Ослобађање од бубашваба у стану

Јули 2019

Видео: Calling All Cars: Curiosity Killed a Cat / Death Is Box Office / Dr. Nitro (Јули 2019).

Anonim

тавтабита во Русија често се нарекува "бубашваби", бидејќи на мислење во тоа време дека овие инсекти излезе на Прусија (сега Германија). За возврат, Германците веруваат дека тие биле донесени од Русија, и тие се нарекуваат Русен. Всушност, црвена лебарки фатени во студена клима на Европа од Централна Азија, и во Европа, топлина љубов инсекти може да се толку широко се пропагира во загреана соби редовно, за да се ослободи од нив и денес често се претвора во голем проблем.

тавтабита може да се јаде разновидна храна, претпочитајќи влажна храна, и тие не престануваат да јадат хартија и позадина паста. Тие не само што можат да живеат во становите, туку и во кујните на претпријатијата.

Бидејќи црвено лебарки чести контакти со отпадот, тоа може да биде причина за разни заразни болести и паразитски инфестации и празни за време на периоди на обновувањето капаци може да предизвика тешки алергиски реакции до астматични напади.

Народна начини да се ослободиме од лебарки

тавтабита може да живее без храна за долго време, но со недостаток на вода, тие умираат во рок од една недела. Затоа, меѓу најпопуларните меѓу луѓето значи да се ослободиме од лебарки првенство држи борна киселина во прав, кои, кога проголтан, предизвикува сериозна дехидрација инсекти.

Многу е лесно да се подготват мамки со прав или со раствор од борна киселина.За да го направите ова, измешајте го сувото јајце или варениот компир со борна киселина во состојба на чорба, за да можете да ги зацврстите топчињата. Следно, тие треба да се распаднат на местата на можна застојот на прусаците (под школките, во близина на ѓубрето).

Минусот од овој метод на отстранување на лебарките е нејзиното исклучително бавно дејство. Дополнително, ако во куќата има мало дете што паѓа низ станот и се повлекува во устата, мора да се потсетиме дека лекот може да предизвика непријатни последици.

Другите домашни начини за борба против прусаците се доста популарни самопроизведени стапици со леплива основа (на дебела хартија што треба да лепи двострана леплива лента околу периметарот, ставете ја мамката во центарот). И, исто така, вреди да се спомене се стапици во форма на стаклени тегли со внатрешна мамка и подмачкан со нафтени желе или рабови на растително масло. За жал, можно е да се ослободат од црвени лебарки со такви методи само делумно, бидејќи таквите инсекти нема да имаат никакво влијание врз јајцата на инсектите, а по некое време повторно ќе се појават непријатните гости.

За да се исплашат лебарките, често се користат растенија и ароматични масла со интензивен мирис, на пример, листовите од заливот, старите гранки, еукалиптус, ела, кедарски масла.

Ултразвучни отпадоци и електрични замки

Ултразвучни каракол и електрични замки се исто така доста популарни кај луѓето. Ултразвучните уреди влијаат на Прусаците со емитување на високофреквентни звуци што се нечујни за луѓето (човечкото уво е способно да прима звуци не повеќе од 20-22 kHz). Овие средства се многу скапи, а самите производители велат дека за поголем ефект потребно е истовремено да се вклучат и неколку скршеници.

Во принцип, може да се забележи дека со сериозна инвазија на црвени лебарки, ултразвукот нема да биде многу ефикасно средство за решавање на проблемот.

Во електричните стапици на индустриското производство, Прусаците се заведени внатре и уништени со електричен празнење на висок напон. Идејата за уредот е добра, но периметарот на акцијата е мал, и на веќе поставени јајца од црвени лебарки, таквите стапици не работат. Сепак, со мал број на инсекти во станот, електричната стапица ќе ти помогне тивок, ефикасен и без преголем бучава и непријатен мирис за да се ослободи од лебарките.

