Шта ако бите тик-енцефалитиса

Јули 2019

Видео: Jaiden & Boyinaband - Empty (Official Music Video) (Јули 2019).

Anonim

Ixodes крлежи кои се хранат со крвта на животните и луѓето се широко распространети низ цела Русија. Плунката многу од нив се заразени со предизвикувачки агенси на опасни болести, вклучувајќи енцефалитис, речиси 30% од случаите се фатални. врвот активност на комарци се случува во топло време од годината и се совпаѓа со дел од сезоната на излети и отворено рекреација. Мали (не повеќе од 3-4 мм во должина) и невидливи во плен на трева членконоги се чувствуваат на растојание од неколку стотици метри и напад брзо. Размислете како да го препознаете зајакот на енцефалитичен клеј и кои активности треба да се преземат за да се избегне можна инфекција.

Механизмот на инфекција

штиклирајте залак

штиклирајте-сноси енцефалитис вирус влегува во телото само преку членконоги крвта на заразено животно. Надворешно заразените крлежи не се разликуваат од здрави. За да се утврди присуство на патоген е можно само во лабораториски услови, анализа на составот на ткивата на инсекти или крвта на жртвата.

За да се дојде до крвните садови, крлежи Пирс човечка кожа долго пробосцис, преку кои рецки долго може да остане на своето тело. За време на нападот се инјектира плунка содржи анестетици, при што повреденото лице не чувствува болка од каснувањето. На местото на вшмукување, црвенило и мало оток на кожата се забележани, без оглед на тоа дали клевот бил здрав или инфициран.Во двата случаи, марката за угризување исчезнува во рок од 3-4 дена.

Ако некој инсект е заразен со енцефалит или други болести, нивните патогени неминовно влегуваат во општата крвоток заедно со плунка, дури и со брзо отстранување. Треба да се запомни дека вирусот може да влезе во крвта на жртвата преку мали рани или гребаници на кожата, ако до нив се скрши митото, како и кога се користи сурово млеко на инфицирани животни.

Развојот на болеста

Инкубациониот период на енцефалитис е 3 недели, но во некои случаи првите знаци се манифестираат уште 2-3 дена по нападот на инсектот. Предизвикувачкиот агенс почнува активно да се размножува на местото на залак, потоа продира во општата крвна струја и се шири низ телото. Степенот на симптоми по залакувањето на енцефалитисот зависи од имунитетот на жртвата и присуството на истовремени патологии.

Почетната фаза на болеста наликува на грип и се карактеризира со следниве симптоми: нагло зголемување на телесната температура на 39-40 ° C;

 • треска, треска, болки во мускулите;
 • умерена болка во зглобовите;
 • Депресија, слабост, поспаност; Срцеви палпитации;
 • црвенило на кожата, особено на лицето и вратот.
 • Во некои случаи, губење на апетит, повраќање, дијареа. Кај многу пациенти постои нарушување на координацијата на движењата, синкопа, во тешки случаи се развива кома.
 • Постојат неколку форми на енцефалитис што го пренесуваат крлежите:

Трескавична. Најлесен вид на болест, во која патогените микроорганизми не продираат во крвно-мозочната бариера, остануваат во крвта. Целосно обновување се случува во рок од 10-14 дена.Во прилог на треска, постојат умерени главоболки и болки во мускулите, чувство на "гускачки испакнатини" под кожата. За 4-5 недели по третманот, повеќето од жртвите се жалат на слабост и недостаток на апетит.

Менингеален. Тешка форма на патологија, која се карактеризира со пенетрација на вирусот во мозокот, што резултира со развој на состојба слична на менингитис. Главните симптоми на енцефалитис се болката на кожата, наведнувањето на задниот дел на вратот, стабилното свиткување на нозете во глуждот, парализа.

 • Менингоенцефалитичен. Патогените микроорганизми исто така продираат во мозочното ткиво, но не предизвикуваат општо воспаление на кожата, но се локализирани во некои одделенија. Оваа болест е придружена со нарушување на координацијата на движењата и изразот на лицето, нестабилна одење, несоница, напади, ментални нарушувања со различна тежина.
 • Полиомиелитис. Вирусот со пренесен енцефалитис влијае на 'рбетниот мозок, што резултира со губење на чувствителност на екстремитетот, делумна парализа и тешка болка во мускулите.
 • Во некои случаи, тешките симптоми се отсутни, а жртвата можеби дури и не знае за можната инфекција. Обично ова е забележано кај луѓе со висок имунитет и отсуство на хронични патологии. По заздравувањето се формира отпорност на предизвикувачкиот агенс.
 • Енцефалитис е сериозна болест, која може да резултира со оштетување на мозокот

Последиците од залак од енцефалитис функционираат зависно од неколку фактори.

Место и површина на лезии на мозокот. Со фокусна локализација, најчесто се забележуваат невролошки нарушувања на различни видови, вклучувајќи постојани главоболки, оштетување на меморијата и нарушувања на спиењето.Во исто време, поразот на неколку делови од мозокот се развие повеќе сериозни компликации (парализа, не се подложни на медицински корекција на психо-емоционални пореметувања).

