Дропс инспектор ће имати користи од крпеља и бува

Јули 2019

Видео: Words at War: Headquarters Budapest / Nazis Go Underground / Simone (Јули 2019).

Anonim

Инспектор паѓа помош за да ги ослободи вашите миленици од болви Животните во куќата се голема радост и голема одговорност. За жал, миленичињата се толку болни како луѓе. И особено често тие страдаат од паразити. Изразот "како болска куче" стана класика за карактеризирање на огромно количество на нешто. И навистина, болви во кучиња - феномен не е невообичаен. Пред, кога хемиската и фармацевтската индустрија не беа толку развиени, кучињата скоро сите страдале од болви. Но сега тоа е само да се ослободиме од своите миленици од нив и да го смениме значењето на крилестата поговорка. Едно од новите средства е капки "Инспектор".

Опис на препаратот

Капки се течност без боја со слаб мирис на алкохол. Во нив нема врнежи. Спакувани во специјален контејнер, кој во исто време е пипета што ја олеснува примената на производот.

Состав на препаратот

Болката лек вклучува два активни инсектициди - фипронил и моксидектин. Тие, за разлика од пириметричната група, се сметаат за доволно ниско токсични и безопасни за повеќето животни.

Фипронил е соединение на фенил. Тој им дава на навлегувањето хлор во телото, кој на крајот им дава на преносот на нервните импулси и произведува блокада на инсекти системи на телото. Ова води до брза смрт. Моксидектинот припаѓа на милбемицините и влијае на работата на рецепторите на нервните клетки.Како резултат на тоа, активноста на сите мускули во телото е нарушена, се развива парализа и се случува смртта. Капките вклучуваат 10% фипронил и 2,5% моксидектин, што е доволно за да ги уништи паразитите.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од болви, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

Капки - течност без боја со светло алкохол мирис

капка акција

"инспектор" е дизајниран за да се ослободи од мачки и кучиња од различни паразити. Тоа може да биде успешно применето против:

 • Демодекозни крлежи;
 • Саркоптоидни крлежи;
 • Гривни уши;
 • Ixodes крлежи;
 • Болви;
 • Вошки;
 • Владоедов.

Освен тоа, капките ефикасно делуваат и против различни хелминци - нематоди и други паразити на хелминт.

Во моментов, на капки пропишани внатрешни топлокрвни животни, ако тие се наоѓаат болви, вошки, вошки, уво грини, различни црв наезда. Практично било која паразитарна болест може да се излечи со употреба на оваа дрога. Затоа инспекторот собра толку многу позитивни критики.

Капки "инспектор" имаат широк спектар на активност

ниво токсичност

активните соединенија се смртоносни за болви или други артроподни штетници, но значително безопасни за топлокрвни животни.

Бројни студии покажале дека капки не предизвикуваат иритација, немаат токсичен ефект врз животни и фетуси на имунолошкиот систем.Во количините што се неопходни за мамкање на болви, капките се безопасни за сите животни.

Како да аплицирате

 • "Инспектор" се нанесува само на сува кожа, каде што нема штета. Обично капки од пипета до местото каде што животните не можат да стигнат на јазикот, што е, на гребенот, во близина на сечила. За да се поправи гарантира појави на кожата и работа, волна, освен се применуваат прстите и капки точка.
 • Ако се постапува со мали миленици, тогаш доволно е да го ставите Инспекторот на едно место на гребенот. Ако зборуваме за големи кучиња, идеално капките се дистрибуираат на 3-4 поени.
 • По примената на лекот, не треба да се капеш животно за домашни миленици четири дена.

Како по правило, значи pipetted на гребенот, во близина на ножеви

лечење на разни болести

против болви, крлежи, вошки, а вошките "инспектор" се применува еднаш. Потоа, за терапија за превенција и одржување може да се повтори низ чекорите 1-1, 5 месеци кога станува збор за лето, кога паразити се најактивни. Како профилакса на болвата инфекција, третманот се повторува еднаш на секои 3 месеци.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

За брзо отстранување на болви, постојат само три ефективни опции:

 • Повикување на службата за дезинсекција (скапи);
 • Набавка на електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Повеќе тука …

  Против ушите за грицкање "Инспектор" исто така се применува еднаш.

  Пред да се примени лекот кај животно, ушите се чистат од нечистотија и акумулација на производи од грините. Ако болеста е во долготрајна форма, тогаш третманот се повторува еден месец подоцна. Во присуство на лекови на шуга Мите и поткожното капка по два пати,

  и временскиот интервал помеѓу третманите треба да биде 1 месец.Понекогаш е потребно да се зголеми бројот на третмани до 4 пати за медицински причини. Можете да дознаете како да откриете крлежи од куче со читање на релевантниот напис на нашата веб страница. Цревни инфестации се третираат еднаш.

  Како да се аплицира капки миленичиња од болви (видео)

  Ако животни живеат во области каде што има маларичните комарци, за спречување на heartworm во пролет и есен употреба "инспектор".

  Несакани ефекти

  "Инспектор" обично е добро толериран. На животни во точна доза нема реакции.

  Во многу ретки случаи може да се уште да бидат означени:

  Црвенило на кожата на местото на

  • Чешање
  • Овие реакции се брзо за свој.

  Кај животни склони кон алергии, капките може да предизвикаат алергиска реакција. Тогаш лекот треба да се измие и да му даде на миленичето антихистамин. Прегледите покажуваат дека ова е ретко.

  чеша - еден од ретките несакани ефекти од

  Присуството на контраиндикации

  "инспектор" не може да се примени на кученца и мачиња на возраст од 7 недели возраст.

  • Исто така, треба да се воздржат од третман, ако животното е болен или само се опоравува од болест; ослабен со раѓање и други настани, или ако животното зема лекови со лактони.
  • Во кучињата, алергиските капки се користат со претпазливост.
  • Исто така, треба да се воздржат од третман, ако веќе беше забележано нетолеранција на лекот.
  • Потребно е да се воздржат од лекување капки "инспектор", ако животното е болен или се опоравува од болест само

  Како да се работи со капки од

  Примени капка е многу удобен, бидејќи на нивната амбалажа во пипета. Но, сеедно е неопходно да се почитуваат основните правила на работа со хемиски средства.Имено:

  не вршете обработка во кујната;

  • Не јадете или пијте ништо за време на третманот или веднаш после тоа, без миење на рацете;
  • по третман на животното, неопходно е да се мијат рацете со сапун;
  • и 4 дена, тоа е потребно за заштита на животните од контакт со децата и не им дозволи да мозочен удар;
  • ако "инспектор" едноставно се случи да биде на кожата, таа едноставно се мијат со сапун и вода.
  • грешки во обработката на сопственици на домашни миленичиња се намали (видео)

  Како да се чува

  Капки чување на суво место недостапни за деца, обидувајќи се да се избегне сонцето и светлината хит. "Инспектор" може да се чува три години без губење на лековити својства.

  "инспектор" - нова генерација значи дека за разлика од претходно постоечките лекови, ниска токсичност. Оваа функција, во комбинација со нејзината ефикасност, го прави лекот толку популарен и на побарувачката.