Која средства су најефикаснији у борби против вашки: народна или радња

Фебруар 2019

Видео: Roses Have Thorns (Part 1) Euromaidan & Crimea (Фебруар 2019).

Anonim

Прикажување вошките може да биде на различни начини - куповната цена и фолк се ослободи од вошки може да биде на различни начини - и купување-фолк. Определувачкиот фактор во изборот на лекот треба да биде ефективноста и токсичноста на компонентите. На пример, борбата со вошки може да се бори со керозин, кој е прилично едноставен за употреба, но опасен. Можете да спреј паразити со спрејови, но тие често се добри само во улога на заштита.

За да ја излекувате болеста, внимателно треба да го проучите составот на лекот и карактеристиките на неговите состојки, да ги разгледате рецензиите. Ова е единствениот начин на кој ќе откриете кој лек е безбеден за некоја личност и ќе ви помогне во вашиот случај.

Видови и карактеристики на користење купени средства

Како да се ослободите од вош со купени средства? За почеток, треба да изберете ефикасен лек. Во смисла на ефективност, средствата се распоредени на следниов начин:

 • емулзивни концентрати;
 • аеросоли; Шампони; Креми;
 • чешли.
 • Потребно е да се избере ефикасен лек за отстранување на вошки
 • елиминација на паразити во неговата едноставност ги има следните градација:

аеросоли;

крем; Шампон;

 • концентрати;
 • чешли.
 • Аеросоли: типови и правила за примена
 • Аеросолите можат ефикасно да се борат против паразити. Презентираните лекови не даваат несакани ефекти и се лесни за употреба, но не се погодни за сите деца.
 • "LiceGuard"

. Користејќи го овој лек, треба да ги изчезните вошките, само на овој начин ќе биде можно целосно да се справат со нив. Цената на шишето е околу 850 рубли.

"Pediculum Ultra"

 1. . Аеросолот брзо се справува со проблемот, додека ги плаши возрасните и гнездата. Цената на борбата со вошки со дрога е околу 450 рубли, производство на Русија. "The Pair Plus".
 2. Повлечете ги вошките со помош на оваа алатка нема да биде тешко. Производство - Франција. Составот содржи 3 инсектициди. Се препорачува да се аплицира заедно со сртот. "Параната".
 3. Агентот дејствува брзо. Таа е направена врз основа на природни масла и може да ги уништи не само возрасните, туку и ларвите. Минус - тешко да се измие. "A-пар."
 4. Можете да ја обидете оваа алатка. Таа е многу силна, но не е погодна за употреба на човечкото тело. Брзо отстранува вошки, но токсични, може да предизвикаат иритација на респираторниот тракт. Аеросоли ефикасно помагаат во борбата против паразитите
 5. Концентрати, лосиони Различни емулзии помагаат ефикасно да се борат против инсектите. Тие можат да бидат алкохолни или воден, но во секој случај содржат силни инсектициди. Како може да се излачи вош со концентрирани лекови?

Да се ​​ослободиме од досадните вошки се должи на парализа на нервниот систем на паразитот. Некои средства мора да се растворат во вода, други се користат неразреден.

"MediFox"

. Помага да возат вошки. Тоа е концентриран раствор на перметрин во етанол со додавање на рицинусово масло. Пред отстранување на вошот, производот се раствора во вода: на 100 милилитри - 8 милилитри супстанции.

"Medilis Super"

 1. . Лекарската болест дома ќе му помогне на оваа дрога.Добро е кога се забележува отпорност на перметрин. Ефикасно помага гнида и вошките гардероба или главата morphotypes. Avicin
 2. . Можете да се борите против паразити и оваа дрога. Принципот на работа е сличен на "MediFox". Можете да ги лекувате децата само на возраст од 5 години. На емулзии може да биде вода или алкохол, но во секој случај, содржат моќни инсектициди креми
 3. Примена Како да се ослободи од вошки користење на крем? Да постапува треба да биде внимателно и во согласност со инструкциите. Средства на различни комплексност во работата, но ви овозможува да се излечи болеста брзо.

