Капи бува за псе и штенад

Јули 2019

Видео: Дана Диана и Капа! ОБЫЧНЫЙ День (Јули 2019).

Anonim

Повеќе од 80% од ветеринарите се пропишани за лекување капки од болви за кучиња. Зошто капки? Бидејќи тие имаат многу предности во споредба со другите дозирани форми.

Заштита на миленичиња од паразити е најрелевантна во пролет-летото. Во овој период се забележува максимална активност на инсектите. Ветеринарите препорачуваат дека одгледувачите на кучиња ги третираат кучињата, без оглед колку често и каде миленичето шета. Не е важно дали кучето е специјално дизајнирано за прошетки во паркови или едноставно прошетки низ градот. Во двата случаи, постои ризик од инфекција од паразити.

Заштитата на животното треба да започне со топење на снегот, во овој момент се разбудува и активноста на сите инсекти. Мочуриштата му даваат непријатност на животното со постојани каснувања. Покрај тоа, тие го носат опасни болести:

 • piroplasmosis - болест која влијае на кучиња
 • Dirofilariasis
 • Болва дерматитис или со други зборови, алергија

Капки

Предности капки се како што следува:

 • Тие брзо се ослободат миленичиња од болви. Во нивниот состав, постојат активни компоненти кои почнуваат да дејствуваат од моментот на аплицирање на лекот.
 • Исплаши ги грините и вошките. Ова е голем плус дека тие имаат комплексен ефект врз инсектите.
 • Не повредувајте животни. Во споредба со другите лекови, тие се поштеди.
 • Едноставна и лесна за употреба. Се применуваат локално на одредена област.

Плус, капки од болви и грини за кучиња го задржуваат ефектот долго време. Едно триење на лекот го спасува миленичето од паразитите за 1, 5 - 2 месеци. Правото дрога не предизвикува алергиска реакција кај кучињата.

Бидејќи лекот за болви, на крајот на краиштата, е лек, треба да се избере многу внимателно и внимателно. На пример, капките од болви за кученца можат да се користат само на два или три месеци, во зависност од лекот. И животните кои се нега или доилки кучиња, воопшто, не можете да го протривате лекот во кожата.

Несакани ефекти

До денес, постојат голем број на капки, кои се многу ефикасни за да им помогне да се ослободи од болви. Лекот се користи нова генерација на инсектициди, тоа може да биде: methoprene, phenothrin, перметрин, и други супстанции. Содржината на лекови е релативно безбедна за животните и луѓето, но е штетна за самите паразити.

Капки од болви за кучиња треба да се применуваат строго во согласност со препораките на лекарот или упатствата приложени кон пакетот. Употребата на лек што не е во согласност со упатствата може да доведе до несакани дејства кај животното.

Негативните ефекти не се толку многу, но тие треба да бидат наведени со цел да се разбере причината за и навремено да се откаже од постапката. Кога вишокот примена на лекови на кожата на кучето, може да се јават следниве несакани дејства:

 1. прекумерна саливација. Се препорачува да се даде вода на кучето.
 2. Алергии. Може да се случи кај чувствително животно или кога дозата на лекот е значително надмината.
 3. Појава на ѓавол во местото на апликација на капки. Се случува многу ретко, но сепак вреди да се знае за оваа карактеристика.
 4. Треперење во мускулите.
 5. Лакримија.

Пред купување, вреди да се консултирате со ветеринар. Ако возите бушава пријател постојано на истиот лекар, тој ќе биде во можност да се каже која алатка ќе му одговара на него.