Хемикалии борба против лебарки црвено

Една од најмалку токсични за човекот хемиски средства за да се ослободиме од лебарки се инсектицидни креди (стапчиња), кои се паралитичен ефект на инсекти, иако тоа е значително послаба од онаа на гелови. Таквите мали (на пример, креда "Маша") се добро прилагодени за да се спречи миграцијата на инсекти од соседните соби, но со цел да се ослободи од голем број на лебарки, тие не се соодветни.

Брзиот уништување на лебарки и леснотија на користење (треба да се прска само на места на можни живеалишта инсекти) да обезбеди инсектициди како спрејови, како што се "Глобал", "рација" и други. Точно, нивниот последен ефект не е толку долг како во гели, и отровните пареи се многу алергични и можат да го напуштат системот за вентилација на други станови.

Најпопуларниот гелови ("Глобал", "Raptor", "Dohloks" и други), во прилог на инсектицид, таму е исто така на масти основа со цел да се спречи сушењето и специјални супстанција attractants, дејствувајќи како мамка.

гелови "Глобал" и "Raptor" како контакт-интестинални агенси кои се користат прилично силна инсектицид хлорпирифос, што предизвикува дисфункција на нервниот систем и смртта на инсекти.

Во лекот "Дохлокс" основата е инсектицид фипронил. По контакт со него како лебарки постои нарушување на преносот на нервните импулси, но на малку поинаков механизам.

Во споредба со аеросол геловите за се поекономично да се користи, и, покрај тоа, оваа форма на лекот може да остане ефикасна за 1-2 месеци. Овие агенти имаат помалку изразен токсични ефекти врз човекот, со оглед на реакција е предизвикана само со нивно јадење инсекти, а концентрацијата на инсектицид е премногу низок за да предизвика штета на човек или животно.

Сепак, производителите покажуваат на пакувањето дека средствата не треба да биде дозволено надвор од дофатот на мали деца или устата на домашни миленици. Исто така, вреди да се размисли дека треба да ги нанесете гелите на сува површина.

Да се ​​ослободиме од лебарки со помош на професионалци

Во потрага по одговор на прашањето за тоа колку долго да се ослободите од лебарки, треба да се обрне внимание на услуги, професионално ангажирани дезинсекција на просториите. Денес, голем број на приватни компании за уништување на лебарки, мравки и други инсекти, кои за надомест ќе бидат во можност да се исчисти куќата од натрапниците во на долг рок, со користење на комплексни хемикалии со високи перформанси.

И за големи соби како што се кујната или во канцеларија на компанијата во таквата услуга ќе биде среќа во борбата со лебарки.

Потребно е да бидат подготвени за фактот дека крунисувале, најверојатно ќе инсистира на уништување на досаден инсекти во соседните области, бидејќи паразити може да прилично брзо да се движат низ зградата, поништувајќи напорите на нивните локални изумирање.

пенетрација начин лебарки во домот и потребните превентивни мерки

за животот на Црвенокосиот тавтабита треба три задолжителните услови на постоење:

топло

  • вода
  • и доволна количина на храна.
  • Се разбира, овие инсекти одземе топлината е проблематично во модерната станови, но за да се елиминира протекување вода и прифатлива храна на маса или на подот е можно. Сува темелно доволно во вечерните часови мијалник и на други места на висока влажност, редовно го фрли ѓубрето и да се спречи акумулација на храна остатоци на маса, во кујна со мијалник и кабинети.

Понекогаш црвени лебарки можат да влезат во простории, ако често јадат. Во овој случај потребно е да се дезинфицира просторијата и да не се дозволи закуски надвор од кујната.

За да се спречи движењето на лебарки од соседите треба да капитално поправени baseboards, врати и прозори рабовите и отвори за воздух затворени густа мрежа.

Среќен инсекти може да се сокрие во различни пукнатини, зад лабава на ѕидот со позадина и плочка, со други дупки во кујната и во бањата, па не заборавајте да се третираат овие места соодветни средства (на пример, инсектицид креда, или гел од лебарки).

Корисно видео: зошто лебарките не излегуваат од станот

Пример за изработка на самопроизведена стапица од лебарки