Симптоми и методе за лечење уједа стенице

Јули 2019

Видео: Calling All Cars: The Long-Bladed Knife / Murder with Mushrooms / The Pink-Nosed Pig (Јули 2019).

Anonim

bedbugs креветот грешки се присутни насекаде. Нивните каснувања се прилично болни и ги гризат луѓето, обично за време на ноќниот сон. Многу е тешко да се најде бубачка. Ова ectoparasite е многу таинствен начин на живот и совршено прикрива своето присуство, се крие во магацините на мебел ги опфаќа, во апаратите за домаќинство и други скриени места на човечкото око.

Некој bedbugs залак но каса не предизвикуваат значителна непријатност, и човек, за долго време да останат во мрак за настап во куќата на ectoparasite. Некој, напротив, каснува многу повреди и предизвикува чешање и иритација. И за некој, креветите грешки стануваат вистинска катастрофа, а нивните грини предизвикуваат барање до медицинска установа за помош.

За да се утврди дали дома креветот грешки каса треба внимателно да се испита и да се споредат идентификувани симптоми се карактеристични симптоми на bedbugs. Како по правило, залак изгледа стандардно, но симптомите можат да бидат различни.

Каснувања од креветот грешки - тоа се првите знаци за појава на ектопаразити во куќиштето

Симптоми на каснувања од

Секоја година, бројот на луѓе кои биле каснати од креветот грешки, се зголемува постојано. Повеќето луѓе знаат како изгледа овој ектопаразит.Кревет бубачка каснувања не се многу болни, како и степенот на непријатност, зависи од степенот на чувствителност на секој поединец, како и бројот на паразити. Каснувањата на креветите се првите знаци на појава на ектопаразити во куќиштето.

Главните симптоми кои го карактеризираат залакувањето на бубачката се состојат од масовно, прилично густо аранжман на залак едни на други. Групирани каснувања се карактеризираат како знаци кои го потврдуваат присуството на ектопаразит во живеалиштето. Како по правило, каснувањата на овие штетни инсекти се наоѓаат на човечката кожа во една линија.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од грешки, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

Типично е количината на кожни лезии. Каснувањето на една бубачка се состои од неколку пункции на кожата, лоцирани на едно мало растојание еден од друг. Карактеристични знаци се исто така во времето на гризење. Покрај тоа, симптомите може да се изречат и да се состојат во тежок чешање или палење на повредената кожа. Ако некое лице е каснат од bedbugs, а не други ектопаразити, може да се јават следните симптоми:

 • прекини црвенило личи на пат;
 • Чешање или горење на местото на залак;
 • Залак го придружува значајниот оток.

е типичен чешање или чувство на печење на местото на каснувањето

bedbugs залак, во одредено време, и каснувања се карактеризираат со bunching.

Вие исто така може да бидете заинтересирани за една статија во која зборуваме за вообичаени начини на пенетрирање на бедра во стан.

Како и во кое време загревањето на грешка

Грешки незгодно загризуваат за некоја личност. Како по правило, ектопаразитите носат за време на спиењето, кога едно лице не може брзо да реагира и да ги почувствува првите симптоми.

Ако залак се прави ноќе и има карактеристичен изглед, тогаш е можно со висок степен на веројатност да се претпостави дека залак го каснал човекот, а не од други ектопаразити.

Бубачки грешки се многу опасни за малите деца, кои ектопаразитите можат да залажат при спиење. Тешка чешање или алергија може да го направи детето немирно и речиси целосно лишено од спиење. Покрај тоа, каснувањата на ектопаразити се доволно силна психотрауматска фактор за детската кревка психа.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

Постојат само три ефикасни опции за брзо отстранување на бедра:

 • Повикување на службата за дезинсекција (скапи);
 • Набавка на евтин електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Повеќе тука …

  Како да откриеме грешки во креветот (видео)

  Можни последици

  Ектопаразитите честопати загризуваат лице. Потребно е да бидете спремни да спречите можни последици, што може да биде реакција на залак од креветот.

