Лек за буве за мачке у кући - народних лијекова

Фебруар 2019

Видео: Suspense: Suspicion (Фебруар 2019).

Anonim

Паразитите на милениче - ситуацијата не е пријатна, му дава непријатност. Животот постојано чеша, со тежок чешање може да му наштети на кожата и да се зарази. Присуството на крвници во мачиња може да доведе до смрт. И сопственикот кој држи милениче не е многу пријатен да ги забележи овие инсекти. Одделно од нив што сакате со минимален ризик за животното и без хемикалии. Во курсот се народни рецепти кои долго време се докажаа и фармацевтски производи за употреба во домот.

Лек за болви за мачки дома

Асортиманот на подготовките за домашна употреба е многу широк.

Тие се класифицирани со користење на формата: јаки, спрејови, аеросоли, капки, шампони, таблети.

Времетраењето на инсектицидот: 3 месеци, 3 до 5 месеци, 7 месеци. Тоа зависи од хемискиот состав и форма на апликација.

Според ценовниот опсег: евтини и средни трошоци, обично од национално производство, скапи - увезени, добро познати, промовирани брендови. Производите во средниот квалитет сегмент честопати соодветно ја издржуваат конкуренцијата со скапи производи. Споредете го составот, а потоа погледнете го брендот и цената.

За мачки од болви значи за ефикасно спроведување на потребните инструкции за правилно - тоа се популарни брендови: Барови, Deliks, Болва & Селектирај, Hartz, адвокат Баер и други.

Бидете сигурни да ја следите дозата - тоа зголемување или примена на погрешна зона може да предизвика труење со мачки. Мал дел ќе биде неефикасен.

Внимавајте на карантин и време на капење кога користите инсектицид.

Не користете хемотерапија ако мачката е болна, бремена или доенчиња.

Најдобар народни лек за болви за мачки

Желбата да се користи во борбата против паразити народни рецепти се разбере и оправдано. Тоа е побезбедно за животно од хемија, секогаш достапно и ефикасно.

Крвта на мачката треба да се извади заедно со третманот на собата. Инсекти може да имаат поставено јајца и инвазијата на нови штетници за вас преку време е обезбедена. Затоа мора да значи треба на вода за миење на подот со оцет, тарос процес столбната плоча решение со atomizer, да се прошират ѓубре животно, и тоа ставање под борови струготини или капе масло еукалиптус отвратителен ефект.

Најдобар народен рецепт е употребата на прашински сапун за отстранување на паразити. Потребно е да се сапуни мачката и да се обиде да се чува во пена за 15 минути. Потоа измијте. За животно ова е безопасен начин.

Ефикасно е употребата на решение на пелин и tansy. Тие го третираат нивното крзно до нивното крзно. Подгответе се за паразитите да скокаат од неа. Затоа, третманот на собата е важен.

Исто така е познат метод за третирање на волна од животни со лук раствор со пиво квасец. На 7 rastolchennyh denticles 700 ml вода, да инсистираат на најмалку 14 часа. Бришење во гребенот. Во 2 дена мачката да купи.

ефикасен правен лек за болви во мачки кои можете да изберете - апчиња, спрејови, аеросоли и капки

Опсегот на лекови против паразити за мачки е многу широк, така да се избере најдобар, што треба да се запознаат со примена, со цел да се ослободи од болви.

Сето тоа зависи од целта, состојба на животното, неговата возраст и вашите средства.

Таблети - "Komfortis", "lufenuron". Администрира орално, основната супстанција - spinosad подоцна по приемот влезат во крвотокот. Паразитите ја губат способноста за репродукција и загинување. Тешкотијата со која е многу тешко да се направи животни проголта било странски, особено мачки.

спрејови и аеросоли - најефективниот и небезбедна начин на мачки и луѓето. Супстанцата се попрскува врз телото и на животните, тогаш тоа е потребно да се задржи од перење. За ова се користат специјални јаки. Капката се вдишува од животното и од лицето. Пожелно е да се користи заштитна облекување. Но, кога силно заразено, на сите опасности, тоа е многу ефикасен начин.

