалението.
  5. Доколку многу грешки се појави или започнува алергиска реакција, може да го подмачкувате погоденото подрачје со Menovazin.

Општо земено, во третманот на алергии треба да се користат антихистаминици, како што се диазолинум или димедрол. Но, назначувањето на нив за себе е доволно опасно, затоа, пред да преземете дејство, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Во домот медицина кабинетот мора да биде средство против каснувања од инсекти. Тие се корисни не само од бубачки, туку и кога се нападнати од комарци или оси. Можете да ги користите овие опции:

  1. Амонијак. Дезинфицира и го олеснува чешањето.
  2. Гел Фенистил или Мирослав Спасувач. Патем, и двете овие препарати не само што ја ублажуваат состојбата на каснатите, туку и го спречуваат појавувањето на алергиски реакции.

Знаејќи како да ги лекувате грешките за убод, можете безбедно да одите на патување во земји каде што се наоѓаат дури и во големи количини отколку што имаме. Сепак, не е неопходно да се качиме на проблеми и да застанеме на очигледно очигледни "бунтовници".

Во повеќето случаи, дури и со сериозни каснувања, можете да направите без посебен третман. Но, мастите и гелите обично го забрзуваат лечењето на лезиите.

Кои се каснувањата на грешки и колку долго тие минуваат низ нив?

На прашањето: "Дали белите дробови на креветите се опасни?" - тешко е да се одговори недвосмислено. Повеќето луѓе ги толерираат нормално, но во некои случаи се можни компликации кои бараат посебен третман.

Најчеста жалба е алергиска реакција на залак. Може да се јави ненадејно и да се третира (престане) со антихистаминици. За жал, невозможно е да се спречат алергии, освен што редовно се зема пилулата.

Инфекцијата на раната е многу ретка, бидејќи во текот на ноќта залак се суши и се покрива со кора. Но, со цел да се заштитат себеси, подобро е да се дезинфицираат каснувањата по сите.

Патем, се bedbug каса, а брзо - во рок од 2-3 дена, но благо црвенило може да се истрае малку подолго.

Совет:

bedbugs може да бидат носители на патогени на следниве болести: koksielleza, туларемија, Шагасова болест, лепра, туберкулоза, чума, антракс. Сепак, досега не е документиран ниту еден случај кога едно лице би ги инфицирало овие кревети со овие болести. Сепак, тоа е чисто хипотетички дека постои таква веројатност.

Во најлошото сценарио, каснувањата на бубачки може да предизвикаат анафилактичен шок опасен по живот. Во овој случај, третманот треба да се започне веднаш.

Ова е интересно:

анафилактичен шок (анафилакса) - состојба на непосредна акутна алергии, се заканува на животот на пациентот. Се јавува вазоспазам и мускулите значително отежнато дишење, се намалува крвниот притисок, мозочното ткиво не го добие потребниот износ на кислород. На лицето му е потребна непосредна хоспитализација.

Децата најостро реагираат на каснување од бедра. И во врска со нивната мала телесна тежина, микроциркулацијата после константни каснувања често доведува до анемија од дефицит на железо.

Подолу е слика на алергиска реакција детето на каснувања од bedbugs:

Каснувања од bedbugs за време на бременоста не влијае на развојот и здравјето на фетусот. Сепак, општо депресивно расположение на мајката не може да влијае на состојбата на ембрионот.

Оценка:

"Имаме стан за долго време се врши тафтабити, не можеше да се натераат да се повлече првиот залак само мене и мојот сопруг, а потоа се пресели во соба мал (3 години), и тој, исто така, почна да се разбудам каснат започна неделата.. забележи дека детето станало бескрајно и бледо.Педијатар рече дека развојот на железо-дефицитна анемија поради каснување беа многу "

Олга, Киев

Преглед:.

" Во сите моето семејство страшна алергични на убоди од bedbugs. Пред десет години се појавија, морав веднаш да аплицирам за СЕС. Сега ситуацијата се повторува. Се будиме со неколку каснувања, од кои температурата се зголемува и целото тело почнува да чеша. Само таблети и ние сме третирани. Ние се чека за доаѓањето на крунисувале, кој стави крај на овој кошмар ".

