Пелин против бува: процена ефикасности и употребе

Јули 2019

Видео: Ибрагим и Нигяр Первая ночь (Јули 2019).

Anonim

Донесете болви во станот ќе ви помогнат пелин. Отстранете ги болките во станот ќе ви помогне пелин. Производот сигурно штити од други видови на инсекти. Како функционира тревата и што да правиме за да постигнеме максимален резултат?

Принцип на акција на паразити

Како отров на болви пелин не функционира. Ако ставите парче на паразитот или капете со екстракт од масло, нема да има резултат.

Во станот, благодарение на тревата, се шири мирис, исклучително непријатен за инсектите. Се разбира, не можете да убивате болви, но дефинитивно ќе ја напуштат просторијата.

Се препорачува да се користи свеж пелин. Тоа брзо и ефикасно ќе ги одврати паразитите. Ако немате можност да напишете свежа трева, можете да се исушите во аптека.

Се препорачува да се користи свеж естрагон од болви

Начин на нанесување

Пелин се користи за отстранување на паразити во поинаква форма:

 • тинктура;
 • супа;
 • Свежа трева.

Лушпа против ектопаразити испрскани на ѕидовите (до 1 метар), мебел, под, столбната плоча во просторијата. Со помош на тинктура, се мијат подови. Болвите не сакаат чистота, односно, и влажно чистење. Ако се мие подот со лушпа од пелин, ефектот ќе биде силен. Тинктурата од болви се разредува во кофа вода, а потоа може да се исчисти. Во супата им е дозволено да се искапат животните заради профилакса.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од болви, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови!Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитај повеќе тука …

Пелин се користи за лачење паразити во разни форми

Погоден како превентива во станот и свежа трева. Таа е поставена во местата на акумулација на болви во свежа форма или може да се премачка во прашок и да се стават на места на концентрација на инсекти.

Ефектот на пелин може да се зајакне. За ова се користат други билки: еукалиптус;

 • пеперминт;
 • tansy;
 • Проматичен кедар.
 • Против паразитите е подобро да се користи свежа или свежо сушена фабрика. Сувата метла даваат ефект, но тоа не е светло.

Тинктурата може да се користи за третирање на животни, птици. Но, не е јасно што паразитите повеќе не ми се допаѓа - мирис на трева или алкохол.

Ако станот има животни, тие треба да бидат заштитени од ефектите на паразити. Во ова ќе ви помогне пелин, или подобро, лушпа. Само тријте го во крзно на животното. Тогаш инсектите ќе заминат. Важно е да се шири тревата на легло. Гранките се менуваат, бидејќи мирисот е изгубен.

Пелин (видео)

изгледа како Свежа трева се препорачува да се стави во кланиците и во старите кабинети. Бидете сигурни дека ќе го поставите фабриката во вентилациониот канал. За да ги замените метлите следи како мирисот е изгубен.

Подобро растение помага во лето. Во овој период, паразити се активни, тие имаат тенденција да скокаат на домашно милениче.

Ефективни рецепти

Тинктурата на болви е подготвена на следниов начин:

Земете 40 грама свежи лисја.

 • Истурете 2 чаши врела вода.
 • Тогаш составот се варат 10 минути.
 • Ако тревата се исуши, зема 20 грама.
 • Восок од пелинско активно тресење на крзно од животни од болви

Маслото на растението може да се употреби на следниов начин.

Тоа е шишиња и сместени во различни делови од собата. Фокусот е на оние агли од кои може да се појават болви.

 • Маслото исто така е активно нанесуваат со животинска коса. Тогаш паразитите ќе се обидат да избегаат од жртвата.
 • Но, вреди да се земе во предвид дека агенсот може да предизвика алергија кај миленичето. Прво се препорачува да се примени мала доза, и ако е во ред, да се спроведе целосен третман.
 • ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

За брзо отстранување на болви, постојат само три ефективни опции:

Повикување на службата за дезинсекција (скапи);

 • Набавка на електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитај повеќе тука …

  Едно шише масло е доволно за да се спречат 1-2 апартмани.

