Вашке на дете: како да се безбедно и брзо

Фебруар 2019

Видео: Мультик Полицейская машина. Пожарная машина.Рабочие машины. Мультики про машинки все серии подряд. (Фебруар 2019).

Anonim

Не паничете ако вашето дете има вошки Пред неколку децении се чинеше дека вошките се качил во минатото, заедно со војни, глад и лошите санитарни услови. Ретки случаи на инфекција велат дека семејството живее во дисфункционални услови и не ги следи елементарните правила за хигиена. Но, вош не само да се откаже.

Неодамна, тие повторно станаа вообичаени, особено во детските средини. Родителите се прашуваат како да земат вошки од дете дома без да му наштетат на своето дете. Да разгледаме подетално различни методи.

Малку за физиологијата

Инфекција со вошки во медицината се нарекува педикулоза. Самите вошки се мал инсект со должина на телото од неколку милиметри. За да ги видите во косата е исклучително тешко. Бојата на возрасните е темно кафеава, речиси црна.

Вошки се хранат со човечка крв, гризејќи ја кожата. Спротивно на тоа вошки - знак на недостаток на хигиена, овие паразити, од друга страна, пак, преферираат чисти и добро негувани коса. За нив полесно е да се фатат јајца. Исто така, вошки преферираат долга коса кратка.

Неодамна, тие повторно станаа вообичаени, особено кај децата

Како да се открие

За откривање вошки во умот на детето воопшто лесно.Тие се дадени јајца и гнили. Факт е дека вошките ги закачуваат јајцата на корените на косата со специјална леплива подлога. Така, јајцата и гнездата изведени од нив висат на корените на косата. Како расте косата, гнездата веќе не е во близина на кожата, туку во средината на косата.

Надворешно тие личат на белузлав првут. Но, нејзината разлика е во тоа што не е на кожата, туку на косата. Ако главата на детето е покриена со бела боја, тогаш мора да се провери дали е потребно присуство на вошките.

Знаци на педикулоза кај деца

За време да се ослободи детето од вошки, следниве симптоми велат:

 • тежок чешање;
 • чешли на главата;
 • појава на бели пердуви-како додатоци на косата.

Начини на борба

За да се ослободите од вош, можете да го користите:

 • механички метод;
 • анти-педикуларни шампони и спрејови;
 • на популарни начини.

Откривањето на вошки во главата на детето воопшто не е тешко

Карактеристики на борбата

Што се однесува до децата, борбата против воште има свои нијанси. За деца токсични агенси се контра-индикативни. И помладите дете, толку повеќе ограничувања постојат во изборот на средства.

Децата поседуваат:

 • понизок имунитет,
 • мала маса,
 • чувствителност на токсични материи,
 • подложноста на алергиски реакции на разни хемикалии.

Сето ова мора да се земе предвид при изборот на лек кој ќе спаси вошки.

За деца под три години дома, не користете хемикалии. Подобро е да се прибегне кон механички метод на отстранување и народни лекови.

Деца по 5 години веќе можат безбедно да користат анти-педикулутна аптека. Меѓутоа, во секој случај, потребно е јасно да се следат упатствата и да се запре третманот кога ќе се појават алергиски реакции.

керозин е високо токсичен за деца и ги третираат значи вошките не може, како што детето може да биде отруен пареа вдишуваат керозин

Она што не може да го направи

За да се ослободи од паразити, некои родители се прибегнување кон сите средства. Судејќи според коментарите на интернет, а во исто време не се користат лекови, и на различни начини на совет на баби и пријатели.

Можете да прочитате за миење на косата со керозин. Сепак, мора да се запамети дека керозин за деца е високо токсичен агент и ги третираат вошките не може, како што детето може да биде отруен вдишуваат пареите керозин.

Некои го користат "Дихлорвос" како спреј против вошки. Ова е, исто така, се неприфатливи, бидејќи оваа концентрација на отрови цел да го убие паразити во телото на луѓето, особено децата, кои се доста мали дози на отров отров.

Видови третман

Што треба да направам ако детето има вошки? Постојат неколку начини за решавање на проблемот, за што понатаму ќе разговараме.

За деца до 3 години, тоа може да биде препорачливо да се користи во домот само механички метод . Тој е многу едноставен и воопшто не му штети на здравјето на децата. Доволно дневна чешел косата со посебен чешел за вошки, кои може да се купат во аптека.

За деца до 3 години, тоа може да биде препорачливо да се користи во домот само механички метод

метод Позитивни:

 • апсолутна безбедност;
 • не предизвикува алергии.

Конс:

 • Потребно е повеќе време за да се ослободи од вошки;
 • бара трпеливост.

Расчениците со вошки треба да се прават секојдневно, внимателно да се работи на влакната зад влакното. За отстранување на акутни симптоми на инфекција доволно веќе 1-2 пати. Следно, треба да ја чистите косата механички една недела.

Од народните лекови, употребата на оцет се смета за добар начин. Нејзиното дејство се заснова на фактот дека совршено ја растворува леплива подлога со која вошките се фиксираат со јајца и гнили. Како резултат на тоа, по употреба на оцет, тие лесно се одвојуваат од косата за време на чешлање и миење. Од народните лекови, употребата на оцет е добар начин.

Со соодветно разредување, оцет не ја повредува кожата на бебето. Можете да го користите 3-9% оцет, можете да јаболко. По миењето на косата на нив, оцет се применува со масажа движења. Можете да го оставите да дејствува 15 минути. По овој вошки и гнили чешел со посебен чешел. Повторен третман може да биде неколку дена.

Наместо оцет, можете да користите природен сок од брусница - исто така ја раствора супстратот поради присуството на киселини во него. Можете да дознаете повеќе за овој метод на борба против паразити со читање на статијата, во која се наведени најефикасните рецепти за уништување на вош со оцет.

Постарите деца можат да користат

фармацевтски шампони и спрејови . Сепак, треба да се забележи дека механичкото чешлање е неопходен и неопходен чекор во примената на кој било метод за лекување на дете. Без ова, не можете да се ослободите од гнидите, и наскоро ќе има втора инфекција. Можете исто така да користите методи за уништување на вошки, кои ги користат жените за време на бременоста. Тие се најбезбедни, па затоа може безбедно да се користат за лекување на педикулоза кај децата.

За борба против вош, можете да користите лушпа од билкарска трева

Можете да користите лушпа од тима тимус

. Тоа е нанесуваат заедно со оцет во главата, а потоа делува како во случај на оцет третман. Како профилактичко средство може да ве советува масло од чајно дрво

. Треба да се нанесува со капки до измиена коса или додадена на шампони. Ова масло има застрашувачки ефект. На косата мириса на чајно дрво, вошките не сакаат да скокаат. Така, можете да го заштитите детето од инфекција во детскиот тим. За третман за да бидат ефективни, потребно е да ја засили својата хигиена процедури - сите постелнина, детска глава-фустани, облека треба да се водат и proglazheny да го убие инсекти. Чешлите треба да се заменат. Ако детето пронајде вошки, не паничи. Можете да се ослободите од нив во рок од една недела. Главната работа е да се избере производ по возраст и да не се занемари механичкиот метод на чистење на косата. И тогаш вошките ќе треба само да се запаметат.

Како да спаси дете од вошки (видео)