Лек за мраве деет

Јули 2019

Видео: Calling All Cars: Body on the Promenade Deck / The Missing Guns / The Man with Iron Pipes (Јули 2019).

Anonim

наменета за потребите на Армијата на САД уште во далечната 40-тите години на минатиот век, диетил toluamide (скратено - DEET) по проверка на неговата ефикасност и главната работа - за безбедност на луѓето - почна активно се користи не само за воени цели, туку и за заштита на цивили. Го користеле ловците, рибарите, земјоделците, жителите на северните и таечките региони. И подоцна, само сопствениците на куќи почнаа да се обидуваат да го користат ДЕТА од мравки, лебарки и други штетни инсекти во своите домови.

И, како што се покажа, доста успешно - ДЕТА не само што има отвратителен, туку и инсектициден, отровен својства. И со правилна обработка на просториите, млекото агент DETA ќе помогне да се ослободи од овие штетници во релативно кратко време.

Преглед

"Сè што се носи со овие Kombat и рации. И отидов со една едноставна pshikalku комарци со detoy и го попрска во пукнатините во подрумот, каде што мравки лазат. Значи, тие се таму за сите појави престана. Средства кои ги имаме морето, чини еден денар, па редовно одам со него еднаш неделно на периметарот на подрумот и нема повеќе мравки во куќата ".

Сергеј, Вологда

Својства на DEET

Претходно, во годините на ослободување и ослободување на DEET на пазарот, се сметало дека овој лек го блокира преносот на нервните импулси во сетило за мирис на комарците. Едноставно кажано, инсектот го губи "мирисот" и не ја перцепира супстанцијата обработена од супстанцијата како извор на храна.

Јасно е дека овој пристап со помош на Детално мравки не може да биде ефикасна. Впрочем, тоа не се одбива инсектите и ги спречува собирање на храна, иако можеби малку попречени движите во вселената: мравки користи сетилото за мирис во иста мера како и дека на визија.

Сепак, неодамнешните студии покажаа дека претходната хипотеза за механизмот на дејство на дрога се покажа како неточна. DEET е всушност иритирачки за сетило за мирис на инсекти. Во лабораториите во антените на комарци се најде дури и на протеините да реагираат со молекулите на DEET а потоа пренесува моќни импулси во централниот нервен систем на инсекти.

Совет

Како што се испостави, дури и подоцна, DEET ефикасно одбива не само инсекти, но, исто така, крлежи. Е поголема концентрација на DEET во возилото, што подолго штити од паразити ако извалка (или распрсна) само чиста, 100% значи ефект трае 12-14 часа на потпрена на телото третман 30% - околу 3-4 часа.

Во ова објаснување, стана јасно дека DEET може активно да се користи против мравки. Првиот експерименти покажаа дека агентот е навистина ефикасни, иако има некои посебни карактеристики.

Детално од мравки како средство за ефикасно

Лек мравки DEET е значително различен од другите аеросол инсектицид кој не уништи или да го отруе инсекти. Тоа ефикасно ги одвраќа од оние места од кои се уште не сум имал време да исчезне.

Се разбира, за уништување на мравки, ДЕТА нема да стори. Но, со редовни капацитети за третман на дрога може да биде сигурен дека инсектите наскоро запре на неговата посета.

ДЕТА е најефикасен како средство за спречување на мравки во стан. Значи, таа работи побезбедно од креда, па дури и борна киселина - инсектите едноставно се плашат од мирисот на супстанцијата. Затоа, за ефикасно да се справи со сите инсекти на начин да влезат во куќата, вклучувајќи кутии на влезни врати, надворешноста soffits на прозорци и отвори во куќата.

Преглед

"Јас постојано советуваат сите видови на ужасно смрдлива прашина во станот од мравки заштита влегов поедноставно полетал од DEToy и посеан врати и прозорци неа на балконот - преку овие мравки прави свој начин во станот Ова значи нормална мирис.. и безопасни за луѓето и кучињата. Антите во станот не можат да добијат, а јас не се плашам за децата и за Рој ".

