Шуга код људи: узроци и третман

Фебруар 2019

Видео: 09 10 SUGA KOD LJUDI (Фебруар 2019).

Anonim

Шуга - болест предизвикана од шуга шуга претходно беше многу честа болест. Денес, за среќа, многу е поретко. Но, сеуште е можно да се заразиме, бидејќи секој ден лицето контактира со десетици и стотици луѓе во градот. И не постои гаранција дека нема да има контакт со пациентот со шуга. Како се манифестира болеста, кој го предизвикува, и кои методи на третман се најефикасни?

Што е шуга

Шуга - болест предизвикана од шуга родот Sarcoptes scabiei. Тоа е поткожен паразит, чија големина е толку мала што е невидлива за голо око. Можете да го најдете во микроскоп.

Метод на инфекција

 • Можете да заразите шуга кога сте во контакт со лице што носи шуга. Најчесто инфекцијата се јавува во тимови. Тоа е причината зошто шуга брзо се шири кај децата. За жал, има доволно индиректен контакт за инфекција. Дури и предметите што ги држеше човек со шуга станале заразни. Како резултат на тоа, може да се заразени дури и во јавниот превоз, држејќи ја рачката на вратата; во базенот, во продавницата.
 • Редок, но можен начин на инфекција е сексуален. Затоа, некои лекари припишуваат шуга на родот на СПБ.
 • Ако семејството се разболи еден човек, тогаш шансите се дека сите други се болни, тоа е доста висока, бидејќи не постои постојан контакт едни со други, со поддршка на употребата на исти работи.

Шрафијата може да се инфицира со контакт со лице кое носи грини од шуга

 • Од моментот на инфекција до манифестацијата на болеста може да помине неколку часа и неколку недели.
 • Добивање на кожата, женскиот крлеж е оплодена и почнува да се нурне во кожата. Во кожата, крлежот прави пасуси во кои лежи јајца. Тогаш јајцата излегуваат од јајцата, кои удобно се развиваат во пасусите и се појавуваат на површината во возрасната состојба за да го повторат целиот циклус. Развојот трае 2 недели. Движењето на паразити предизвикува неподносливо чешање. Исто така, чешањето предизвикува акумулација на кожата на производи од грини, што предизвикува реакција слична на алергиска.

Најактивни грини ноќе. Во ова време чешањето станува посилно.

Можете исто така да дознаете кои паразити можат да живеат во окото.

Каде да се најде

Крварењето на јадењето има омилено живеалиште. Шума кај речиси секое лице се наоѓа на нозете, дланките, на наборите на рацете, зглобовите, на машките генитални органи, во препоните, под рацете, на стомакот. Овие места се избираат главно затоа што се лишени од коса. Исто така, тука е најделениот слој на кожата, и има многу потни жлезди. Пот понатаму ги подобрува условите за живот на паразити.

Добивање на кожата, женките на Мите се оплодуваат и почнуваат да тонат во кожата.

Како што се појавува:

 • тежок чешање, полошо ноќе;
 • изгледот на кожата на белузлави, отечени ленти со должина од 1 см е тек на крлежот;
 • појава на пукнатини, плускавци и кора на кожата во места на гребење.

Ако некое лице првпат се разболи, чешањето не се појавува веднаш, туку еден месец подоцна. Во овој период се формира алергиски одговор на организмот на производи од витална активност.Ако инфекцијата се повтори, веднаш се појавува чешање.

кај деца, шуга е потешка. Крлежите може да ја погодат скоро целата кожа на бебето, вклучувајќи ја и косата. Кај доенчињата, грините можат да навлезат дури и во ноктите. Најопасната работа е дека грините кај децата може да предизвикаат развој на разни инфекции, па затоа не можете да го одложувате со лекување.

Кај луѓето, внимателно следете ги хигиена, симптоми на шуга може да биде малку избришани

Понекогаш шуга без појава на мозочни удари, но со меурчиња на кожата. Оваа форма е карактеристична за инфекција од ларви, а не од возрасни. Потоа се претвора во заедничка шуга.

