Народни начина да се уклоне бубашваба

Јули 2019

Видео: Roses Have Thorns (Part 11) Airstrike in Lugansk City (Јули 2019).

Anonim

Соседството во станот "barbel" не е пријатно. Покрај визуелното одвратување, тие се исто така доста опасни. Места на нивното живеење и движење - контејнери за отпадоци, канализација, вентилациони шахти. И по таквите патувања, овие црвени копилиња лазат над црниот дроб лево на масата. Овие инсекти носат повеќе од 50 заразни болести. Меѓу нив се: туберкулоза, дифтерија, лепра, инфективен хепатитис и неколку други. Затоа, кога првиот тавтабита, итна потреба да се погледне за изворот и да ги применуваат превентивни мерки за контрола за да се спречи контаминација на станот.

Народни лекови против лебарки во станот најефикасен

Во мал број на лебарки во станот или ако децата живеат, животните или алергии, што се користи од безбедносни причини не сакаат да хемија. Во текот се докажани народни начини на отстранување на паразити.

НАШИТЕ читачи РЕКОМЕНДУВААТ! Во борбата против лебарките, нашите читатели го советуваат репетиторот Pest-Reject. Електромагнетна и ултразвучна технологија со 100% ефикасност се соочува со лебарки, грешки и други инсекти. Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња. Прочитајте повеќе тука …

на популарната и докажани народни лекови вклучуваат употреба на

 • Борна киселина или боракс;
 • Пиретрум;
 • Заливски лисја;
 • Амонијак или оцет;
 • Алабастер, гипс;
 • Домашни замки;
 • Одвраќање растенија.

Таквите народни рецепти се подобро интегрирани и ноќе - ова е врвот на животот на Прусите.

Претходно, кујната треба да се исчисти од остатоци, да се скрие храната, да се блокира пристапот до вода. Ако има многу храна и вода околу, ќе има многу малку луѓе кои ќе обрнат внимание на мамката со отров. Тие дури не можат да забележат.

Народни лекови за да се ослободите од лебарки црна и црвена

начини да се ослободи од црни лебарки не се различни од начините да се ослободиме од црвено.

Употребата на стапици е добар метод за борба против овие балаин паразити дома.

НАШИТЕ читачи РЕКОМЕНДУВААТ! Во борбата против лебарките, нашите читатели го советуваат репетиторот Pest-Reject. Електромагнетна и ултразвучна технологија со 100% ефикасност се соочува со лебарки, грешки и други инсекти. Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња. Прочитајте повеќе тука …

Користењето на стапици за дома не е лош пат, но во случај кога Прусите се појавија само. Кога има многу нив, потребно е многу време за да ги фатат. Исто така, вреди да се напомене дека нивната колонија може да живее на друго место, и тие само се кандидира за вас за храна.

Како да направите стапица за лебарките дома? Ставете пиво или слатка вода во шише со широк врат. Однатре, вратот е подмачкан со сончогледово масло или вазелин за да спречи да се извадат инсектите.

уште еден популарен начин - да се направи стапица за лебарки дома: на рамна парче картон nesohnuschy применуваат лепак или двострано лента, средината на мед капе, ванилин шеќер, пивото. Инсектите ќе реагираат на мамката, ќе се заглават и ќе се држат на него. Во утринските часови ќе треба да се отфрли и да се замени со нов.

Ако ставите ваза од гераниум во куќата за инсекти од baleen, можете да го заборавите. Тие не можат да издржат мирис на овој цвет.

Отров од лебарки со борна киселина и јајце - рецепт и осврти за апликацијата

Уништувањето на лебарките со борова киселина е познат ефективен хемиски метод. Оваа супстанција вреди еден денар, продаден во било која специјализирана продавница за хардвер. Некои го користат во чиста форма, расфрлајќи ги местата на движење и хранењето на инсекти. За лебарки, киселината е невкусна и мирисот не е забележлив. Пресметување само дека ќе ги размазат шепите и антените и така, отровот ќе падне во нивното тело.

Добар начин за растворање на киселина во вода и оставете го во сув мијалник. Водата за овие паразити е од витално значење и во станот тие ја бараат нејзината прва. Без храна, тие можат да живеат доволно долго. Труење на водата, дефинитивно ќе го постигнете резултатот.

И антички рецепт за отровни топки од борна киселина. За 1 суров или варен жолчка од јајце, земете борна киселина за да ја измешате смесата до состојбата на испитувањето. Се тркалаат топки и се постават мамки под маса, во близина на корпата за ѓубре. Важно е да се знае дека ако ваквите прехранбени инсекти пијат вода, киселината нема да работи. Затоа, сè треба да биде сува, без течност во кујната или во кадата. Сите чисти, свртете ги чешмите, избришете ги.

Ефективни рецепти за борба против лебарките

На ефективните методи за борба против прусаците, исто така, вклучуваат боракс, алабастер или гипс.

Бура е сол на борна киселина. Таа дејствува на балиен паразити отровни, како и борна киселина - кога голтање тоа кородира на ѕидовите на стомакот.

Рецепти со кафеави:

 • Измешајте ја топлата на жолчки или суров компир;
 • Подгответе мешавина на паста: 200 грама боракс, 60 гр скроб, 30 гр шеќер од ванила и додадете го шеќерот во прав.Наполнете со топла вода.

Алабастер или гипс доведува до смрт на инсекти кои паѓаат внатре и се стврднуваат. За да ги нахранат лебарките, тие се мешаат со брашно и шеќер во прав. Во овој случај, пристапот до вода мора да се отвори, инаку методот нема да работи. Можете да ја замените водата отруена со борна киселина.

Како брзо да се ослободите од лебарките во станот

загрузка …

Најпопуларните средства за лебарки се употребата на борински алкохол или боракс.

Добри превентивни супстанции се:

 • Пиретрум и заливни лисја - работат како плаши од паразити. Тие се ставаат во местата на нивниот изглед или лушпата ги бришат масите и сексот.
 • Нитратен алкохол или оцет од киселина - мирисот мириса на лебарки, но за луѓето е исто така многу забележлив, па овој метод се користи ретко.

Понекогаш се користи керозин, терпентин. Но, тие се само за критични случаи, бидејќи тие се многу токсични за луѓето.

Тавтабитите често паѓаат во станот од соседите или од влезот. На почетокот, инсектинските извидници се испраќаат на новиот објект, кој по откривањето на идеалното место за репродукција неизбежно ќе доведе до цела колона на паразити.

Како да се избегне ова?

Ако чувате чисти и мерки на претпазливост, тогаш тие нема да ви се пренесат. За нив, потрагата по вода е важна. По правило, избришете ја мијалникот за ноќ, масата се суви, отстранете ги остатоците од масата, почесто извадете го ѓубрето и чувајте ја кофа затворена. Во овој случај, ако не ги најдат потребните услови за живот, тие ќе продолжат да бараат. Превенција - поевтино и полесно отколку борба со паразити.