Употреба борне киселине из мрави у стану

Јули 2019

Видео: Topic 4 4 Unit 3 Pesticides Historical Overview (Јули 2019).

Anonim

Од сите народни лекови против штетните инсекти во куќата на борна киселина е најпознат. Се користеше дури и кога едноставни аналози на современите инсектициди не беа познати. И успешно се применуваат. Употребата на борна киселина од мравки не ја изгуби својата важност денес: таа се уште се справува со силите на штетници во различни станови, куќи и индустриски објекти.

Како функционира оваа алатка и како правилно да го користам за да го добиете посакуваниот ефект? Ајде да разбереме.

Својства на борна киселина

Боринска киселина е широко познат антисептик. Во предвоено време, се користи не само за лекување на отворени рани, туку и за орална администрација.

Но, подоцна, посебни студии укажуваат на тоа дека редовната употреба на борна киселина се излачува преку бубрезите во човечкото тело побавно отколку што го прави тоа. И кога ќе се акумулира до одредена сума, станува токсичен. Киселината беше заменета со други, помодерни антисептички средства, но продолжи активно да се користи во производството.

По себе, борна киселина - бел кристален прав, без мирис, без вкус, малку растворлив во вода. Тоа е широко се користат во индустријата и истражувачки активности за подготовка на вештачко ѓубриво во слика, нуклеарна индустрија и многу повеќе каде.

Исто така сме заинтересирани за нејзината употреба против домашните мравки.

Патем …

Во еден момент борната киселина беше користена дури и во прехранбената индустрија како додаток на E284, но подоцна беше забрането да се додаде во прехранбените производи.

Во реакција со соединенија на натриум, борната киселина формира сол на боракс, не помалку опасна за мравките отколку самата киселина. Поради сличноста на својствата на овие супстанции во различни рецепти, тие лесно можат да се променат еден во друг.

Купи боракс и борна киселина од мравки во речиси секоја аптека: тие се продаваат или како прав или во раствори и се прилично евтини. Сепак, за подготовка на доволен број мамки, ќе биде потребно да се купат неколку пакувања или шишиња од супстанцијата, бидејќи лекот се издава без рецепт.

Колку е ефикасна боровата киселина против мравките

Боринска киселина против мравките е ефикасна на сметка на она што влијае врз работата на неговиот нервен систем. По апсорпцијата во цревата, се шири преку периферните нерви на мравката и предизвикува сериозни нарушувања во работата на нервниот систем, кој за неколку часа поминува во парализа и смртта на инсектот. Интересно е дека дури и ако братучестите ги изедат остатоците од мравки кои паднале од борна киселина, тие ќе ја имаат истата судбина: за смртта на еден мравник, доволна е мала количина отров. Ако најдете гнездо на мравки и посипете го со солиден круг што содржи содржина од една кесичка за 50 рубли, тогаш скоро целата колонија ќе умре.

Меѓутоа, ако локацијата на колонијата е позната, полесно е да се уништи со правосмукалка или со врела вода. Само ако мравката не се најде, потребно е да се "игра" со борна киселина.

Вежбата од мравки работи сосема иста.

Преглед

"Секој околу купува стотици рубли за сите тенкови од мравки, а потоа тие се уште се мачат додека го обработуваат станот.Јас сум совет на мајка ти купил пет пакети на борна киселина, расфрлани по должината на baseboards во кујната и околу Бин и воопшто за мравки заборавени "

Ксенија, Teplodar

борна киселина за луѓето:. опасни или не

За лице борна киселина и вежба практично опасни Покрај тоа, тие се сосема безопасни за сите животни:. токсични својства на супстанцијата со инсекти тоа е причината зошто, без оглед на тоа дали е во станот на лебарки, болви или домаќинство мравки, борна киселина ќе бидат ефикасни така натаму. TIV сите од нив. Само болви ја труе ларвовиден фази (возрасни јаде само крв и нема отров).

борна киселина човечки токсичност може да биде само кога конзумирање на премногу од него.

