Како да брзо и ефикасно се отараси вашки

Јули 2019

Видео: как вылечить гастрит быстро, избавиться от вздутия живота (метеоризма), остановить выпадение волос? (Јули 2019).

Anonim

Брзо донесе гниди и вошки е многу важно брзо да се донесе на гниди и вошки е многу важна. Ако ова не е направено, болеста може да оди во сериозна фаза и да предизвика дополнителни проблеми. Постои голема количина на средства од вошки и гнили. Сепак, не сите од нив даваат добар ефект. Што е најефективниот начин?

Присуството на вошки и гнили го прави руменилото. Спротивно на преовладувачкото мислење, лушината не е показател за нечистота. Секој може да се зарази со паразити, дури и најпрецизна личност, и важно е да се избере најефективниот лек на време.

Гниди се мали јајца кои ги вметнуваат вошките на главата на една личност. Не е лесно да ги извадите. Јајцата се прицврстени на косата со посебна леплива супстанција, која се должи на сложеноста на нивното чешлање. Ако не се ослободи од гниди целосно се повлече паразитот не работи, а со тоа, инфекцијата ќе се случи повторно и повторно.

Nits - мал јајце, кое лежеше на вошки човек

Народни лекови и нивната ефикасност

Најдобар лек за секоја болест - оној кој им помага. Одличните резултати во борбата против вошките и гнездата даваат употреба на традиционални методи на лекување. Тие постојано се тестираат во пракса и заслужуваат многу позитивни повратни информации.

Можете брзо да се ослободите од паразити ако најдете соодветен лек. Изборот на рецепт директно зависи од разновидноста на вошките. Значи, ефикасен лек за срамни паразити е бела херемица. Одличен ефект и давање керозин, коренот на ангеликата, црна ким. Вошки на главата може лесно да се ослободи од користење на истиот керозин и црн ким, нане и помош и сок од калинка, масло на здравец. Ефективен лек против вулканот - преработка на облека и постелнина со детергенти и перење на висока температура. Можете исто така да извади постелнина на балконот. По 1-2 недели на таква "терапија" паразити ќе умрат.

Народни лекови за вошки (видео)

Преглед на ефикасни правни лекови за вошки и гниди

сол и оцет

Прикажување помош на вошки сол и оцет - важно е да се користат само правилно. Оцет ја раздвојува супстанцијата совршено, со која гнездата е прицврстена на косата. Подготовката и користењето на лекот е многу едноставна.

  1. Измешајте 43 g сол и чаша 3% оцет.
  2. Додадете 5 ml 96% алкохол.
  3. Нанесете го растворот на косата.
  4. Ажурирајте го компресорот за два дена.
  5. Измијте и чешајте коса.

на рецепт не само што им помага да се ослободи од паразити, но исто така се ослободат чешање. Со помош на сол со оцет, вошките може да се отстранат брзо - за 3 сесии.

ефективно средство за срамната паразити е бела cheremitsa

Користење на керозин

Еден од најдобрите лекови за вошки се смета керозин. Тие треба да се користи внимателно - супстанцијата се меша со растително масло во сооднос 1: 10.

Важно! Донесувањето на паразити керозин ќе помогне, но откако ќе остане црвенило на кожата. Со оглед на тоа, производот нужно мора да се разреди.И ако имате непријатност во текот на постапката, подобро е да одберете друг метод за уништување на вошки и гнили.

Третманот се состои од примена на раствор на главата и завиткување на косата со восочна хартија или полиетилен. Шамија е ставена на врвот. Ако оставите компресија ноќе, ефектот ќе биде многу подобар. Следното утро треба да ја измиете главата со сапун и да ги изчезните вошките. Пред почетокот на постапката, чешел се препорачува да се натопи во масата оцет, така што ќе се олесни отстранувањето на гнидите од косата.

