Како користити биље да се ослободе бува

Јули 2019

Видео: Red Tea Detox (Јули 2019).

Anonim

Многу билки може да ви помогне да се ослободите од болви и да се спречи решавање Катерина ни испрати на следново прашање: "Што вид на трева може да се користи за да се убие болви во стан? "

Често, за жал, мора да се соочиме со болви во нашите животи: тогаш миленичето ќе донесе, тогаш ќе се добиеме некаде. И да ги повлече не е толку едноставно, понекогаш дури и хемиски не помага: тие треба да прскаат гнездо, кое често е многу тешко да се најде. Потоа треба да се прибегнеме кон народни лекови против паразити, на пример, до разни билки кои можат да ги исплашат инсектите со нивниот мирис. И какви болви се исплашат?

Која трева ќе ги уништи болките во станот

Многу билки ќе ви помогнат да спречите расејување на паразити.

Tansy има многу силен мирис, па се користи за да се одвратат болви

 • Најчестите билка за борба болвата бубачки - пелин. Нејзиниот лут мирис е многу непријатен за овој мал инсект.
 • Само tansy може да се спореди со ефикасноста со пелин.
 • Исто така ефикасни се ayr, мајчина душица, нане. Особено е добро да ги користите заедно.
 • Ако штетници се одгледуваат во душекот или, на пример, во koshechey ѓубре, а потоа tamp душек или постелнина бор дрво чипови : Болви не ми се допаѓа и борови мириси.
 • Се верува дека непријатни инсекти не ми се допаѓа, и цитрус мирис , тоа е, можете да го користите кора од лимон, цитрон, портокал.
 • Можете да ги користите далматинскиот камилица pyrethrum или да го убие возрасни инсекти.

Треба да се напомене дека не секогаш болките може да се уништат со помош на трева. Повеќето билки се повеќе потребни за одбивање. Но, ако правилно ги користите растенијата, дури и паразитите што живеат во станот ќе го остават набрзина.

Ако болви одгледани во душек - душек tamp бор чипови: болви не ми се допаѓа мирисот на бор

Може да бидат заинтересирани во една статија во која ние кажам за правилата и употреба случаи мудрец да се ослободите од болви.

Нашите читатели препорачуваат!

За да се ослободиме од болви, нашите читатели го советуваат отпуштачот од штетници. Работата на уредот е базирана на технологијата на електромагнетни импулси и ултразвучни бранови! Апсолутно безбеден, еколошки агент за луѓето и за миленичиња.

Прочитајте повеќе тука …

Како да го користите трева против болви

Постојат многу различни начини да се користи на различни билки за бришење на болви.

 • Прво на сите, ако станот непријатни гости донесе домашно милениче, ќе му треба да се искапат во таквото решение: свежо или суво тарос прелива вода што врие и оставете 30-40 минути.
 • Нафта над растенија може да се истури во чаши и го стави за места низ кои инсекти може да се влезе во станот.
 • Можете да ја масло косата на животното, што ги донело болвата во станот.

Ако болви рамен донесе домашно милениче, ќе му треба да се искапат во решавањето на свежи или суви пелин

 • Херб растенија (главно пелин) се користи за да се одвратат паразити на животни, птици. За да направите тинктура, земете три лажички пелин и истурете со вотка (0, 5 литри).Инсистирајте еден ден.
 • Можете да ги миете килимите и постелнината за домашни миленици со лушпа. Можете да ја избришете лушпата на подови, рамки на слики, столбната плоча (додадете 1 литар песочна лушпа или друга анти-блок трева на кофа со вода).
 • Ефикасно е да се соберат болви за да се соберат снопови од билки и да се постават под килими, теписи, во близина на вратите, прозорците, дури и при вентилација. Честопати не е неопходно да се сменат пакетите, само кога мирисот е намален.
 • Можете да организирате гранчиња од нане, пелин, мајчина душица во текот на станот.

ВЕ МОЛИМЕ ЗАБЕЛЕШКА!

За брзо отстранување на болви, постојат само три ефективни опции:

 • Повикување на службата за дезинсекција (скапи);
 • Набавка на електронски репелер (1390 рубли); Хемикалии (сомнителен ефект).
 • Повеќе тука …

  Како да се ослободите од болви со народни лекови (видео)

  Колку што знаете, сосема е можно да се спречи појавата на болви во стан со помош на билки. Да се ​​ослободи од паразити тревата е веќе потешко. Сепак, ова е несомнено сигурен и ефикасен начин, кој не треба да се заборави. Секогаш можете да користите хемикалии.