Шта је лек за гњиде да изаберете

Јули 2019

Видео: Meet Corliss Archer: Beauty Contest / Mr. Archer's Client Suing / Corliss Decides Dexter's Future (Јули 2019).

Anonim

На гниди - гниди е ставен паразити на човековите гниди коса - гниди е ставен паразити на човечка коса. По изглед, гнидите личат на продолжени јајца со жолтеникава или бела боја. Тие имаат срамнети со земја форма на капење и се покриени со милиметарска школка.

Општи информации

Габите се развиваат од 5 до 16 дена, во зависност од режимот на температура. Ако условите се неповолни, периодот на созревање на ларвите се зголемува до 6 недели. Надвор од домаќинот, тие живеат само неколку дена ако температурата на околината е 35 степени. Ако температурата е помала од 20 степени, независниот период може да се зголеми на една недела. Една жена може да се откаже од 200 грама.

Nits развие 5 до 16 дена, во зависност од температурата

Преглед и карактеристиките на најпопуларните методи на борба

Постојат различни начини да се ослободиме од гниди: механички методи, природни производи и фармацевтски препарати.

Механичко отстранување на паразити

Ефективен лек за паразити - механичко отстранување. Посебно е погодна за вошки во мали деца.

 • Прво, разгледајте ја главата на детето под силна светилка.
 • Можете да ја исечете косата ќелава или со максимална дозволена должина.
 • Тогаш косата треба да се измие со шампон.
 • Следниот чекор е да се отстранат паразитите со чешел со растојание помеѓу забите од 2 мм.Потребно е да се чешла секоја жичка.
 • По чешлање, четката се брише на хартиена крпа, потоа треба да се варат 10 минути.
 • Чешлањето треба да трае две недели.

Ефикасен лек за паразити - се препорачува механичко отстранување

Муса "Nit Free" за да се олесни чешлањето. Совршено ја растворува леплива супстанца со која гнездата е прицврстена на косата.

Народни и фармацевтски производи

Па, ако лекот за гнидите го зема лекар. Ова е особено важно за алергија, астматичари, како и деца под 3 години. Бремените жени против гнидите се препорачуваат да користат механичко чешлање или компреси од боровинки.

Ги убие габите и помага со маска за масло:

 • се применуваат преку ноќ маслиново масло или вазелин;
 • стави на капа направен од полиетилен;
 • Во утринските часови, измијте ја косата и чешајте ги гнездата со чешел.

Различни спрејови ќе помогнат да ги извади гнилите. Тие ефикасно убиваат паразити и се релативно безбедни за луѓето. Ризикот од предозирање на овие лекови е намален на речиси нула.

За да ги убиете гневите да им помогнете на маската маска

Лекови од гнили во форма на спреј работа поинаку. Некои лекови активно влијаат на нервниот систем на паразитот, други произведуваат ефект на давање.

Изборот на средства во форма на спреј треба да се врши земајќи ги во предвид некои од препораките:

 • за употреба кај деца е одличен и ефикасен природен лек "LiceGuard" ;
 • "Паранит" може да се користи од 5 години;
 • "Пар плус" - од 2, 5 години;
 • Nyuda - апсолутно безбеден за хуманата медицина, кој може да се користи од 3 години;
 • ако инфекцијата е тешка, подобро е да го користите "Pediculen Ultra" ;
 • убиеш вошки за вошки помага "А-пар" .

Вие исто така може да бидете заинтересирани за статија во која зборуваме за тоа како да изберете и да користите шампон од вошки.

Како да чешел за вошки (видео)

Browse спрејови

"Pedikulen Ултра"

Најдобар лек во ниска цена категорија - "Pedikulen Ултра". Со овој спреј можете брзо да се ослободите од гнидите и вошките, важно е строго да ги следите упатствата.

Производот едноставно се нанесува на косата и се нанесува во скалпот. По половина час се мие, а косата се обработува со посебен чешел.

Спреј "A-Par"

Можете да ги убиете габите со помош на Aerosol A-Par. Исто така работи многу добро против ленени паразити. Меѓу недостатоците е присуството на несакани ефекти и токсичност.

Лесно е да се убијат вошки со овој лек. Спроведување на подготовка на заразени работи и ги стави во соба, чија температура е најмалку 10 степени. По 3 часа по третманот, облеката може да се носи.

Користење на "Pedikulen Ултра" брзо да се ослободи од вошки и гниди, тоа е само важно да се строго ги следат инструкциите

Спреј "Nydala"

Добри се манифестира значи "Nydala". Во аеросолот нема токсични супстанции, нејзината цена е доста прифатлива.

Користете го лекот на следниов начин: нанесете го производот на сува коса и истријте додека не е целосно влажно. По 45 минути, чешајте го чешел со чешел и измијте го со вода и шампон.

Спреј "Лице гарда"

алатка е апсолутно безопасни и не-токсични, може да се користи за борба против вошки и гниди, дури и кај децата. Меѓу недостатоците е високата цена и слабата ефикасност.

Употребата на овој спреј нема да предизвика штети за здравјето. Едноставно примени го производот на главата и оставете го тоа за неколку часа.Тогаш косата треба да се третира со чешел.

На аеросол "Nydala" никакви токсични супстанци

Други методи на справување

Платформа и вошки може да се користи како средство наведени подолу:

 • масло од чајно дрво или лаванда;
 • сулфурна маст;
 • лушпа на пелин;
 • сок од нане или магдонос;
 • водороден пероксид;
 • оцет (неколку лажици на чаша вода);
 • бензин и керозин: паразити може да донесе брза, но постои ризик од непријатни последици, вклучувајќи дерматитис и губење на косата;
 • катран сапун;
 • "Spregal";
 • компресира вотка: да се донесе паразити доволно вотка да спреј за коса од спреј, тогаш стави на пластична капа и крпа на врвот на ветрот; по половина час на ларви треба да чешел (за деца, овој метод не е соодветно).

Спреј "Лице гарда" е апсолутно безопасни и не-токсични, може да се користи за борба против вошки и гниди, дури и кај доенчиња

Ние ќе им понуди, исто така, да се запознаат со член материјал, во која се зборува за карактеристиките на протокот и методи на лекување на децата вошки.

Совети и трикови

 • Платформа и вошки голема помош Cheremichny вода. Таа е погодна за уништување на паразити кај деца.
 • Лесни за употреба средства во форма на аеросол. Тие се применуваат во текот на целата должина на косата и мијат надвор по 10 минути.
 • Излез паразити со користење на лекови како што се масти, тинктури, решенија, прав, таблети. Одлично помага "Spregal", но тоа ќе чини многу.
 • Платформа и вошки на многу луѓе им помага protivobloshiny шампон за животни.
 • Најлесен начин да се отстрани паразити од косата посебен чешел. Во овој случај, се препорачува да го изберат производи од дрво и неметали, и за полесно отстранување на чешел треба да биде влажна ларви.
 • Розмаринот и маслото од лаванда се добри. За да го подготвите производот, едноставно измешајте 5 капки од овие масла. Пред да аплицирате направете масажа на главата. Лекот треба да се чува на косата еден час. Од ларви, треба да се ослободите од чешел подоцна.
 • Употребата на обични вар е ефикасна. Со негова помош можете да ги елиминирате не само паразитите, туку првутот.

"Pediculen Ultra": лек за гнили и вошки (видео)

Ларви може да се larcenized двете народни методи и купени средства. Во исто време, невозможно е да се каже точно што е поефективно: резултатот зависи од многу фактори, вклучувајќи ја возраста на личноста и степенот на инфекција. Оптимална опција - употреба на неколку лекови, но со интервали и строго според упатствата.