Амазинг и опасне бубе воде

Јули 2019

Видео: 7 ПРОСТЫХ ХИМИЧЕСКИХ ОПЫТОВ ДЛЯ ДОМА! (Јули 2019).

Anonim

вода грешки може да се најде во бавно тече или стагнација води Вода грешки (backswimmers, скејтери и corixidae) од редот на bedbugs. Често може да се најдат во бавно тече или стоечки води.

Опис на инсекти

Гигантската бубачка од вода е голема. Во должина, може да достигне 1 сантиметар, во форма на инсект потсетува брод. Паразитот е умен предатор. Нејзиниот грб е насликан зелен и не е навлажнет со вода. Под вода gladysh сјае и се чини "мазна", што го оправдува своето име. Водозгалки пливаат стомак. Во исто време, нивните очи, кои се наоѓаат на грб, го гледаат дното, барајќи плен. Често течноста виси на површината на водата. Долгите задните нозе дозволуваат креветот да лебди без многу напор. Тие управуваат со нив многу умно.

А гигант вода бубачки е голем во големина

разновидноста на видовите

Вода striders

Еден од најпознатите вода грешки. Тие се јавуваат во различни водни тела, од барички до океани.

Гладиши

Возрасни е долга околу 15 мм. Крилата се обликувани во кров, абдоменот е рамен. Бојата на elytra целосно зависи од тоа во која живина живее бубачката. Абдомен е потемна од елитра. Ако го вознемирувате остатокот од инсектот, тоа ќе убоди. Со оглед на ова, често се нарекува вода сед.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од грешки, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници.Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитај повеќе тука …

Нозете на гадовите се наоѓаат во градниот регион. Инсектите можат да се движат кон копното, но изгледаат крајно несмасни. На задниот дел на стомакот е воздушен балон. Тој е заробен од бубачка од површината и ја дише неговата слуз. Меурот, исто така, влијае на пловењето на бубачката.

Sweetheads пливаат назад. Тие се предатори и сакаат да ловат отворено, а не од заседа. Јадете glushysh е импресивен, бидејќи движењето во вода бара големи трошоци за енергија. По јадењето, гребнатините се скриени во близина на водената вегетација, за да не стане жртва на други предатори.

Ако ја нарушите смиреноста на глауковите, тој ќе осипува. Со оглед на ова, често се нарекува вода виски

. Гладизите се широко распространети, бидејќи тие се способни да летаат на долги растојанија. Излезете од акумулацијата без никаква поддршка. Излезе дека бубачката е во состојба да лета до стомакот. Исто така, инсект може да почне од земјата.

Раперс

Дистрибуиран во умерени и северни ширини. Должината може да достигне до 16 милиметри. Потсете се од муслиманите, но пливајте го грбот. Главата е мобилна. Пробосцис е краток, потполно скриен под усната. Машките имаат посебни туберкули на предните нозе, со помош на кои паразитите се движат. Звукот може да се слушне ако стоите во близина на вода и слушајте.

Грешки немаат пробосцис со прободување.

Тие едноставно ги отвораат своите усти широк и водат храна таму со нивните предни шепи. Расистите се активни дури и во зима. Најчесто се јавуваат во стоечка вода.Забите може брзо да летаат надвор од водата. Општи факти за гигантската бубачка вода (видео)

Хабитат

Водниот жител на овој вид обично живее во обраснати и плитки водни тела. Затоа, бојата на неговата соодветна: страната свртена надолу е светлина, а делот свртен кон површината на водата е темно. Како резултат на тоа, бубачката станува невидлива на двете страни, без разлика како изгледате.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

Постојат само три ефикасни опции за брзо отстранување на бедра:

Повикување на службата за дезинсекција (скапи);

 • Набавка на евтин електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Прочитај повеќе тука …

  Гледиш не само совршено плива, туку и може да лета.

  Затоа, може да се види во дожд бари или во различни водни тела (лета од еден до друг). Гледиш може да лета ноќе и во светло на светилка.

  Опасност за луѓето Водни грешки на пијалак се опасни за луѓето. Нивните каснувања се многу болни, па паразити често се нарекуваат вода.

  Руски морнари наликуваат на глад, но плови со нагоре

  Вода се делат на инсекти од различни видови. Значи, најголемиот претставник - џиновски белостома - може да јаде рибарски пржиња и мали жаби. Во исто време, таа каснува многу тешко, што предизвикува голема непријатност на лицето.

  Сепак, вреди да се напомене дека гребвите загризуваат само заради самоодбрана. Ако не ги допрете, тие нема да предизвикаат штета на лицето.

  Други видови грешки што живеат во вода оставаат многу непријатен мирис во своите раце.

  Ова се следните паразити:

  Бубачката е лоша грешка; бубачки;

  • Италијански штит.
  • Не се препорачува да ги допрете.
  • Ако се обидувате да ги отстраните инсектите од дома, внимавајте.

  Водомер не е закана за луѓето. Тие се мали по големина, па затоа се речиси безопасни. Контактот со булбусот може да се појави апсолутно случајно за време на капењето. Ако се случила неволја, само раната ја третирате со зелена боја. џин belostoma - може да се јаде риба СРЈ и мал езерцето жители

  Но, во некои случаи, вода striders може да биде опасно - ако тие живеат во тропските земји. Овие грешки имаат Стинг и болката на нивните залак да се спореди со пчела. Зафатениот екстремитет може да се вкочани, а болката продолжува еден час. Понекогаш може да има алергија, што значи дека треба да земате антихистаминици.

  Интересни факти

  Се чини дека грешки не само да мириса лошо и залак, но може да прерасне во должина од 15 сантиметри. Во креветот не може да се исполнат ваквите паразити, но тие можат да ви бидат видени додека пливаат во вода.

  Бели мамути пливаат добро и имаат специјални куки на нивните предци. Тие го фати и го поправаат положбата на плен.

  • Во итен случај, водата од инсекти може да лета.
  • Грешки го загризуваат луѓето почесто со прсти или прсти. Но, нивниот залак е многу болен.
  • Големи грешки имаат тенденција да живеат во тропските земји - Индија, Источна Африка, Тајланд. Понекогаш се наоѓаат во Америка, Флорида. Локалните жители го нарекуваат паразити "алигатор". Живеалиштето на бадеми е канали и резервоари.
  • Вода паразити се вистински предатори. Бидејќи тие имаат импресивна големина, нивниот плен може да станат риби и прици. Бубато седи на алгата и го следи својот плен.Откако инсектот ја гледа рибата, го привлекува пленот со предните грини и го носи до устата. Тогаш бубата инјектира во телото на жртвата отров, кој ги дели своите внатрешни органи. Понатаму, паразитот едноставно ја впива содржината на телото на плен.
  • Респираторни цевки се респираторни органи на бубрези. Тие се на предната страна на абдоменот. Бидејќи под водата паразитот не може да дише, периодично плови до површината.
  • На страниците на нашиот ресурс можете да го најдете одговорот на прашањето: што е штетата на бубачките-војници и како може да се ослободат од нив.
  • Видови бубачки (видео)

  Грешките можат да живеат не само на копно, туку и во вода. Постојат неколку видови на инсекти - чешли, гадости, водомери. Хабитат - езера со постојана или мирна вода. Интересно е што грешките што живеат во водата можат да летаат, а понекогаш и за пристојни растојанија. Опасноста за инсекти зависи од големината на инсектот. Колку е поголема бубачката, толку пореалистично ќе биде неговиот залак.