Популарни производи: "Фронт Лајн", Hartz, Bolfo-аеросоли и други

Капки - најдобар и најефикасен лек за болви во мачки и мачиња се безбедни за употреба и да се обезбеди траен добар резултат инсектицидни супстанции капе на … гребенот и `рбетот малку нанесуваат во кожата, тогаш тоа ќе се шири во текот на телото е оставена за 48 часа, животното се ставени во карантин, а потоа се искапат Ролф клуб, адвокат, Hurtz

Капки болви за мачки леопард -… подготовка на домашното производство, Има стекнато популарност поради прифатлива цена и добар квалитет wa Главната активна состојка -. фипронил, добивање на кожата на животното не се акумулира во крвта, но во лојните жлезди паразити залак преку кожата, произведува супстанца која предизвикува нивната парализа и смрт

Како да се аплицира на лек мачка за болви ..?

Пред да го користите било кој производ да се ослободи од болви, не заборавајте да го прочитате упатството прикачени на него.Секое средство има свои особености на примена, но сите тие се насочени кон обезбедување на безбедноста на животното.

  • Сите дози мора да бидат исполнети.
  • Капки се применуваат на венец или 'рбетот.
  • Кога користите шампон, треба да го заштитите животното од влегување во очите, ушите и устата.

Добро е да се измие лекот, така што при перење на мачката не се влезе во стомакот.

Ако користите спреј, ставете специјален јака на мачката за да го заштитите од вдишување и контакт со очите со инсектицид.

Постојат специјални подготовки за мачиња, тие можат да отрујат за возрасни.

Невозможно е да се екскретираат паразити кај бремени и доилки.

Како можам да се види болви кај кучињата народни лекови дома

против болви кај кучињата народни лекови користат ефикасно и економично (како што многу современи лекови се доста неколку) навистина се ослободи од болви со нивна помош не може секогаш да биде прв пат. иако постои плус, од овој метод на борба против животното јасно нема да страдаат.

Пелин и tansy се омилени народни билки во борбата против паразитите и кај кучињата. Срмата приготвена на парна бања 15 (40 гр трева за 400 мл вода) темелно навлажнете го животинскиот слој.

Инфузија на лук на возраст поставена на темно место исто така помага.

Бидете сигурни да ги третирате овие чорби со спиење, кутија за кучиња. Секогаш постои место за размножување за болви и јајца. Будку (без куче) на улица може да се истури со оцет. Под влијание на киселина, инсекти и ларви со јајца брзо умираат, а на отворено мирисот брзо ќе се еродира.

Добар безбеден начин да ја чешите косата со чешел навлажнета во стрмен сапун раствор од сапун за перење. Под влијание на сапун пена, инсектите загинуваат.Ова е процес одземаат многу време, особено ако кучето има густа коса. Со оглед на тоа што објектот има минимална особено удобен и сигурен метод за кученца или почетна наезда -

Шампон: -

Куче значи на болви борба против болви на кучиња

  • Подготовки за отстранување на паразити во кучиња од страна на prmieneniya методот поделени износот на инсектицидни супстанции. "Fitoelita", "Д-р зоолошката градина", Beaphar.
  • Блечни јаки се посоодветни како одбрана отколку метод на борба - мора да бидете внимателни. Тие предизвикуваат иритација и дерматитис кај кучињата. Хартц, Килтикс.

Удобни, популарни и ефективни капки на гребенот. Лесен за употреба, но имаат зголемена токсичност. По апликација, почитувајте ја состојбата на миленичето. Важно е да се следи дозата. Хартц, "Барови", тврдина, чистота.

спрејови и аеросоли високо ефективни лекови, како резултат на што се гледа во неколку минути по пријавата и ќе трае до неколку недели. Сепак, тие се многу токсични. Неприфатливо за кученца на лактација, бремена кучка.

Спрејови за болви кај кучињата ефикасни - Hartz ", Барови Форте", "Фронт Лајн" и други.

Паразити кај кучиња и мачки се чести. Правилно избрани алатка за брзо ќе се ослободи од непријатни инсекти и превентивни методи за заштита од повторна инфекција.