  Најопасните последици што можат да се појават ако едно лице е каснато од грешки, се манифестираат кај луѓе кои се особено осетливи на ензимите ослободени од ектопаразити. Постојат случаи кога залак предизвикал анафилактичен шок кај некоја личност.

  Меѓу тешките алергиски реакции, кои се многу опасни по животот и здравјето на луѓето, се следните:

  ерозија на кожата;

  • појава на тежок оток на подрачјето каде што беше нанесен залак; Тешкотии со дишењето, кои се состојат од мускулни грчеви на бронхиите;
  • хиперемија предизвикана од прелевање на крвните садови во областа каде што залак е фиксиран;
  • Гадење и несвестица.
  • Несомнено, таквите манифестации се од една единствена природа и бараат итна интервенција на медицинските услуги.
  • Меѓу тешки алергиски реакции се однесува тешкотии при дишењето, се состои во мускулен спазам бронхијална

  Итна акција

  Уште првиот настан кој мора да се врши по откривање на грешки каснувања кревет или други ектопаразити, за обработка на просторот на кожните лезии со вода за дезинфекција сапун или водороден пероксид.

  Натамошни активности зависи од степенот на штета, и може да вклучуваат употреба на следните средства:

  приврзаност кон местото на каснувањето на балон со мраз; максимална фреквенција на триење на оштетената кожа со оцет;

  • примена на компреси базирани на силен црн чај;
  • третман на оштетена кожа со раствори што содржат алкохол;
  • употреба на стандардни лосиони со декорации на лековити билки, кои може да вклучуваат камилица, низа или кантарион;
  • многу ефикасно подмачкување на рани на кожата со сок од алое;
  • добро ја елиминира чешањето и ја намалува иритацијата на концентриран раствор на конвенционална сода за печење;
  • манифестација на тешка оток или осомничени алергии треба да се земе антихистаминик и консултирајте се со дерматолог.
  • Многу ефикасна подмачкување на кожата рани од гризење грешки алое
  • Покрај тоа, постојат случаи додавање на секундарна инфекција, која продира низ повредени кожата. За да се заштитат себе си од такви компликации, тоа е препорачливо по бришење на операција на хидроген пероксид на раната наметне хидрокортизон маст или мелем е добро позната на сите "виетнамски ѕвезда."

  Добар резултат се постигнува со масти

  Ofloderm

  или "Akriderm" , кој вклучува антибиотик кој го отстранува воспалителниот процес. Дерматолозите препорачуваат да се земе специјален лек "Циндол" , кој ја суши раната и го олеснува непријатно чувство. Препорачливо е да се користи специјален мелем "Спасувач" , кој брзо ја отстранува отежнатост, ја елиминира болката и гори на местото на залак. Силна реакција на каснувања на креветите, бара употреба на калциум глуконат и таевегил кај инјекции. Методи за заштита од каснувања на грешки

  Лежај бубачки свесно добиле такво име. Тие најчесто се наоѓаат во постелнина, или подобро, под душеци и перници. Покрај тоа, ектопаразитите можат да се сокријат во наборите на облеката, како и во пукнатини на подот и мебелните предмети. Тие може да се донесат со вас од буквално насекаде во светот. Поради тоа, по патувањето е неопходно да се протега секаква облека при максимално дозволениот температурен режим и да се процесираат патни торби со оцет или амонијак.

  Како да се ослободиме од креветите (видео)

  Исто така Ви препорачуваме да ја прочитате статијата "Сè што треба да знаете за грешки во креветот".

  Добра превентивна алатка е поставување во станот на торбички од ткиво со горчлив пепел или пени. Пред употреба, тревата мора целосно да се исуши. Не заборавајте за редовно проветрување, влажно чистење и најчеста употреба на правосмукалка.