  Можете да додадете парче сапун за перење на супа. Се препорачува да се измие подот.

  Евалуација на ефективноста

  Тревата навистина помага.

  Нејзиниот мирис може да ги исплаши не само болви, туку и други инсекти:

  крт; Мравки;

  • лебарки.
  • Мирисот на пелин може да ги исплаши не само болви, туку и други инсекти.
  • Целите метли од тревата висат во селата за да спречат лета да лета во собата. Но, тие не можат целосно да ги уништат паразитите. За разлика од инсектицидите, билката е сосема безбедна за здравјето. Ако инсектите се веќе завршени, ќе биде тешко да ги избркате. Ако не, пелин може да се бори против појавата на паразити.

  Превентивниот ефект се постигнува поради посебно есенцијално масло, концентрирано во лисја, стебла, цвеќиња. Поради тоа, тревата се користи дури и при готвење. Ако се однесувате правилно, секоја форма на фабриката ќе даде добар ефект. Сепак, ве советуваме да ја прочитате статијата објавена на нашиот ресурс, во која се наведува начинот на користење на етеричното масло од Artemisia за борба против инсектите од куќата.

  Набавка и складирање

  Постројката наречена пелин изгледа како мала грмушка. Тоа е прилично густа, има светло зелена боја. Една или повеќе пука се присутни. Лисја pinnately dissected. На ливадата лесно може да се утврди со карактеристичниот мирис.

  Масло од пелин се користи при готвење

  Во лето, тревата може да се собира и суши. Но, најефективно е да се користи свежа фабрика. Зајакнување на ефектот на комбинација со tansy. Во урбаните станови можете да нанесите нане и мајчина душичка заедно со пелин. Ако сакате, горчлива билка и воопшто може да се замени.

  И покрај фактот дека паразитите не ми се допаѓа мирисот на растение, тоа е пријатно за личност и потсетува на летно поле.

  Целосно решение

  Горчлива трева може да се користи во комбинација со aire и лук. На пример, теписи се обработуваат со сол и сода. Тогаш вратите се заклучени во собата, а "Dichlophos" се испрска. Како резултат на тоа, инсектите почнуваат да бараат места каде што можете да се скриете. Веќе мора да лежат подготвената трева. Како резултат на тоа, паразитите не можат да влезат во пукнатините, столбните плочи или тапацирот за мебел и, соодветно, ќе умрат.

  Мерки на претпазливост

  Кога берете трева, треба да знаете дека тоа е силен алерген. Во полен постои посебен фактор на пропустливост. Олеснува опрашувањето. Но, исто така, помага да се осигура дека поленот поминува слободно низ мукозните мембрани на респираторниот тракт.

  Кога собирате пелин, треба да знаете дека тоа е силен алерген

  Цветни растенија се од јули до средината на септември. Во тоа време и може да има алергија. Неговиот интензитет зависи од интензитетот на цветни. Особено тешки манифестации на болеста ги нарушуваат луѓето во ветровито и суво време.

  Симптомите можат да бидат различни.Во основа, може да се појави бронхитис, алергиски ринитис, отитис, синузитис, а понекогаш и бронхијална астма. Изолирани синдроми, исто така, ретко се случуваат. Честа појава е нивната комбинација. На пример, риноконјуктивитис или бронхитис се јавуваат со риноконјуктивален синдром.

  Ако сте алергични, не треба да жетвате трева себе. Подобро е да отидете во аптека и да купите готов производ во облик на путер или сува фабрика.

  Како да висат болви во стан во народни начини (видео)

  Пелин од куќата може да ги изнесете паразитите. Но, како отров фабриката не работи. Не може да убие, туку заплаши инсект. Паразитите не можат да издржат мирис на лекот и да се обидат да избегаат. Фабриката може да се користи како трева, масло, супа, тинктура. Во секој случај методот на примена ќе биде различен. Но, најдобриот ефект го дава свежо растение. Добар ефект е употребата на билки во комбинација со сода и аеросоли. Со сеопфатна борба за да се ослободите од инсекти може да биде многу брзо.