Како се отарасити мокрице

Јули 2019

Видео: Плесень грибок. Как избавиться от плесени 100 % . schimmel cleaning (Јули 2019).

Anonim

За да се ослободи од woodlice бањата мора да вложи многу напор Надежда Г. крајно збунет никаде кои земаат несреќа и го прашува: "Како да се ослободите од woodlice? Како да бидете сигурни дека тие повеќе не се појавуваат во куќата? "

Да се ​​обидеме да го најдеме одговорот.

Роднините јастог

Woodlouse смета за "роднина" јастог, ракчиња и рак: со нив, таа им припаѓа на класата на повисоки видови на рак, и како што дишат преку жабрите.

Тој претпочита да живее на копно, но не е далеку од вода. Можност да страдаат долга суша, од која спасува специјална воздушна шуплина - респираторниот систем.

Возрасното раѓа до три месеци во возрасната состојба, достигнувајќи два сантиметри. Но, постојат и феноменално големи сорти - должина од 40 см.

до полнолетство дрво вошка со рок на достасување од три месеци, достигнувајќи два сантиметри

тело суштество скриени под хитин школки се ажурираат редовно за време на обновувањето; седум пара шепи помагаат брзо да трчаат по плен, а неразумно долгите тензии постојано го "скенираат" околниот простор.

Во заканувачка опасност, мокрита се преправа дека е мртва, искривувајќи се во топка. Овој рак живее од 9 месеци до една година, избирајќи како рај на површини испреплетени со влага.

Во светлината на денот, шевовите седат во засолниште и "се освежат" излегуваат кога станува темно. Во дивината, се хранат со алги, кора, мов, различни растенија (вклучувајќи градина).Не го презирате овошјето и зеленчукот. Поради големиот број на екстремитети, ракот често се збунува со стоножниот дел, од кои многумина, исто така, сонуваат да се ослободат од неа.

Се традиционално се верува дека урбаните дрво вошка може да се случи како резултат на концентрирана влажност

Woodlouse дома

Традиционално, урбана дрво вошка може да се појави како резултат на концентриран влага.

За да се најдат на овој одвратно суштество не може само во бањата, но исто така и во саксии со лабава почва во која има мов, дрво прашина, leafless лисја.

ракови со голем апетит вкус на деликатни коренот систем на внатрешна тропски растенија (папрати, кактуси, орхидеи).

Woodlouse со голем апетит вкус на деликатни корен систем кондензиран ferns

спасува од woodlice

Пред отстранување на дрво вошки, детално да се исуши и вентилација вашата бања. Потоа изберете еден од следниве методи:

  • Quicklime. Се внесува во секој контејнер точно на половина, две третини од неа се полни со вода. Препорачливо е да се носат ракавици и очила, така што шумливиот раствор не ја оштетува кожата и очите. Оваа манипулација треба да се направи многу брзо и истовремено уредно, по што е неопходно да се напушти просторијата, затворање на вратата и празнините. Станот мора да се остави три дена.

Во античка Рус woodlice наведуваш бања бреза метли

  • Тоа е можно да се стави на подот тестирани инсектициди "Taraks", "Het", "крт" или "Tetriks". Два дена производот се суши. Третманот се повторува по шест дена.
  • Подгответе мешавина од пепел од сода, црвен пипер и тутун (три грама од секоја состојка).Разредете го во еден литар вода и посипете ги аглите. По осум часа, бањата се мие со вода со додавање на хлор.
  • Комбинирајте 100 гр сув леб квас и 500 мл врела вода. Спроведување на решение за живеалиштата на woodlice. Разделена борна киселина е испрскана во местата на акумулација на овие ракови, кои во исто време ќе ве спасат од присуството на мравки.
  • Постојат неколку начини да се ослободите од застои

За да се "исцрпи" вишокот на влага по периметарот од бањата може да се прелива сол. Во древни времиња во Русија, вошките биле заведени со метли од бреза. Тие беа ставени во аглите, и во утринските часови тие ја потресеа ноќта "гости" во огнот.

  • Како да се справиме со мохитите во станот (видео)
  • Се надеваме дека нашиот совет ќе ве спаси од несакано соседство со одвратни суштества.