Како се отарасити од мишева у кући народним лијековима

Јули 2019

Видео: Help and advise for alcoholics - help and advise for alcoholics (Јули 2019).

Anonim

Кај глувците можат да живеат дури и во чиста куќа, куќа или стан. Тие изгледаат безопасно, но, всушност, може да предизвика голема штета на куќата и донесе многу болести кои можат да бидат на товар. Тие итно треба да почне борба големи!

Ако не се во можност или не сакаат да користат хемикалии за контрола на штетници, не очај! Постојат народни лекови кои ќе ви помогнат да ги донесат дома на соседите штетници.

Народни лекови имаат позитивни критики и е широко се користи од страна на луѓе бидејќи:

 • 1. Тие се ефикасни;
 • 2. Не-токсични и природна.

глувци Стравот од дома - традиционалните лекови

За прикажување на глувчето надвор од куќата и земјата народни лекови не бараат големи трошоци и позитивен ефект не е долго да се чека. Ние Ви препорачуваме да се разгледа на популарни техники кои ќе ви помогнат да ги плаши глодари од дома. Значи, вие можете:

1. Место во ходникот, кујна кабинети и други глодари можни локации на парче вата мента нафта. мирис, тие не може да издржи и тешко може да се осмелуваат да влезат во собата;

2. Правилно чување на храна: житарици во затворени садови, леб и други, во херметички кеси или фрижидер, и канти за ѓубре да се движат подалеку од дома што е можно. Затоа таквите мерки? Фактот дека глодарите нема да живеат каде што тие немаат што да јадат. И кога житото во амбарот беа расфрлани по подот - грев да не живеат во таков рај!;

3. Извадете ги сите отвори и пукнатини од надворешната и внатрешната страна на ѕидот со големина поголема од 6,5 mm;

4. Глувците може да ги плаши луто мирис на кромид, но не заборавајте да се промени сијалицата на секои два дена, така што тоа не ја расипам и да продолжи да ја врши својата функција;

5. Природни предатори: мачките се најдобрата помош во борбата против штетниците.

Мора да се запамети дека не сите мачки се добри ловци, но нивното присуство во куќата - ова е добар начин за спречување на појава на глодари.

Најдобрите ловци не се чистокрвни домашни мачки, но мачката обично е повеќе мрзлива и пасивна.

Што ги плаши глувците во куќата?

На народот лек за глувците во куќата, од кој тие заминуваат засекогаш не постои. Вреди да се запаметиме и да не веруваме во чуда. Многу од популарните методи се препорачуваат да се користат во комбинација со други средства, а потоа тоа ќе го даде посакуваниот резултат.

Кога глодарите напаѓаат приватна куќа, може да се користат помалку хумани народни начини, тука се и некои од нив:

1. Излез од подрумот глувци им помага на дрво пепел, потребно е да ги растера во текот на површината (кофа 6-10 м2) во сол е алкално која кородира шепа штетници тие го лижат и тоа доведува до иритација на устата и стомакот;

2. Тоа е можно да се конструира стапица од отпадни материјали, како што се мамка се наоѓа на работ на плочи, што се протега во која глувчето паѓа во долниот сад или кофа состојба и не може да излезе;

3. Ако го брашното и се меша малтер (1: 1) да се прелива во сад и се затвори доводот на вода, а потоа таа работи како мамка за глувци кои се стврднува во три минути во стомакот; минус начинот на кој животното може да умре на тешко достапно место и да направи непријатен мирис;

4.Мешаното брашно, шеќер и вар со топла вода во еднакви делови е смртоносна мешавина, особено ако животното пие вода, дејствува подобро од било кој отров;

5. Малото скршено стакло расфрлано во местата за одмор на глодарите ги исече своите нежни нозе и предизвикува непријатност, па оттука го напуштаат ова место.

Важно е да бидете многу внимателни и да го ограничите пристапот до миленичиња (мачки, кучиња) на места со глодари за да не ги отрушите вашите омилени миленичиња.

repeller стаорци и глувци со свои раце

На Капан одамна е најефективниот метод за справување со глувци и стаорци, и не е погоден претенциозен човек. Најдобар начин да се ослободите од глувците е револуционер на ултразвук, тој го зазема првото место меѓу современите методи. Можете да го купите во продавницата, или можете само да го направите тоа сами дома, ако имате дури и малку познавање на електротехниката.

repeller собрани од страна на едноставен коло, кој се состои од 2 логика чипови, транзистори, пасивни елементи 3, поставен на ПХБ. Целиот систем работи на три прсти батерии. Репешот испушта звучен сигнал од 480 Hz за 2 секунди со амплитуда од еднаш на секои 30 секунди. Ова ги иритира глодарите и тие ја напуштаат куќата или даваат.

Борбата со глувци во градината на народни лекови

Ако забележите дека глодарите расипат вашата култура во земјата, тогаш тие, исто така, може да се изведе од областа фолк начини:

 • 1. Пелин отфрла животни, тоа може да биде тијан стебла;
 • 2. Глодари не можат да издржат мирис на бозел, кој содржи хидролатска киселина, и обидете се да се држите подалеку од ова растение;
 • 3.Глодари заминуваат ако го слушнат мирисот на tansy и камилица во местата каде што се чува културата;
 • 4. За време на снежни врнежи може да газат по снегот околу дрвјата - тоа ќе биде тешко да се глодари копање дупки и да се спречи уништувањето на фабриката стебла;
 • 5. Листовите на диви рузмарин мочуриште, содржи многу есенцијални масла, кои помагаат да се донесе на глувчето на dacha и од складирање сајтови жетвата;
 • 6. Мирисот на мачка во земјата и во градината ќе ги исплаши.

плашиш лилјаци народни лекови На

Едноставни домашни правни лекови за да се справи со палки во куќа, стан или куќа:

 • 1. Нафталин. Исто така познат како топки од молци, не само што може да се оддалечи, туку и да спречи враќање на лилјаците во куќата. Но, ако собата е добро проветрена, тогаш ефектот на нафталин ќе биде низок.
 • 2. Затегнатост. Потребно е да се затворат сите можни влезни точки за непоканети гости.
 • 3. Алуминиумската фолија, поставена во близина на гнездата, се плаши и ги нарушува лилјаците, бидејќи го одразува нивниот сигнал.
 • 4. Огледала, исто така, отфрлаат штетници, особено кога има вештачка светлина во собата.
 • 5. Ситен дожд ги со вода од црево во текот на денот, кога спијат, повторете ја постапката ако тоа ќе се создаде непријатност за животните и тие не сакаат повеќе отколку да се вратам на ова место.
 • 6. Прашокот на цимет е ефикасен и нетоксичен начин да се исплашат животните далеку од дома.
 • 7. Еукалиптус и нане - овие вкусови иритираат и ги заплашува летечките глодари.