Место на залак. Веројатноста за развој на опасни последици и оштетување на мозокот при загризување од енцефалитис ги означува повисоките, поблиску до главата што ја всади.

 • Подтип TBE вирусот
 • Европа - се придружени со двофазен треска (акутна период се заменува со осум простување, по што во околу 25-30% од погодените мозочна повреда се развива со различна тежина), во повеќето случаи, за наплата е завршена;
 • Далечна Источна - се карактеризира со побрз проток, краток период на инкубација и висока стапка на морталитет (до 40% од случаите).
  • Кај возрасни пациенти, најчесто има мало и умерено за патологија, во повеќето случаи, да се заврши целосно закрепнување и пократок период на рехабилитација. Најголема опасност за енцефалитис е кај малите деца. Се должи на слабоста на имунолошкиот систем и други физиолошки карактеристики на организмот, болеста обично работи напорно и е придружена со компликации како што се флакцидна парализа на горните екстремитети, делумна атрофија на мускулите, нервниот тикови од различен карактер, нарушена менталниот развој.
  • Прва помош за напад на крлежот

Првото нешто што треба да се направи преку каснување од крлеж - правото да ги отстрани

инсекти цица што е можно поскоро да се отстрани. За оваа цел се препорачува да се јавите на било која јавна или приватна клиника која обезбедува такви услуги. Со авто-отстранување е неопходно да се почитуваат следните правила:

Земи функционирам како блиску до површината на кожата со јамка на конец или пред-санирани форцепс со рамни вилиците.Рацете прсти треба да бидат заштитени со медицински ракавици или со неколку слоеви на газа.

движења Внимание извивам сврти инсекти и да го продолжи својот пробосцис од кожата, бидете внимателни да не го оштети.

 • Измијте ги рацете со сапун и вода и третман на местото цицање било антисептик (алкохол, водород пероксид, брилијантен зелени решение).
 • Ако артропод покажува знаци на живот, тој мора веднаш да се пренесе во лабораторија за анализа. Транспорт на Мите врши во стаклен или пластичен сад со затворен капак во кој треба да се стави на вода влажни памук или парче газа.
 • Мртвиот паразит е потребен за уништување, најдобро е да го изгори.
 • Важно! За навремено превземање на превентивни мерки, треба да се обратите кај лекар најдоцна во рок од 4 дена (96 часа) по нападот на инсектот.
 • извлечената инсекти треба да се даде во лабораторија за анализа

При извршување на молекуларна биолошките ткива истражување членконоги не може да се врши серолошки тестирања на венската крв од жртвата во присуство на патогенот. Итни превентивни мерки (инјектирање на имуноглобулини) се изведуваат во следните случаи:

лабораториска потврда на инфекција;

нема вакцинација против енцефалитис што го пренесува крлежот;

 • напад во регионот ендемски за болеста.
 • Ако каснат од крлеж енцефалитис, итна имунизација ефикасност достигнува 95% и болеста во случај на инфекција е лесна и не се придружени со развој на опасни компликации.
 • дејствија во случај на инфекција со

Кога било сомневање дека се заразени со енцефалит веднаш треба да се консултираат со лекар.Специфичниот третман на опасна болест досега не е развиен. Методите на терапија кои се употребуваат зависат од природата на текот на патологијата, севкупната клиничка слика и индивидуалните карактеристики на пациентот. Во стандардниот случај, се спроведуваат следниве постапки:

детоксикација со интравенска инфузија на раствори на електролит; Повлекување на симптомите во акутната фаза (земање антипиретик, аналгетски, диуретични, антиинфламаторни и ноотропни лекови);

Витаминска терапија, базирана на доза на високи дози на витамини Б и Ц;

 • кислородна сатурација на телото.
 • Треба да се запомни дека навременото лекување започнало да помогне да се избегнат многуте последици од залакувањето на клеточниот енцефалитис.
 • Должината на периодот на рехабилитација зависи од тежината на болеста и природата на компликациите што се развиваат. По заздравувањето, пациентите треба да бидат под надзор на невролог и други тесни специјалисти за индикации најмалку 3 години.
 • Првите знаци на енцефалит треба веднаш да побараат медицинска помош.

Превенција

Единствената ефикасна превентивна мерка за заштита од енцефалитис е навремената вакцинација. Се изведува во отсуство на контраиндикации (нетолеранција на компонентите на лекот, тешки оштетувања на црниот дроб и бубрезите, бронхијална астма) во неколку фази, во зависност од видот на вакцината. Неколку дена по првата инјекција во телото на вакцинираното лице, антителата се формираат во количина доволна за борба против патогенот на болеста во случај на можна инфекција.

За да се избегне опасна средба со ixodic крлеж, следните препораки треба да се почитуваат:

избегнете посета на шумски паркови, а не да седите во тревата;

одбиваат да патуваат во областите на ендемични енцефалитис;

Во текот на прошетките носат затворени чевли, шорцеви и облека со долги ракави, панталони за да се вклопат во чевлите колку што е можно;

 • користат фармацевтски репеленти во форма на кремови и аеросоли;
 • при пристигнувањето дома внимателно ја испита облеката и телото за присуство на цицање паразит.