Како идентификовати алергију на уједа клопа домашнего и шта да раде када се појави

Јули 2019

Видео: Our Miss Brooks: Deacon Jones / Bye Bye / Planning a Trip to Europe / Non-Fraternization Policy (Јули 2019).

Anonim

иритација на дермисот не е затоа што на пункција, но поради плунка, која ја нагласува паразит Зошто е алергични на убоди Грешки? Прво, ние ќе дознаеме што се каснувања. Ова е серија на отоци на кожата, т.н. патеки. Тие одат многу тесно заедно, па затоа збунувачки со каснување од комарци е тешко. Природата на локацијата на кожните лезии е малку хаотична.

Причини за појава на

Алергиска реакција може да се појави кај возрасни и деца. Всушност, кожен иритација не се случува поради дупната гума, но поради плунка, која распределува паразит.

Ако има чешање, тогаш одговорот на телото помина, имунитетот работел. Тоа е, постои развој на хистамин, кој е во интеракција со туѓа супстанција. Како резултат на тоа, ја провоцира работата на леукоцитите, а тоа води кон воспаление. Садовите исто така се прошируваат така што имунолошките клетки брзо можат да стигнат до супстанца што предизвикува алергии.

алергични на bedbugs често забележано кај децата од предучилишна возраст

ризичните групи

 1. алергични на bedbugs често забележано кај предучилишните деца. Во некои случаи, доаѓа со цврста уртикарија, чија големина може да достигне 30 сантиметри.
 2. Реакцијата може да се забележи кај луѓе кои се во контакт со гулаби. Птиците се главни носители на бедра.
 3. Деца што спијат на кревети од дрво често нула.Во презентираниот мебел, ризикот од паразити е зголемен. Новороденчињата не реагираат на било кој начин на залак, но ако видите црвенило, вреди да се види лекар, за да се утврди причината.
 4. алергиската реакција често се гледа во луѓето кои спијат во бараките на работниците или дрвени кревети, не се третирани со лак.
 5. Луѓето што живеат во стаорци живеат во ризик.
 6. Исто така, ризичната група вклучува станови лоцирани под 5-тиот кат, ако под нив има парк и има балкон.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од алергии, нашите читатели советуваат Алергоникс. Таа ни ја враќа на метаболичките процеси, го отстранува алергени и токсините од телото, а исто така ги отстранува 3 главни симптоми: чешање, оток, насолзени очи.

Прочитајте повеќе тука …

Видови реакции

Алергиски реакции може да биде од два вида: одложен и брзо.

На бубачка залак силна црвенило забележани, придружуван од висока температура

Непосредни алергиски

Во овој случај, локални манифестации забележани:

 • осип;
 • црвенило;
 • едем.

Сериозни проблеми се ретки, но можат да бидат. Понекогаш постои силна црвенило, придружено со висока температура. Често се јаде чешање.

Во некои случаи, затегната личност може да се чувствува слаба, вртоглавица. Крвниот притисок е намален. Друг симптом на анафилактичен шок е:

 • повраќање; Коприва;
 • главоболка; Бронхоспазам;
 • ларингоутопласт;
 • нарушување на срцевиот ритам.
 • Околу 5% од луѓето може да доживеат напади. Тежината на алергиите ги зголемува болестите на кардиоваскуларниот систем и бронхијалната астма.
 • Во некои случаи оризот може да се чувствуваат слабост, главоболка

Нормална реакција - појавата на светлина оток и црвенило.Но, ако постои силна отежнатост која трае 10 дена, треба да се консултирате со вашиот лекар. Инфекции и воспаленија на поткожни масти се многу ретки.

Причини за итна посета на лекар

Постои токсична алергија.

Постои отекување на грлото или носот.