Кај луѓето, внимателно следете ги хигиена, симптоми на шуга може да биде малку избришани како кога за перење крлежи се отстрани од кожата. Кај оние чиј имунитет е значително ослабен, шугата може да влијае на целото тело, вклучувајќи ја и главата. Оваа болест се нарекува норвешка.

Може да добиете чешање од грини и животни. Во овој случај, единствената манифестација ќе биде чешање. Крлежите на животните не паразитираат на целото лице, па по исклучувањето на контактот со болно животно, сите симптоми исчезнуваат.

Ако шуга не се лекува, може да започне инфекција на лезии. Постојат црвени болни точки кои почнуваат да се влажни и непријатен мирис.

За да се ослободи од грини, потребно е да се спроведе сеопфатна третман на сите луѓе кои живеат под еден покрив

Како да се ослободите од

За да се ослободи од грини, потребно е да се спроведе сеопфатна третман на сите луѓе кои живеат под еден покрив. Шчестите се третираат не само кај лице кое е болно со тоа, туку и кај сите оние кои биле во контакт со него. Инаку, епидемијата може да се повтори.

Алгоритам на акции:

 • промена на постелнина;
 • применуваат средства за шуга;
 • по третманот, да го промените и да го пренесете целото постелнина, облеката и да ја пеглате со жешко железо од двете страни.

Правила за примена

Посебни масти, суспензии или течни раствори се користат против шуга. Применувајте ги во вечерните часови и оставете го да работи преку ноќ. Производот е нежно протрит во кожата. Не ги миете рацете. Ако тие се уште требаше да се мијат, тогаш лекот се применува повторно.

Чешми

 • Најчестиот и познат лек е сулфурна маст . Таа е возрасен и дете. За деца, концентрацијата на активната супстанција е помала од 10%. За возрасни - 20%. Третманот со сулфурна маст е долг - треба да се користи дневно 5-7 дена. Сето ова време не можете да го промените алиштата на креветот. По третманот, сместете го алиштата и внимателно измијте. Предностите на лекот се ефикасност и ниска цена. Од лошите страни - специфичен мирис и способност за размачкана облека.
 • Постои маст "Бензил бензоат" . Постојат неколку видови на масти - 10-, 20-, 20-процентни модификации. Маст се нанесува преку ноќ. Три дена подоцна операцијата се повторува. Други дејства се исти како и во третманот со сулфурна маст. Ова е исто така прилично евтина алатка.
 • "Spregal" е аеросол. Едно пакување е доволно за лекување на 3 пациенти. Главната предност: единствениот лек дозволен за употреба кај новороденчиња и бремени жени; само една апликација. "Spregal" исто така е испрскан на површината на телото и остава 12 часа. По ова, лекот се мие и се менува долната облека. Возрасната дрога се применува на лезиите, на децата - на целото тело. Подобро е да се заштити устата и носот со влажна салфетка.

Најчестиот и познат лек е сулфурна маст

Покрај тоа, антиалергичните средства се користат за ублажување на чешањето.

Ако по сите дејства чешање не исчезне, а потоа за една недела треба да го повторите третманот.

Народни лекови

Смеси на терпентин и путер

Терпентин во износ од 1 лажиче. се меша со 2 суп.л-патки. л. масло. Оваа маст се применува во погодените области.

Катран

Нанесете дебел слој на каранфилче во болните точки. По 3 часа, катранот се мие. Покрај тоа, може да се мијат катран сапун.

Чистота

Сок од чистел се додава на вазелин или путер и нанесуваат во кожата.

Да се ​​ослободи од шуга во современи услови може брзо да се преживее

Превенција

На шуга не се случи повторно, треба да ја дезинфицирате целата куќа. Работите направени од текстил се пожелни за истегнување и железо. Сите површини во куќата, вклучувајќи ги рачките на вратите и предметите за домаќинство, треба да се мијат со раствор за детергент.

Нешта што не можат да се мијат или да се мијат, да се стави во торба и цврсто затворени, така што нема воздух. За една недела сите грини ќе умрат.

Можно е доволно да се ослободиш од шуга во современи услови. Затоа, не е неопходно да се плашиме од дијагнозата - третманот започнат со време ќе овозможи избегнување на непријатни последици и инфекции.

Нечисти клеми (видео)