Основните правила на

 • обично капки продаваат на пипета, се поедноставува примена на лекот.
 • Треба да го користите медицината во зависност од тежината на животното, толку помала е тежината, толку помалку пари се применуваат.
 • Не можете да пушите, да пиете или да јадете додека работите.
 • Капките треба да се применат на гребенот. До овој момент кучето не достигне јазик и паразитот е особено ефективна. Некои капки се препорачуваат да се применат долж рбетот на кучето.
 • По завршување на постапката, сопственикот треба внимателно да ги мијат рацете со топла вода и детергент.
 • Неколку часа по постапката, чувајте го кучето подалеку од мали деца и не го исушете.
 • Подоцна, животното може да се измие со шампон, ефектот на производот нема да се изгуби.
 • Од современите лекови се отпорни на вода, капење или шетаат своите миленици во дождот може да биде неколку часа по третманот.
 • Бидете внимателни да не добиете пад во очите или устата на домашно милениче и себе. Во случај на контакт со очите, веднаш исплакнете со топла вода. Ако некако ги земете капките во устата, подобро е веднаш да се консултирате со лекар. Ако сте биле во контактни леќи за време на добивање на лекот во твоите очи, веднаш отстранете ги.
 • Користените пипети треба да се отстранат во согласност со правилата за отстранување на отпадот. Забрането е да се користат за домашни цели.

Не Бришење на лек за болви:

 1. кученца под три месеци
 2. Бремени жени и доилки кучиња
 3. На стари, слаби и болни кучиња

Во прилог на најчестите лекарства, постојат специјални препарати кои може да се справи со мали кученца и болни кучиња.

Капки за возрасни кучиња

Во моментов, голем број на лекови се произведуваат против надворешни паразити, кои се ослободуваат во вид на капки, тука се најчестите од нив:

 • "Hartz Ultra Guard". Оваа дрога е најпопуларна кај одгледувачите на кучиња. Активната состојка е фенотринот. Линијата на лекови ги вклучува средствата кои се користат за лекување на домашни и на улица, високоинфицирани животни. Сите лекови се ефикасни за 1 - 1, 5 месеци по аплицирање на кожата на домашно милениче. Главните минус капки - тие не можат да се користат за кученца на возраст под 1 година.
 • "Stronghold". Тие се сметаат за еден од најефикасните лекови за болви и шуга. Тие се одлични за чувствителни кучиња. Исто така, тие може да се користат за спречување на болеста на кученца на возраст од 1-5 месеци. Во линијата на средствата на овој бренд има капки за минијатурни, мали, средни и големи раси. Активната состојка е селамектин. Се применува еднаш месечно во текот на целата сезона на активност на паразит. Веќе по 25 часа по апликацијата производот ги уништува возрасните инсекти. И штити од нивното повторно појавување за 30 дена. Исто така ги уништува јајцата на инсектите. Друг плус на лекот е тоа што систематскиот третман на животното ви овозможува целосно да се ослободите од болви дома или во станот.
 • "Леопард". Домашниот лек, речиси не се разликува од увезените аналози. Активните супстанции кои го сочинуваат лекот го штитат животното не само од болви и крлежи, туку и од хелминти. Кога купувате, сигурно ќе ја ценат нејзината цена во споредба со другите лекови.

Производителите на капки препорачуваат отпочнување на третман со миленичиња однапред, односно еден месец пред започнувањето на активноста на инсектите.Ова ќе ги заштити вашите миленици од инфекција. По 30 дена од денот на користење на средствата видовме драматично намалување на бројот на инсекти. Капки исто така, може да се користи како дел од комбинирана терапија болвата дерматитис, односно алергии.

Капки за кученца

Речиси сите производители на лекови против болва произведуваат поединечни лекови погодни за кученца, но некои фирми специјализираат посебно за младите животни.

 • "Чистота". Може да се користи за кученца на возраст од 8 недели. Тоа е безбедно за децата и не му штети на здравјето на кучето што лижеше потомство. Така да се каже, хипоалергенски лек за бебиња.
 • "Предност". Погодно за кученцата под 5 кг и жени кои дојат, лекот штити од паразити целиот легло.
 • "Дана". Лекот за болви се користи за млади животни постари од 1, 5 месеци. Кучињата за купење не се препорачуваат три дена пред процедурата и три дена по третманот од паразити.

Ветеринарните аптеки имаат голем број на подготовки против паразити. За да не ја изберете алатката сами, со обиди и грешки, однесете го кучето на ветеринарот. Тој ќе ве советува лекови кои нема да наштетат на здравјето на вашето милениче.