 • Екстремитетите пораснаа.
 • Туморот држи и не паѓа.
 • По гризењето на голем број на кикирики, може да се појават токсични алергии. Но понекогаш проблематично е да се дефинира клиничката слика. Во зона со ризик од појава на анафилактичен шок се оние кај кои во 5 дена се забележува температура или слабост.
 • ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

Постојат само три ефикасни опции за брзо отстранување на бедра:

Повикување на службата за дезинсекција (скапи);

Набавка на евтин електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).

 • Повеќе тука …
 • Забавен симптом

  Осипот и другите знаци во овој случај се јавуваат по истекот на 6 часа или 2 недели подоцна.

  Телото зборува за пораз со следните симптоми: брза срцева фрекфенција;

  слабост; Плитко дишење;

  главоболка; зголемени лимфни јазли;

  • Артикуларна болка.
  • Можете да дознаете како можете да пронајдете гнездо на бедра и да го уништите со читање на соодветниот напис на нашиот ресурс.
  • Оток на грлото или носот - една од причините за итно лекување на лекар
  • Итни мерки на
  • Ако осип или други знаци за опасност, мора да обезбеди свој себе или грижата за децата. Сè е сосема едноставно: мразот се нанесува на погодените области, а потоа каснувањата се намачкани со посебни средства (Фенистил, Псило-балсам).Можете да користите пилула од антихистамин, но подобро е ако некој лекар ви го препише.
  • Доколку е забележан анафилактичен шок или едем на Quincke, треба веднаш да повикате брза помош. Претставените држави имаат директна закана за животот на пациентот. Но, во повеќето случаи постои локална алергија, со која успешно ќе се справите со себе. Генерализирани симптоми бараат интервенција на лекар.

  На грешки живеат во душеци (видео)

  Традиционалните методи на лекување

  За лекување каснување на bedbugs може и традиционалните методи:

  Добра помош екстракт од кантарион. А една лажица трева се приготвува на чаша врела вода.

  Лезиите се размачкани со сок од хлебни или алое.

  Исплакнете го залак со вода со сапуница, а потоа веднаш ставете мраз.

  Однесувајте се кон пораз со памучна волна натопена со алкохол.

  Овој метод може да изгледа чудно, но работи. Помине на кожата повлече мала ѕвездичка, ќе видите дека јадежот ќе помине.

  • Високо концентриран раствор на сода, исто така, помага.
  • Важно!
  • Ако презентираните методи не помагаат, а слузта почнува да се појавува од раните, веднаш треба да се консултирате со дерматолог!
  • Најпопуларниот народни отвратителен паразити - пелин
  • Последици од каснување од
  • Во секој случај, алергија ќе предизвика сериозни чешање.

  Но, покрај шуга, постојат и други силни симптоми. Потребно е правилно и што е можно поскоро лекување на лезии на кожата, инаку можат да останат грди траки. Раната може да се зарази, што доведува до засилување и посериозни последици. Превентивни мерки

  Превентивните мерки ќе помогнат да се спречат каснувања од бубачки. Најпопуларниот народен лек, кој се плаши од паразити, е пелин. Можете исто така да користите бариери.Ако избравте трева, ставете го зад плинтусот, под теписите, зад ѕидовите на мебелот, секогаш под леглото на животното. Исто така неопходно е да се мие облеката на температура од 40 степени и да се пегла шевовите. Овие едноставни мерки ќе помогнат да се избегне појавата на бубачки и да ве спаси од каснувања.

  Алергија е реакција на телото на фактот дека иритантот на вонземјаните влезе во неа. Таа е забележана и кај деца и кај возрасни. Ризичната група вклучува деца. Симптомите може да бидат одложени или моментални. Сериозни проблеми се ретки, но во некои случаи може да се случи анафилактичен шок.

  Како да се подготват на лушпа од кантарион (видео) Ако осип или други заболувања, обезбеди прва помош на себе или на дете може да биде на сопствените. Во овој случај, се користат медицински или народни методи. Ако ситуацијата се влоши, веднаш треба да се консултирате со лекар. Подобро е да не се дозволи појава на паразити во куќата, а потоа да не страдаат од симптоми на каснување.