Сок од брусница

Од вошки и гнили се одлични супстанции кои се содржани во сокот од боровинки. Скрши неколку грстови малини, а потоа ги мешаат со лажица мед и истријте ја смесата во коренот на косата. Сокот не само што ги убива возрасните паразити, но исто така и не дозволува ларви да се излачуваат од гнили.

Од вошки и гниди голема помош на супстанции кои се содржани во сок од боровинки

Треба да се напомене дека оваа алатка за да се ослободи од вошки само нема да работи. Тоа ќе трае 2 етапи со пауза за една недела.

Црн ким

Третман со црн ким често се користи на Исток. Народни рецепти базирани на ким даваат можност да се ослободат не само од вошките, туку и од гнездата.

Спајс се меша со јаболков оцет во еднакви делови. Третманот е дека подготвениот раствор е нанесен во косата, а потоа 20 минути на сонце. Терапијата се изведува дневно една недела.

Механички методи

Народни лекови се добри за паразити, но механичките методи не се помалку ефикасни. Нивната суштина е во општото чешлање на вошки и гнили. Денес, оваа постапка се изведува со помош на електрични гребени, помеѓу забите од кои паразитите умираат од влијанието на електричниот импулс.Можете да го користите обичен чешел од челик. Тој, исто така, добро се справува со проблемот.

Механичките методи на делување помагаат да се ослободат не само од вошките, туку и од нимфите. Лекот е добар затоа што ви овозможува да ја третирате секоја коса, што значи дека дава 100% резултат. Но, третманот има еден значаен недостаток - процесот е долг и досаден.

Механички методи на делување помагаат да се ослободите не само од вошките, туку и од нимфите

Друг метод на третман на механички тип е фризурата nalyso. Сепак, таа е малку веројатно да ги задоволи жените. Но, за мажи, ова е одлична можност брзо да ги известите паразитите.

Исто така Ви препорачуваме да прочитате статија во која зборуваме за тоа што има средства за педикулоза за деца и возрасни.

Хемикалии

Третманот исто така може да се врши со помош на хемиски препарати. Во суштина, ова се фармацевтски инсектициди, специјално дизајнирани за третман на коса.

Вреди да се запамети дека хемикалиите кои ги елиминираат вошките и габите нема да одговараат на астматичари и алергии, како и на доилки и бремени жени. Лекарите не препорачуваат употреба на хемикалии за деца под 5 години.

Неправилен третман со хемикалии може да доведе до непријатни последици: атопичен дерматитис;

  • повраќање;
  • изгори скалпот;
  • Јас чешам.
  • Употребата на многу хемикалии доведува до сушење на кожата, што предизвикува појава на првут

Употребата на многу хемикалии доведува до сушење на кожата, што предизвикува појава на првут. Но, ако сè е направено правилно, нема да има несакани ефекти.

Значи, третманот против вошките, без оглед дали избирате средства или не, треба да се спроведува според правилата.Вреди да се напомене дека паразити постојано се развива и можат да развијат имунитет за штетни материи за нив. Со оглед на тоа, еден третман не може да биде доволен, а во некои случаи ќе биде неопходно да се зголеми дозата, што може негативно да влијае на здравјето на луѓето.

Нормалното перење со посебен шампон често не е доволно ефикасно, бидејќи гнидите можат да останат на главата, од кои наскоро ќе се појават вошки. Подобро е да се користат инсектициди во комбинација со чешел со челични целии.

Ако сакате производи од хемикалии, следете ги упатствата. Пред употреба, прочитајте го составот на производот или консултирајте се со фармацевт. По третманот, не заборавајте да ја изедначите косата. Доколку е неопходно да се излечат вошките на детето, консултирајте се со лекар.

Ако лекот не ви помогна и по втората апликација, треба да пробате друг начин за борба против педикулозата.

Како да се направи вошки шампон (видео)

Постојат различни начини да се ослободите од вошки и гнили. Важно е да не се започне со болеста и да започне третманот навремено.