Олег Павловиќ, Казан

Стресот како најчеста последица на каснување од bedbugs

Иако каснувања од bedbugs, дури и ако тие не се третираат, не се многу опасни за повеќето луѓе, сепак, тие во голема мера може да влијае на менталната состојба. Зошто се случува ова?

  • немирен сон доведува до постојан замор, депресија. лице често се буди чувство за себе на паразити, и за долго време не може да спие.
  • претенциозен луѓе каснати непријатни инсекти вистински шок. сериозно да се земе фактот дека заразени директно од нивниот стан, нивниот кревет. Тие сметаат дека валкана и "понизен".
  • реакција на децата на каснувања од bedbugs можат да бидат различни. Некои реагираат смирено, додека други може дури и да се плашат да одат на спиење. Покрај тоа, каснување на bedbugs предизвика кошмари. често во овие соништа се појавуваат слики од инсекти.

Понекогаш, во прилог на учење како да се излечи од каснување на тафтабити, луѓето почнуваат потрага по лек за стрес или јаки апчиња за спиење. Ова, исто така, не носи никакви здравствени придобивки.

Оценка:

"Откако во куќата имаше грешки, детето се плаши да оди на спиење моравме да го убеди да одат во кревет со него ако се гледа на утро каса тело, започна вистинска хистерија …

Ние, се разбира, исто така беа згрозени, но не достигнавме такви крајности. Наскоро bedbugs олесни "Малатион" и тие веќе не се вознемирени. Но детето тогаш имаше психолог да се вози - не можев да верувам дека може да спие и дека никој нема да биде на тоа да се искачи мајка-во-префинети Мојата на ужас "

Ана, Сергиев-посад

.". Кога нејзините работници направија поправки, таа дојде да ја помине ноќта со мојот сопруг. И во тоа време имавме грешки од некаде. И ова и покрај фактот дека постојано чистам, сè е чисто, соседите се сосема нормални.

Ние се разбуди во текот на ноќта од ужасна закон крик-во-- го видела нејзиниот бубачка седи. Ни кажуваше ужасно, наречено бамми и уличари. Тоа беше навредливо да се слушне такво нешто. Особено затоа што силно ја покажаа својата одвратност, тој одби да спијат, а остатокот на ноќта седеа во кујната. Сега вели дека таа тогаш скоро срцев удар не се случи. "

Елена, Москва

Генерално може да се каже дека посебен третман од каснување на bedbugs не треба и не смееме да креваме паника кога тие формираат. Меѓутоа, ако човек знае нивната тенденција да алергии, тоа е подобро да се биде безбеден и лекување залак антихистамин маст.

фондови од каснувања од инсекти е пожелно да се има во секој медицина кабинет. Тие може да се направи добра работа, не само во борбата против убоди и не само грешки, но исто така и други инсекти.

тоа е особено важно се сеќавам на оние луѓе кои често zhayut природата или да патуваат на поголеми растојанија. Специјален агент во пешачење прва помош да се избегне непријатноста и

реакции на убодите на. Во заклучок, најдобра заштита од каснување на bedbugs е ​​отсуството на овие паразити во куќата.За да го направите ова, важно е не само ефикасно да го изберете вистинскиот инсектицид (види, на пример, "Преглед на најефикасните средства за бубачки"), туку и правилно да се пристапи кон процедурата за лекување на собата.

Често излегува дека по обработката на собата во брзање, сопствениците навистина ги уништуваат скоро сите паразити во него и забораваат на нивните каснувања за неколку недели. Сепак, јајцата на грешките преживуваат, и по некое време младите ларви повторно почнуваат да ги гризат несреќните борачи. Внимателно проучување на упатствата за лековите и следење обично се избегнуваат такви проблеми.

Корисно видео: што да направите со алергија на каснувања од инсекти