Уобичајени начини уласка клопа домашнего у стану

Јули 2019

Видео: Suspense: The Lodger (Јули 2019).

Anonim

На грешки може да се појави во многу чисти и добро одржувани стан Ако заврши дома bedbug, не бидете изненадени да видите на телото на каснување од синџирот. Што да направам? Прво треба да разберете зошто започнале грешките. Паразитите можат да се појават во најчистиот и уреден стан.

Причини за појава на

Инсекти од соседните соби се влезе во станот. Ова е вистински за старите советски апартмани, за куќи изградени во руралните средини. Почетна bedbugs се неактивни, тие не можат да летаат брзо и работи, но се способни за долго време без храна, да патуваат долги растојанија.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од грешки, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

Во предградијата на паразити произлегуваат од coops пилешко и rabbitries. Тие мирисаат на мирисот на еден човек и се преселиле во живеалиште со мали животни. Бубачка во станот произлегува од празнини во вратите, вентилација скари, жици канали. Бира паразити се рамни, па качување низ пукнатините за нив не е тешко.

Начини на пенетрација

Често се појавуваат булки од далечина.

 • со мебел. Паразитите се кријат во набори на ткаенина за тапацир на мебел, особено ако тоа не е ново.Домашни грешки претпочитаат софи, кревети.

Бедбици се кријат во набори на ткаенина од тапациран мебел, особено ако не е нова

 • Со животни. Се појавува грешка во станот и кај животните. Паразитите се прицврстени за дебела волна или густа кожа и патување. Честопати преферираат птици и лилјаци на кучиња и мачки.
 • Инсекти живеат на облека. Затоа, тие можат да се најдат во станот со гостинот. Понекогаш домашните грешки се на облека од скапи продавници. Зошто се случува ова? Тие спаѓаат во чиста просторија од магацините што се наоѓаат во близина.
 • Буре барут во станот може да се појави заедно со техниката . Тој избира микробранови, лаптопи, таблети, бидејќи тие се топли. Ларвите често се присутни во звучниците за опремата.
 • Со ранци, куфери, работи што биле посетени во други земји. Знаци дека паразитите се наоѓаат во куферот - јајца во наборите. Всушност, честопати не се пренесуваат куќни бубачки, тие живеат самостојно, а не го даваат своето присуство со децении.

Често постојат грешки со ранци, куфери, работите да ги посетите други земји

Методи за откривање на грешки

Знаци дека живеете паразити:

крв дамки на креветот;

 • точки на мебел и ѕидови;
 • Лош сон во текот на ноќта;
 • Каснува на една област на кожа која личи на комарец.
 • Што да правам ако ги видите симптомите презентирани? Итно повикајте ја услугата за контрола на штетници. Експертите брзо и компетентно се ослободуваат од паразити.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

Постојат само три ефикасни опции за брзо отстранување на бедра:

Повикување на службата за дезинсекција (скапи);

 • Набавка на евтин електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитај повеќе тука …

  Откривање на бубачки во креветот

  А булбус во стан може да биде во стариот душек. Како да го одреди своето присуство? Каде да се погледне? Извади постелнина, проверете го душекот. Што треба да направам ако се најдат грешки? Ако душекот е стар, само фрлете го. Ако душекот е нов, но постојат знаци на паразити, ги испитуваат рабовите на производот, се ослободите од јајце-канџите. Важно е да нема дупки во душекот.

  Буре барут во станот може да биде во стариот душек

  Постојат неколку места за да се погледне:

  местото на креветот;

  зглобови; Извори;

  • Моќни елементи.
  • Ако видете јајца на креветот, тоа е сигнал за проверка на просторијата, бидејќи паразитите брзо се размножуваат. Bedbugs во станот нема да чека, тој ќе се обиде брзо да добие потомство.
  • Ние ви нудиме да прочитате статија во која зборуваме за тоа како можете да ги извадите бадрак од душекот.
  • Детектирање на креветите во каучот

  Домашни грешки често се населуваат во советски ткаенини со крпи.

  Тие се плашат од сончева светлина, така што претпочитаат темни агли. Ако се најдат паразити, мебелот треба да се дезинфицира или отфрли.

  За да разберат дали паразитите живеат во каучот, треба да се земе лупа и да се испитаат зглобовите, наборите и елементите на сила. Ако има дефекти на материјалот, тие можат да послужат како засолниште за инсекти.

  Како изгледа каснување од бубачки (видео) Каде на друго место грешките

  Грешки не се плашат да бидат во тоалетот. Тие можат да бидат лоцирани во бањарки, папучи.

  Ако имате мачка, неколку паразити мора да бидат фиксирани во нејзината волна. Овој факт објаснува зошто се наоѓаат постелнина во креветот.Мачките често спијат заедно со сопственикот. Паразитите во волна се плашат од посебни инсектициди, па затоа миленичето треба да се капе со шампон, да стави јака на неа.

  Каде инаку можат да одат инсектите, па под паркетната плоча. Барањето за нив во овој случај треба да биде во темни места.

  • Буре барут во станот може да биде во пукнатините на прозорците, ако во просториите нема доволно светлина.
  • Важно!
  • Ако не знаете каде се крие домашните грешки, јавете се на дезинфекционерите. Тие брзо ќе најдат паразити.
  • Може да ве интересира статија која ги опишува начините за откривање и уништување на креветите и крлежите во перница.

  Ако имате домашно милениче, да бидат сигурни дека за да се обезбеди неколку паразити во волна Карактеристики на репродукција

  Сите видови на грешки се репродуцира истата.

  Како се случува и каде, важно е да се знае пред да се започне борбата. Каде да започнете? Важно е да се разбере дека репродукцијата се одвива, како и кај многу инсекти - поставување јајца. Пред поставување на јајца, женката мора да се оплоди. Сите видови на паразити се репродуцираат невообичаено, не се плашат да добијат значителна рана од друг инсект. Фертилизацијата е трауматична - мажот го пробива абдоменот на жената.

  Еднаш одгледувани домашни припадници можат да ги положат јајцата целиот свој живот.

  Бубачките не се плашат од ништо. Мажјаците се користат за парење не само кај женките, туку и врз нивните активности на нимфи ​​и мажи. Има чувство во дејствата на мажјаците. Всушност, секој поединец машки жртви на други лица, со текот на времето може да се сместат генетски материјал во себе (вклучувајќи материјал други мажи), а потоа и ѓубрење на жени, ја доделува целата смеса на гени.

  трауматски оплодување - машкиот пробива на женски стомакот

  oviposition

  Грешка во станот по оплодувањето положува јајца.Од една индивидуа, може да се добијат до 10 јајца.

  Каде остануваат потомците? Сите видови на паразити избираат да ги сокријат јајцата во дупките во собата.

  Оптимални услови за размножување

  Бубарот точно знае што сака - да има колку што е можно повеќе потомци. Затоа, многу брзо се множи. Така, од женски, може да се произведат до 500 млади индивидуи.

  Сепак, грешка во станот претпочита присуство на неколку услови:

  изобилство на места каде што можете да се скриете;

  температура на воздухот - од 22 до 30 степени; пристап до храна;

  • Нема ненадејни промени во температурата.
  • Како да се ослободите од креветот (видео)
  • Сите видови на кревети или доаѓаат од далеку, или живеат во стан долго време, внимателно го сокрива. Во исто време, бубачката во станот се умножува брзо и може да ја поплави целата соба со своите потомци. Затоа, важно е брзо да се открие и елиминира.