Федералне резерве мрави у кући и у природи

Јули 2019

Видео: The Long Way Home / Heaven Is in the Sky / I Have Three Heads / Epitaph's Spoon River Anthology (Јули 2019).

Anonim

Мравките имаат репутација на инсекти кои се хранат на природно-настанатите производи од различно потекло. Дома, тие исто така јадат храна за опстанок, па често има прашања за тоа што точно ги користат малите црни или црвени сорти на паразити.

Што мравки јадат во станот

Во однос на овие инсекти не може да даде дефинитивен одговор за тоа што јадат мравки во природата или во текот на зимата во куќата. Мали штетници можат во исто време да јадат суви лисја, сок од дрво, трошки од леб или мртви муви. Во станот овој инсект може да најде било каков вид на храна, бидејќи дури и трошки од леб, капки масло и истурен шеќер ги привлекуваат. На штетници може да живее дури и за повеќето мали трошки од храна, така што човек треба темелно да се исчисти од вашиот дом и направи за чистење, особено во зима.

НАШИТЕ читачи РЕКОМЕНДУВААТ! Во борбата против мравките, нашите читатели се препорачува од страна на отпуштачот од отпад. Електромагнетна и ултразвучна технологија со 100% ефикасност се соочува со мравки, лебарки, бубачки и други инсекти. Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња. Прочитајте повеќе тука …

Мравките јаде дома

Исхраната на овој штетник во природата и во станот е малку поинаква.Во шумата, тие јадат лисја, инсекти, сокови, роса и разни видови на храна кои спаѓаат во природата од некоја личност. Ако во куќата влезат црни или други паразити, тие ќе уживаат дури и зачини и синтетички производи. Таа вели дека во зима и лето содржината на контејнерите со која било храна и храна треба да биде цврсто затворена.

Исто така, исхраната на мали паразити може да се нарече слична на човекот, бидејќи дури и див црна мравка се храни со обични јадења што може да се најдат на масата на една личност. Во зима, од вообичаеното шумско опкружување во природата, овие штетници можат да влезат во станот ако се повлечат. И во природата и во куќата, големо семејство инсекти се хранат со различни видови храна, во зависност од нивната позиција во мравјата. Најдобра храна во природата или дома се пренесува на постарите мравки, додека други јадат други јадења.

Што мравките јадат во природата?

Во дивината, мали црни или црвени штетници сакаат да јадат магаре. Во зима, неговата судбина во исхраната се зголемува, бидејќи растителниот производ станува помалку прифатлива. Обично во природата јадат паднати лисја, сок од растенија и дрвја, телото на инсекти и други штетници.

Што ја јаде матката на мат?

Мали црни и други штетници во зима и во секое време од годината јадат храна во зависност од ситуацијата во мравјата. Матката во природата и во куќата ја претпочита протеинската храна. Често тоа е животинска храна, на пример, остатоци од инсекти или големи животни, мали муви кои живеат дури и во зима, млечни деривати, човечка храна и животински јајца. Значи јадете црна и црвена матка, во зима и цела година.

Што се ладни ларви храна

Мали ларви јадат претежно јаглени хидрати храна.Ова може да биде растение, печурка, сокови од билки и дрвја, мали инсекти. Во станот, црни и други мали мравја ларви се хранат со шеќер и состојки, џем и мед. Во некои случаи, тие јадат дури и ларви од други анули.

Како да се ослободите од мравки во станот засекогаш? Валкани садови и присуство на остатоци од храна водат до фактот дека во зима или лето може да започнат мали црни мравки во станот. За да се ослободите од нив, треба да користите специјални средства - купени хемиски или фолк.

Анти-мравки во станот

Постојат бројни хемиски опции за црни црвени и црвени мравки. Често во зима или лето, бригада е формирана за контрола на штетници, која ви овозможува брзо да заборавите на штетниците. Исто така, се продаваат инсектицидни аеросоли, на пример, Raptor, Reid, Combat, Armol, Dichlophos и други. Исто така во куќата каде што се хранат паразитите, можете да нанесете специјални гелови: Raptor, Sturm, Clean house и други. Штетниците јадат овие гелови, по што се случува катастрофален ефект. Можно е да се користи молив, од кој црни и други паразити умираат, дури и инсекти-жлеб. Тоа може да биде креда "Машенка" и други производи.

Народни лекови од мравки во стан

Отстранување на паразити исто така е достапно со употреба на народни лекови и рецепти. Често се користи борна киселина, која се разредува со вода и се применува на патеките на штетници и плинтуси. Можете исто така да се шири пченкарно брашно по овие патеки или да се примени раствор од вода и квасец. Клучот за ефикасна контрола на луѓето или хемиските средства е чистотата во куќата и непристапноста на кујнските производи.