Ирина, Уфа

Ако знаете начин за излез од нивните засолништа инсекти - јазот помеѓу плочите, baseboards и тротоарите, вдлабнатини и дупки од соседите, и тие треба да се справи со дрога. Важно е да се избере оптимална форма на ослободување на производот, во кој работи најдолго и сигурно.

форма за медиумите и цената средства

себе од мравки дрога DEET е достапна во неколку форми:

 • крем за лекување на кожата. За борба против мравки тоа е погоден пред се: каде што се применува на крем, тоа ќе продолжи да работи ефикасно и за долго време, се додека не се целосно суви, или бришење. Недостаток на кремот е присуството на глицерин во неговиот состав, поради што може да остави мрсни дамки на местата на нејзината примена.

 • Аеросол, оптимална форма за обработка на пронајдените влезови во приклучоците. Организирање на опструкција да се движат инсекти преку аеросол ирационален бидејќи тоа испарува брзо и бара чести и редовни слој.

 • DETA emulsion - кога се применува против мравките, практично не се разликува од аеросолот. На разликата помеѓу овие форми порака слој само во метод: аеросол прска од контејнер, емулзија генерално избришани ткиво и извалка површината.

Сите производи базирани на DETA имаат силен сладок мирис, а дебели форми се бели.

Цена DEET против мравки зависи форма на порака:

 • крем туба од 30 ml чини околу 30 рубли
 • спреј шише - околу 70 рубли
 • емулзија шише 100 ml - околу 100 рубли.

Купи DETA може да биде во било која продавница за хардвер или на интернет. Се произведува од многу претпријатија во хемиската индустрија, и нема смисла да се издвојува еден производител. Важно е само да проверите пред да го купите она што содржината на вистинскиот DETA во купениот производ.

Совет

Во агенти DEET-базирани порака исклучено, Екстремни, тајга, Ангара, и многу други. Сите од нив се исто толку ефикасни како и производ со исто име.

DEET правилата за безбедност и примена на техника за борба против мравки

За борба против мравки значи врз основа на DEET треба да се обработуваат:

 • столбната плоча
 • зглобовите на ѕидовите со тавани
 • прозорци и врати полето напред кон куќата
 • пресече на подот
 • долната страна и на внатрешната површина на кабинети
 • површина, скриени зад мебел
 • откриени мравки пенетрација простор во куќата.

Ако не се најде на мравка и лесно може да се постигне со правосмукалка или топла вода, ќе се применуваат DEET не е потребно. Поудобно е да се уништи механички. Важно е само да се запамети дека куќата мравки обично имаат неколку гнезда, а уништувањето на еден од нив завршува ретко.

експеримент кој во постојана и продолжената употреба и контакт со DEET човековите дишните патишта може да предизвика некои нарушувања на нервниот систем: главоболка, раздразливост, губење на спиење.

Сепак, ова е важно за итен третман на кожата со лекови. Кога го користите DETA во живеалиште, тоа ќе биде практично безопасно. Важно е само да бидете сигурни дека децата или домашните миленици не можат да ги лижат веќе применетите лекови.

Како резултат на тоа, ДЕТА навистина може да се користи од мравки. Само не заборавајте дека ова е - пречка, а не да се стави премногу високи очекувања, надевајќи се дека ќе ги уништи сите инсекти во собата.

Најдоброто место да се користи тоа се куќи и привремено го колонизираат домови во кои треба да се плашиш далеку мравки за кратко време. Покрај тоа, благодарение на универзалноста на DEET може да се примени и да се одвратат мравки, и да ги заштити патниците од просториите на комарци и црни муви.

Како да се ослободите од совети за домаќинство мравки

Подготовка на отровни мамки за мравки на јајца и инсектициди ГЕТ

интересно видео кое ја опишува високо оригинален пристап кон подготовка на лекови за мравки во куќата