Нитифор

. Може да се обидете да ја убиете вошката со оваа дрога. Активната супстанција е пирометрин. Мирисот е остра. Лекот за деца под 5 години не е соодветен.

"Никс".

 1. Ви овозможува постојано да ги отстраните паразитите. Концентрацијата на перметрин е ниска. Може да се користи за лекување на деца од било која возраст. Користење на сртот
 2. Како да се ослободи од вошки безбедно? Што помага во борбата против нив? Користете гребени! Тие не даваат алергија, но вреди да се напомене комплексноста на употреба. Иако може да се обидете. Во процесот на лекување на косата од

вошки и гниди чешел треба да се измие со вода во овој случај ќе треба да чешел од паразити

. Вошките и гнездата од чешел треба да се мијат со вода.

"LiceGuard". Со оваа алатка може да ја третирате болеста дома. Тоа е прилично висок квалитет, борбата против вошките е погодна. Производство на САД.

"Nit Free". Можете да ја третирате болеста со примена на презентираниот чешел. Тоа дава одличен резултат и независно и во комбинација со други средства. Вошката остава околу една недела. Ако користите чешел во тандем со "диметикон", за отстранување на паразити дома стапите во 3 дена. "Robi Comb". Третманот на болеста во овој случај не само што треба да се исчисти, туку и електричен исцедок. Но, во пракса излегува дека оваа опција не е поефикасна од другите.

 1. Шампони од вошки
 2. Дома, се препорачува да се користат шампони за да се борат со вошки со густа коса.
 3. Тие не содржат многу агресивни супстанции, но тие, сепак, даваат ефект, лисја на лисјата.

"Педилин". Како да се отстранат вошките, користејќи го агентот? Всушност, тоа е многу едноставно, бидејќи формулацијата содржи тетраметрин и малатион. Шампон работи дури и кога паразитот е отпорен на една од супстанциите.

"Higia". Човековата вошница ќе мора да ја напушти ако ја примени дадената подготовка. Составот на потсетникот наликува на "MediFox". Доаѓа со чешел. "LiceGuard". Да се ​​уништи паразитот дома ќе му помогне на овој шампон. Во суштина се користи како лек од гнили. Ефикасноста против возрасните не е висока.

 1. Причини за појава на педикулоза (видео)
 2. Народни методи
 3. Можете да ги убиете вошките и народните начини. Домашните лекови се ефтини, но тие не се толку ефикасни како што се купени.

катран сапун.

Човечката врка не го толерира овој лек. За човек, тоа е апсолутно безопасно. Начинот на примена е многу едноставен - со помош на сапун, измијте ја главата.

Може да се обидете да ги убивате паразитите

 1. со жива маст. Применува главно од срамни инсекти. Маста нанесуваат 2 пати на ден за една недела. Можеби ќе ве интересира статија, по читањето што ќе научите за карактеристиките и методите за искоренување на гениталните или пуринските вошки. Вошките, често третирани со тешка работа, се плашат од сол и оцет.
 2. 43 грама сол и чаша со 3 проценти оцет се мешаат. Додадете 5 ml 96% алкохол во растворот. Смесата се нанесува на измиена коса. Компресијата се обновува за 2 дена, а потоа косата е измиена. Човечкиот вошка не го носи катран сапун Предностите и недостатоците на
 3. На почеток, вошки може да се врши од страна на различни методи, но секој од нив има свои предности и недостатоци. Значи, хемиските агенси се со помала веројатност да произведат добри резултати. Кога работите со нив, исто така треба да ги следите безбедносните мерки. Со текот на времето, вошката развива отпорност на повеќето токсини. Паразитите се попаметни од луѓето. Но, може да се борите против нив ако периодично ги менувате парите. Борбата против вошки, исто така, може да се направи со народни лекови. Нивната неоспорна предност е еколошката чистота. Но, супстанцијата треба да се користи редовно за еден месец. Во овој случај, вошката ќе мора да се чешла. Третман и превенција на педикулоза (видео)

Сега знаете како да се ослободите од вошките. Можете да ги користите и купените и народни лекови. Секој од нив има свои предности и недостатоци. Во секој случај, се препорачува внимателно да се избере подготовката за да даде навистина добар резултат.