Дури и пакет на прав (10 грама), случајно се консумира е малку веројатно да предизвика дури и многу слаба алергиска реакција дете. за сериозна потребно е труење со тој износ на лекот што никогаш не се користи за подготовка на отрови од инсекти. Патем, многу отров со борна киселина за мравки е да се подготви за многу популарни рецепти, и може да се користи во форма во која се продава во аптека.

Преглед

"Мислев дека за долго време и научив како да го отруе мравки борна киселина. Конечно, таа одлучи да. Јас му беше кажано дека таа дури и не се токсични за деца. Глупости мамки со глицерин, се шират зад фрижидерот и кабинети, две недели тие се таму popylilis. Мравките не се целосно исчезна, но тие јасно стана помали. И тогаш бев во аптека каде купив киселина, советува посипете го со вентилација канал во кујната. тоа е она што го даде резултат!Очигледно, на мравки таму и дојде, затоа што тогаш ниту еден од овие домови не се гледа. "

Алена, Киев

борна киселина и боракс против мравки се добра од страна на фактот дека поединецот зрна се држат со џогирање инсекти на placers во прав нозете и патување на нив се додека на штетници не ги отстрани со нивните вилици и отров. на ист начин, овие зрна се во самиот гнездо, каде што ќе почнат да изменета на курсот дури и оние мравки кои никогаш не излегува од колонијата.

Па Така, борна киселина овозможува да се уништи гнездото на му ravev дури и кога на локацијата на мравјалник е непозната.

Рецепти и правила на борна киселина против мравки

Во наједноставен случај, борна киселина во прав во контрола на мравки распаѓа во места најчестите средби со инсекти. И само под baseboards, под шкафови во кујната, во рамките на ѓубрето може да се посипете средства во секој случај: мравки ќе биде сигурни да се најде нешто да се јаде овде во

Но, дури и повеќе сигурно и ефикасно да се привлечат мравки да борна киселина и да предизвика нив или го јадат или се припишува. мравјалник за да ги нахрани своите роднини со отров.

користени за оваа намена неколку рецепти отрови со борна киселина од мравки во половина чаша вода се истури 5 g на боракс или борна киселина, потоа се става 10 грама мед или џем и 40 грама шеќер, се меша и се става во рамна чинија. Треба да се стави во близина на ѓубрето: овој мамка за мравки во куќата е многу ефикасен, бидејќи инсектите добро мирисаат слатко.

  • 2 лажици или две жолчки од јајце се помеша со половина лажичка боракс или борна киселина, и како резултат на мешавина подготовка на мали топчиња, се разградува каде мравките се повеќе и повеќе.
  • Важно!

Во последниот рецепт не можете да се зголеми дозата на боракс или борна киселина: намалена концентрација е дизајниран да биде дека дури и ако мравка храна во близина на мамката, тогаш имаат време да се вклучат смртта на повеќе парче на гнездо. Само е потребно да се зголеми дозата, а работниците мравки ќе умрат веднаш до фидер, а колонијата во тоа време ќе произведува нови.

во една лажица вода додадете 2 лажици глицерин, една лажичка мед, една третина од една лажичка боракс и 1, 5 лажици шеќер, сите внимателно се пресели во и масовно се тркалаат мамка. Добиените несушени топки може да се распаднат секаде каде што мравките можат да трчаат.

  • Се разбира, не е пожелно миленичињата да пронајдат мамки и да ги јадат. Нема ништо опасно во ова, но ниту еден милениче нема да има корист ниту.

Треба да се сфати дека не е можно брзо да се отстранат мравките со борна киселина.

Во најдобар случај, овој процес ќе трае две до три недели. Но, овој метод е ефикасен дури и ако гнездото на мравките е надвор од станот. Во оваа ситуација, дури и најмоќните аеросоли ќе бидат бескорисни, и едноставната борна киселина или боракс ќе се справат. Значи АРМ трпение и борна киселина и мравките се многу наскоро ќе го добиете дома долго патување … Ако некој од нивните колонии во можност да одиме … Подготовка на отровни мамки на борна киселина и жолчка од јајце