Битес бубашвабе: третмана и ефикасних начина да се заштити

Јули 2019

Видео: BTS (방탄소년단) 'DNA' Official MV (Јули 2019).

Anonim

Лебарки - подредот на инсекти од dictyoptera Лебарки редот или Blattoptera - инсекти од редот или dictyoptera Dictyoptera. Речиси пет илјади видови лебарки се изучуваат. Овие инсекти можат да му наштетат на лице со каснување.

Структурните карактеристики на

Tarakanov - термофилни и влага-љуби-сè, многу мобилен телефон инсекти, што доведува претежно ноќни

Лебарки имаат рамен и овален тело. Должината на телото може да биде повеќе од десет сантиметри. Карактеристично за органите на устата за гниење, кои се опремени со многу силни вилици, како и остри хитинозни заби.

Издолжен цирри, кој се состои од многу сегменти, е добро препознатлив. Типот на нога е опремен со шепи составени од пет сегменти. Современите типови на жени се разликуваат целосно скриени ovipositor.

Биолошки карактеристики

Женскиот црн тавтабита

Лебарки се термофилни и влага-љуби-сè инсекти. Благодарение на нозете на нозете, тие имаат високо ниво на мобилност, често водат ноќен животен стил. Храната за инсекти не е само остатоци од растенија, туку и компоненти од животинско потекло.

Тавтабитите имаат зголемена издржливост . Некои видови можат да сторат без храна повеќе од еден месец.Повеќето видови имаат високо ниво на отпорност на зрачење. Многу видови се одликува со способност за летање.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од лебарки, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

На штета на здравјето на луѓето

тавтабита каса Места

Blattopteroz или Blattopterosis - термин опишувајќи паразити штетноста здравјето на човекот. Максималното ниво на штета на карактерот на една личност за synanthropic лебарки или Blattoptera . Меѓу нив се познати на повеќето црвени или лебарки лебарки на семејството Blattella germanica, црна или Blatta orientalis, како и голем број на американската тавтабита видови Periplaneta Американа.

За каснувања на лебарки

Не секој знае дека лебарките залакуваат. Се разбира, залак од оваа бумба е доста ретка. Најчесто тие успеваат да добијат храна што е слободно достапна. Сепак, пред повеќе од педесет години американските научници Рот и Вилис регистрирани и убедливо покажа речиси дваесет случаи на луѓе каснати од овие инсекти.

тавтабита каснување предизвикува иритација, лезии на кожата и оток на

Лебарки во времето на каснување може да касне или гриза мали области на кожата на вратот, лактите, како и на очните капаци и прстите спиење човек. Тенката и чувствителната детска кожа страда особено лошо. Како резултат на нападот паразит на децата на спиење може да се јаде на кожата честички во носот или на усните.Имаше случаи на гризнување на инсекти.

Храна за лебарки може да послужи и разни алокација на човечкото тело. Тие често се користат за заситување на плунката на луѓето, преостанатите остатоци од храна во областа на устата, испуштањето од очите и изметот.

Последици од каснувања

Каснувањата на овие инсекти можат да предизвикаат тешка иритација и моќен едем. Гриви не само што ја повредува кожата , крши интегритетот на кожата. Различната инфекција се внесува во раната за време на залак. Директно над раната, секогаш се формира густа кора, што придонесува за воспаление на кожата и околните ткива. Таквите рани имаат особини на бавно заздравување.

Лебарки може да предизвика алергии кај луѓето

Dermatoznye често се случуваат промени по каснување лебарки, тавтабита кои припаѓаат на родот, Cucaracha или Cancrelat . Тавтабитите американски или египетски предизвикуваат ерозивни промени на кожата, кои обично се придружени од силна болка. Местото на залак е покриено со серозна или гнојна кора. Микроорганизмите од бројот на пикокоци кои паднале во ерозија или папуловица, станаа причина за секундарна инфекција на човечкото тело.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

За брзо отстранување на болви, постојат само три ефективни опции:

 • Повикување на службата за дезинсекција (скапи);
 • Набавка на електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитајте повеќе тука …

  терапии

  Ако наутро се најде на кожата на марки залак лево од инсекти, потребно е да се обиде да се разликуваат. За да го направите ова, можете да ги користите фотографиите објавени на нашата веб страница. Ако не постои сомневање дека раните и чиревите на кожата биле формирани како резултат на каснувања на лебарки, тогаш треба да се извршат првите медицински манипулации.Тие се состојат од внимателна обработка на рани. Потоа неопходно е да аплицирате за назначување на понатамошен третман на дерматологот.

  лебарки каснување предизвикува формирање и ерозии на papulovezikul кожата вклучуваат болка гори и опфаќа серозен или мукозен-гноен корка

  Во антисептик препорачува да се користи водород пероксид или хлорхексидин Аптека која може да се спречи инфекцијата на оштетената кожа. После овој третман, можете да го користите маст или гел, го олеснува иритација на кожата. Ефикасно и практично средство е гел "Фенистил".

  ефективна национална начин, помага да се намали воспаление на кожата е употребата на хлебните каша или суровини компир сок. Добар резултат е забележан по лосиони зелен чај. Луѓето кои се склони кон алергиски манифестации веднаш треба да земат антихистамин.

  Како да се бориме против лебарки

  Постојат неколку докажани и современите начини на

  ефикасно да се справи со лебарки . Најпопуларните и најчести се следните ставки. Специјални креони

  е дел од креда од лебарки се две главни компоненти - отров hloropifos (околу 0, 5% од вкупната тежина на агент) и на цементни состав (останатите 95%)

  доволно е едноставен, но ефективен значи да се има специфичен мирис. Може да се користи на повеќето површини со држење линии.

  Борна киселина

  Најлошото отров за лебарки - борна киселина

  Normal фармацевтски прав, што треба да биде посеан со места на најголемиот метеж на паразити.Тоа е дозволено месење со борна киселина, проследено со тоа калапи од мала топка-мамки.

  гел или паста против лебарки

  Основниот принцип на оваа алатка е задолжително присуство на контакт на инсекти со гел

  Многу производители произведуваат отровни инсекти лекови во оваа форма, кој ви овозможува да се ослободи од натрапниците во краток временски период на време.

  во форма на спреј крунисувале

  се лесни за користење, но бара редовна употреба поради брзиот ерозија на активни компоненти.

  Спреј лебарки - ефективна алатка, која брзо се убива инсекти во затворен простор

  Треба да се има на ум дека кога се користи било хемиски агенс треба да се затвори лебарки и најмала пристап до вода, која им овозможува на овие инсекти лесно да се справат со труење. Ние Ви препорачуваме да го прочитате написот за тоа како брзо да се донесе на лебарки од станот.

  Со цел да се спречи појавата на овие инсекти во дневната соба, ќе треба редовно да се спроведе чистење, се елиминираат сите пукнатини и пукнатини и да се спречи таложење на остатоци ѓубре и храна. Ако сите овие мерки не помогнат да се ослободите од лебарки или богатството на овие инсекти е премногу висока, тоа е препорачливо да се пријават помош на професионалци.

  Како да се ослободите од лебарки во станот (видео)